Jaarverslag 2025

Inhoudsopgave

Voorwoord

Voor u ligt het jaarverslag 2025. Een jaar waarin wij kunnen stellen dat wij onze missie eer hebben aangedaan. Toegankelijk, betrouwbaar en efficiënt doelgroepenvervoer organiseren, waardoor mensen volwaardig kunnen participeren in de samenleving. Dit is ons in 2025 zeer goed gelukt. De waardering van onze klanten is hoog, hetgeen mede komt door het feit dat zij kunnen vertrouwen op de beschikbaarheid van onze dienstverlening op de weg. Ook de hulp van de vele bekwame chauffeurs en de inzet van onze medewerkers van het callcenter bij het boeken van de ritten hebben hieraan bijgedragen. Via MijnOmnibuzz kunnen onze klanten heel gemakkelijk zelf ritten boeken. Wij zien ook dat dit steeds meer gebeurt.

Het is geen makkelijke opgave voor onze taxibedrijven om altijd met het juiste voertuig op tijd te zijn. Veel klanten willen vaak tegelijkertijd en kriskras door Limburg reizen. Dit zorgt voor grote drukte en gepuzzel in de planning om dit goed voor elkaar te krijgen. In 2024 hebben wij daarom piekspreiding ingevoerd. In 2025 hebben wij gezien dat vrijwel iedereen bereid is de rit bij het boeken – indien nodig – iets te verschuiven in tijd, zodat de uitvoering goed verloopt en de taxibedrijven op tijd kunnen rijden. En dat vertaalt zich in het toekennen van de nodige bonussen aan de taxibedrijven.

Wat wij ook merken, is dat steeds meer klanten extra aandacht en tijd vragen. Niet alleen bij het boeken van de ritten, maar ook bij het ophalen en afzetten. Denk hierbij aan bijzondere rolstoelen en ophalen en afzetten bij de eigen kamer. Ook hebben onze chauffeurs vaker te maken met verwarde, soms agressieve klanten.

Landelijk doet Omnibuzz het ook goed, onder andere bij de ontwikkeling van publieke mobiliteit. De omvang van de schaal van Omnibuzz, onze bestuurlijke structuur, de samenwerking met de Provincie Limburg en Arriva hebben ervoor gezorgd dat wij zijn opgevallen. Wij behoren tot de koplopers in Nederland op het gebied van kwaliteit, betrouwbaarheid en innovatie. In het afgelopen jaar hebben diverse ministeries, al dan niet via door hen ingeschakelde adviesbureaus, ons benaderd om onze visie te delen op verschillende thema’s binnen publieke mobiliteit, met als doel richting geven aan de verdere ontwikkeling van dit onderwerp.

In 2025 hebben wij meegewerkt aan de Regio Deal in Noord-Limburg. Wij zorgen ervoor dat de resultaten die hierbij opgehaald worden, toegepast kunnen worden in elke gemeente in Limburg. Waarom? Omdat het een uitdaging is én het blijft voor Omnibuzz-systeem toekomstbestendig, financieel in balans, betrouwbaar en van goede kwaliteit houden.

Afgelopen jaar hebben wij intensief onderzocht waar binnen onze organisatie kostenbesparingen mogelijk zijn, zonder dat dit ten koste gaat van de kwaliteit en beschikbaarheid. Wij hebben een breed pakket aan maatregelen aan de gemeenten voorgelegd. Het is nu aan hen hierin stappen te ondernemen.

Omnibuzz is een uitvoeringsorganisatie die zorgt voor vervoer van inwoners die van gemeenten een indicatie voor ons vervoer hebben gekregen. Gemeenten bepalen de toegang en de wijze van vervoer. Niet Omnibuzz. Gemeenten dragen dus zelf verantwoordelijkheid voor het volume en de kosten van het vervoer. Wij ondersteunen gemeenten waar mogelijk, met onder andere onze ReisWijzer (www.reizen-in-limburg.nl) In de ReisWijzer wijzen wij inwoners van Limburg op alternatieve vervoersmogelijkheden (Wensbus, AutoMaatje en ook toeleiden naar ov) in hun gemeente.

Gemeenten kunnen ervan uitgaan dat Omnibuzz het Wmo-vervoer zal blijven uitvoeren zoals ze van ons gewend zijn, zodat onze klanten kunnen blijven deelnemen aan de samenleving. En net als voorafgaande jaren zullen wij ook bestuurders en contactambtenaren van goed en kwalitatief hoog advies blijven voorzien.

Na de gemeenteraadsverkiezingen organiseren wij voor alle raadsleden informatiebijeenkomsten. Deze vinden op 6 en 7 mei plaats in respectievelijk Stein en Venlo. Tijdens deze bijeenkomsten gaan wij in op onze werkzaamheden, onze uitdagingen en onze toekomstvisie. De uitnodiging voor deze bijeenkomsten is al in bezit van de griffier. Wij hopen dan veel nieuwe en huidige raadsleden te kunnen ontmoeten.

Wij wensen u veel leesplezier.

Met vriendelijke groeten,

Mr. G.M.F. Vreuls
Directeur Omnibuzz

Drs. V.G.J. Zwijnenberg CBM
Voorzitter algemeen bestuur

Omnibuzz

Omnibuzz is een Gemeenschappelijke Regeling die hoofdzakelijk verantwoordelijk is voor de uitvoering van het vraagafhankelijk vervoer in het kader van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (Wmo) voor 30 Limburgse gemeenten. De bijna 40.200 klanten zijn inwoners die van hun gemeente een indicatie voor ons vervoer hebben gekregen. De dienstverlening is gericht op een hoogwaardige kwaliteit van het vervoer voor zowel de reizigers als de deelnemende gemeenten. Omnibuzz voert daarnaast in opdracht van een aantal gemeenten ander kleinschalig vervoer uit.

Kernwaarden

Omnibuzz heeft in haar bedrijfsplan een aantal kernwaarden geformuleerd:

  • Klantgericht en betrouwbaar.
  • Kostenefficiënt en duurzaam.
  • Innovatief en flexibel.
  • Kwaliteit en deskundigheid.
  • Integriteit.

Missie

Onze missie luidt:

Goed, veilig, betrouwbaar en betaalbaar doelgroepenvervoer voor nu en later.

Dat houdt in:

  • Focus op duurzaamheid.
  • Kwalitatief hoogwaardig vervoer.
  • Servicegericht zijn.
  • Stimuleren participatie klanten.
  • Vervoer beheersbaar houden voor gemeenten.

Wij zetten daarvoor in op het efficiënt organiseren van vervoer en het activeren van de eigen kracht van onze klanten door het gebruik van andere vervoersoplossingen. Daarbij gaan wij uit van drie pijlers:

  1. Het kantelen van vervoer en het gebruik van OV stimuleren.
  2. Efficiëntie en bundeling vervoer.
  3. Omnibuzz als slimme organisatie.

Omnibuzz in ontwikkeling in 2025

In 2025 heeft Omnibuzz zich specifiek met drie thema’s beziggehouden: publieke mobiliteit, instroom van ander doelgroepenvervoer (leerlingenvervoer) en de piekspreidingsmodule. In dit jaarverslag beschrijven wij alle relevante ontwikkelingen aan de hand van onze de drie pijlers en brengen de cijfers in kaart.

Pijler 1: Het kantelen van vervoer en het gebruik van OV stimuleren

Omnibuzz overlegt intensief met de Provincie Limburg en andere betrokken partijen en heeft daarnaast een aantal concrete instrumenten ter beschikking om deze ambities te realiseren.

Publieke mobiliteit

Sinds 2021 werken Omnibuzz, de Provincie Limburg en Arriva intensiever samen. Aanleiding hiervoor is het rapport Iedereen mobiel. In de periode 2023-2024 kwam publieke mobiliteit steeds vaker op de agenda, mede door landelijke aandacht voor het openbaar vervoer en doelgroepenvervoer. In 2024 nam het ministerie van I&W het voortouw op het gebied van dit thema, hetgeen vervolgens, vanwege de bijzondere situatie in onze provincie, leidde tot extra aandacht. Er vonden meerdere gesprekken tussen de Provincie Limburg, Arriva, Omnibuzz en het ministerie plaats over publieke mobiliteit en de mogelijkheden voor Limburg.

De komende jaren is nauwe samenwerking tussen gemeenten, de Provincie Limburg, Arriva en Omnibuzz op het gebied van het sociaal domein en mobiliteit essentieel. Publieke mobiliteit raakt immers niet alleen Wmo-reizigers, maar alle inwoners van Limburg. Eind 2024 is een eerste stap gezet in die samenwerking. Er is een subsidieaanvraag ingediend voor cofinanciering van projecten op het gebied van publieke mobiliteit vanuit de Regio Deal Noord-Limburg. Op 30 juni 2025 ontvingen de Provincie Limburg, Arriva, Trendsportal en Omnibuzz goedkeuring van het regiobureau voor het projectvoorstel Samen onderweg naar een vitaal Noord-Limburg. Dit betekent dat wij een subsidieaanvraag mogen indienen die voortkomt uit de Regio Deal.

In aanloop naar deze subsidieaanvraag heeft Omnibuzz alle deelnemende gemeenten binnen de Gemeenschappelijke Regeling betrokken bij de keuzes en stappen, inclusief het verkrijgen van een definitief bestuurlijk, inhoudelijk en financieel akkoord. Op 17 september 2025 vond een themasessie plaats over publieke mobiliteit in het kader van de Regio Deal. Tijdens deze sessie kregen ambtelijke en bestuurlijke deelnemers informatie over:

  • De aanleiding voor publieke mobiliteit.
  • De voorgestelde pilot in gemeente Venray.
  • De financiële aspecten.
  • De uitvoerbaarheid met vervoerders.
  • Het belang van de Wmo-klant.

Op 30 december 2025 is de subsidieaanvraag officieel ingediend bij het regiobureau Noord-Limburg. Hierin wordt de pilot beschreven die start in gemeente Venray. Deze pilot richt zich op het combineren van OV en Wmo-vervoer, met inzet op een servicelijn, vervoer van de first- en last mile naar bediende haltes en één uniform vervoerskenmerk. In 2026 volgt de beoordeling van de aanvraag door het regiobureau, waarna de uitrol van de pilot kan beginnen.

Zittend ziekenvervoer

Het eindrapport Iedereen mobiel, opgesteld door Forseti, bevat korte en lange termijn aanbevelingen voor Omnibuzz-klanten, Wensbus-klanten en reizigers zonder mobiliteitsbeperking. Een van de omschreven korte termijn aanbevelingen was Het oneigenlijk gebruik van (medische) ritten toeleiden naar zittend ziekenvervoer (ZZV).

In 2025 heeft Omnibuzz verder onderzoek gedaan naar het gebruik van ZZV onder rolstoelafhankelijke Wmo-klanten die ritten naar het ziekenhuis maken. Het doel van dit onderzoek was besparingen te realiseren en oneigenlijk gebruik van Wmo-vervoer te beperken. Uit de data-analyse blijkt dat het percentage ritten naar ziekenhuizen door rolstoelgebruikers is gestegen van circa 1% in 2022-2023 naar 2,3% in 2024. Deze stijging biedt kansen voor aanzienlijke besparingen voor gemeenten, geschat op ongeveer € 480.000. Een risicomarge voor de ritten die voorwaardelijk niet vallen onder ZZV zit hierin niet verwerkt. Denk hierbij aan ritten naar het ziekenhuis met als reisdoel het bezoeken van familie of naasten, of andere medische behandelingen die niet vallen onder ZZV.

Niet alle ritten naar ziekenhuizen vallen onder ZZV. Voor 2025 gelden specifieke voorwaarden voor ZZV. De eigen bijdrage bedraagt € 126,- per jaar en is gekoppeld aan medische indicaties zoals oncologie, nierdialyse, rolstoelgebruik en visuele beperkingen. De Omnibuzz-klant betaalt gemiddeld € 26,25 per jaar voor ritten naar het ziekenhuis. Omdat de eigen bijdrage voor ZZV hoger ligt, is ZZV financieel pas voordelig bij meer dan 33 ritten per jaar. Bovendien ervaren klanten de aanvraagprocedure als complex.

Om de bewustwording over ZZV te vergroten, heeft Omnibuzz een brief gestuurd naar zorgverzekeraars en informatie gedeeld via nieuwsbrieven en de ReisWijzer. Daarnaast is samenwerking gezocht met het Zuyderland ziekenhuis om patiëntenvervoer tussen locaties te optimaliseren. Zorgverzekeraars voeren echter geen gerichte campagnes voor ZZV en hanteren uiteenlopende voorwaarden, hetgeen de toegankelijkheid beperkt. Om deze besparingen verder te realiseren, adviseert Omnibuzz om gerichte brieven te sturen naar klanten die hiervan veel gebruikmaken en de samenwerking met Zuyderland voort te zetten. Dit moet gedragsverandering stimuleren en het gebruik van ZZV bevorderen.

ReisWijzer

Door de terugtrekkende beweging van het openbaar vervoer groeit het aanbod van aanvullend lokaal vervoer. Via initiatieven zoals Trendsportal, ANWB Automaatje en onze ReisWijzer stimuleren wij actief het gebruik van alternatieve vervoersmogelijkheden. Daarbij sluiten wij aan bij ontwikkelingen op het gebied van gezamenlijke, multimodale samenwerking in reisinformatie (MaaS).

Sinds 1 januari 2025 is de ReisWijzer actief en beschikbaar via een nieuwe, toegankelijke website: www.reizen-in-limburg.nl Dit unieke product biedt actuele informatie over alle vervoersinitiatieven in de gemeenten die deelnemen aan de Gemeenschappelijke Regeling Omnibuzz. Omdat de website in eigen beheer is, kunnen wij deze snel actualiseren en verder doorontwikkelen. De ReisWijzer is in totaal 15.000 keer bezocht in 2025.

De ReisWijzer is ontwikkeld voor alle inwoners van Limburg. Iedereen die wil weten welke vervoersvoorzieningen in de gemeente beschikbaar zijn, kan gebruikmaken van onze ReisWijzer. Ook voor Wmo-consulenten is het een handige informatiebron. Zij kunnen deze website gebruiken als in een keukentafelgesprek de vervoersbehoefte inzichtelijk wordt gemaakt. Op basis van deze informatie kan worden bepaald op welke manier die vervoersbehoefte ingevuld wordt. De consulent kan hierbij in eerste instantie kijken naar alternatieve vervoersmogelijkheden. Op deze wijze kan wellicht in de vervoersvraag worden voorzien zonder inzet van Omnibuzz.

Daarnaast is geïnvesteerd in de promotie van de ReisWijzer. Zo is het initiatief onder de aandacht gebracht bij alle gemeenten en heeft Trendsportal het opgenomen in het project Kommee. In de Nummer 1 van december 2025 heeft een artikel over onze ReisWijzer gestaan. Hiermee hebben wij een breed publiek kunnen bereiken.

Pijler 2: Efficiëntie en bundeling vervoer

Omnibuzz verzorgt het Collectief Vraagafhankelijk Vervoer (CVV) zo goed en efficiënt mogelijk. Omdat Omnibuzz is ingericht als mobiliteitscentrale behoren combinaties met ander vervoer tot de mogelijkheid.

De huidige vervoerscontracten lopen tot en met 31 december 2027. Efficiënt vervoer is een belangrijk instrument om de kosten van vervoer beheersbaar te houden. Binnen de lopende contracten is Omnibuzz volop bezig met het efficiënter maken van het vervoer. Belangrijke instrumenten voor efficiënt vervoer zijn piekspreiding, actief sturen op groepsritten en vast werk. In 2025 is Omnibuzz gestart met de voorbereiding voor de nieuwe aanbesteding van het Wmo-vervoer, waarvan de uitvoering dient te starten op 1 januari 2028. Deze voorbereidingen worden in 2026 opgepakt met alle deelnemende gemeenten.

De bedrijven die het Omnibuzz-vervoer momenteel uitvoeren zijn:

  • Taxi Nelissen: Regio Maastricht.
  • Taxi Van Loo: Regio Heuvelland.
  • Taxi Hanneman: Regio Parkstad en Westelijke Mijnstreek (twee percelen).
  • Personenvervoer Midden-Limburg: Regio Roermond.
  • Taxi Van Driel: Regio Weert en Venray/Noord-Limburg (twee percelen).
  • Taxi De Leeuw: Regio Venlo en Peel en Maas.

Continuïteitsafspraken

Continuïteit in het doelgroepenvervoer draait om het waarborgen van betrouwbare en veilige mobiliteit voor kwetsbare groepen, ook bij veranderende omstandigheden. Dit uit zich niet alleen in de stiptheid van het uitvoeren van de ritten, maar ook in de duurzaamheid van het vervoer. Het streven naar emissievrije voertuigen, efficiënte routes en een robuuste laadinfrastructuur draagt niet alleen bij aan milieudoelstellingen; het versterkt ook de continuïteit van de dienstverlening.

Bonus-malusregeling

Omnibuzz hanteert een maandelijkse bonus-malusregeling voor de vervoerders om ze te stimuleren op tijd te rijden en te zorgen voor een goede kwaliteit van de uitvoering van de ritten. Wij zien in 2025 een goede performance op het gebied van tijdigheid. Omnibuzz heeft deze regeling vastgelegd in de raamovereenkomst.

Duurzaamheid

Eind 2019 hebben alle deelnemende gemeenten van Omnibuzz het Bestuursakkoord Zero Emissie Doelgroepenvervoer ondertekent. In dit akkoord is afgesproken dat het Omnibuzz-vervoer vanaf 2025 volledig zero emissie zal zijn. Wij moeten echter vaststellen dat dit in 2025 niet gerealiseerd is. Dit komt met name door het achterblijven van de productie van geschikte rolstoelbussen. Momenteel hebben enkele vervoerders een of meerdere elektrische rolstoelbussen besteld en wij verwachten in 2026 daar ervaring mee op te doen. Wij zijn vooral benieuwd naar de actieradius en de ervaringen van de vervoerder.

Wij streven naar zero emissie rijden in 2030. Om het vervoer op basis van alternatieve brandstoffen mogelijk te maken, is een bijbehorende infrastructuur van oplaadpunten essentieel. Momenteel zijn de laadmogelijkheden voldoende voor de huidige elektrische voertuigen. Als dit percentage gaat groeien vanwege uitbreiding met rolstoelbussen, is de huidige laadinfrastructuur onvoldoende. Zero emissie krijgt een belangrijke plek in onze nieuwe aanbesteding. Wij verwachten in de loop van het nieuwe contract toe te groeien naar zero emissie.

Piekspreidingsmodule

In 2023 heeft Omnibuzz piekspreiding bij één vervoerder ingezet. Inmiddels gebruiken alle vervoerders deze functionaliteit. Sinds 2024 is de piekspreidingsmodule structureel opgenomen in het reserveringssysteem Tamis. Met deze module kan per perceel en per kwartier een maximale vervoerscapaciteit worden ingesteld, waardoor piekmomenten in het Wmo-vervoer worden voorkomen en ritten evenredig over de beschikbare tijdsblokken worden verspreid. Dit voorkomt dat vervoerders meer ritten toegewezen krijgen dan zij operationeel kunnen verwerken. De module levert daarmee een belangrijke bijdrage aan het verbeteren van de stiptheid en het vergroten van het aantal ritten dat op het door de klant gewenste tijdstip kan plaatsvinden.

Grafiek illustratief piekspreiding
Grafiek met de spreiding van ritten over de dagen van de week voor maart, april en mei 2025.
Grafiek: dagverdeling piekspreiding maart tot en met mei 2025

Deze grafiek toont de spreiding van ritten over de dagen van de week voor maart, april en mei 2025.

In alle drie de maanden is maandag relatief rustig. De hogere aantallen ritten liggen vooral op woensdag, donderdag, zaterdag en zondag.

De grafiek laat zien dat de vervoersvraag niet gelijkmatig over de week verdeeld is.

Begin 2025 heeft Omnibuzz een uitgebreide analyse uitgevoerd op basis van logging en registratiedata uit Tamis. Hierbij is specifiek onderzocht hoe de piekspreidingsmodule functioneert en welke impact deze heeft op het Wmo-vervoer. Uit deze analyse blijkt dat de module een duidelijk positief effect heeft op de kwaliteit van de dienstverlening. Ritten worden vaker op tijd uitgevoerd en beter afgestemd op de voorkeuren van de klant. Daarnaast heeft de analyse waardevolle inzichten opgeleverd in de vervoersvolumes, de benutting van de beschikbare capaciteit en de knelpunten waarmee taxibedrijven te maken hebben. Deze informatie vergroot het handelingsvermogen van Omnibuzz, omdat sneller kan worden ingespeeld op veranderende omstandigheden of operationele problemen.

Ook vanuit klantperspectief blijkt de werking van de module positief. Klanten hechten veel waarde aan stiptheid en het aantal vaste ritten is toegenomen. Indien verschuivingen noodzakelijk zijn, wijkt het merendeel van de ritten maximaal dertig minuten af van het gewenste tijdstip, hetgeen wordt gezien als acceptabel binnen de kaders van doelgroepenvervoer. De piekspreidingsmodule draagt bovendien bij aan het behoud van kwaliteit op de langere termijn. Bij toekomstige aanbestedingen moet deze werkwijze wel meegenomen worden in de mogelijke bonus-malusregeling, aangezien deze capaciteitscontrole hierop van invloed is.

De analyse bevestigt dat de piekspreidingsmodule een waardevol hulpmiddel is om de kwaliteit van het Wmo-vervoer te verbeteren en te borgen. Gezien de verwachte groei van het aantal reizigers, blijft het echter noodzakelijk om naast deze module tijdig te anticiperen op perioden waarin de vraag het beschikbare aanbod kan overstijgen.

Grafiek dagverdeling piekspreiding januari tot en met mei 2025

Grafiek met vergelijking tussen beschikbare capaciteit en werkelijke ritten per kwartier gedurende de dag.

Grafiek: ritten ten opzichte van capaciteit

Deze grafiek vergelijkt de beschikbare capaciteit met het werkelijke aantal ritten gedurende de dag.

De hoogste belasting ligt rond het middaguur en de vroege middag. In deze periode ligt het aantal ritten dicht bij de beschikbare capaciteit. Buiten de piekuren blijft de beschikbare capaciteit hoger dan het werkelijke aantal ritten.

In de avonduren neemt het aantal ritten duidelijk af terwijl de beschikbare capaciteit relatief stabiel blijft.

Data-analyse

Beleid – uitvoering – communicatie – cijfers

Omnibuzz heeft zich ook op het gebied van data-analyse verder ontwikkeld. Wij hebben op verzoek van een gemeente een dashboard in PowerBI ontwikkeld met specifieke data voor deze gemeente. Ook voor andere gemeenten kunnen wij zo’n dashboard op basis van data die door de gemeente zelf zijn bepaald, ontwikkelen. Daarnaast maken wij regelmatig op verzoek rapportages voor gemeenten. Dit is altijd maatwerk omdat de onderzoeksbehoefte gemeentespecifiek is.

Omnibuzz werkt aan het inrichten en optimaliseren van rapportages voor leerlingenvervoer in PowerBI en SmartWheels. Deze rapportages moeten gemeenten inzicht geven in volumes, kosten en kwaliteit, zodat maatwerk efficiënter kan worden aangeboden.

MijnOmnibuzz

Uit het document MijnOmnibuzz 2025-2026 Evaluatie en planning blijkt dat in 2025 twee belangrijke verbeteringen zijn doorgevoerd:

  1. Het zichtbaar maken van de hardheidsclausule in MijnGegevens. Dit zorgt ervoor dat het juiste tarief naar Tamis wordt teruggestuurd voor correcte budgetverwerking.
  2. Het printen van rittenoverzicht en koppelen met agenda. Het drempelvrij maken van het rittenoverzicht in pdf‑ formaat bleek technisch complex en kostte extra tijd en budget.

Bovendien is een veilige ontwikkelomgeving ingericht voor samenwerking met externe partijen (Axians, bartistiek Design).

Door onverwachte technische uitdagingen en afhankelijkheden van andere leveranciers (zoals Neone) zijn enkele geplande verbeteringen doorgeschoven naar 2026, waaronder de implementatie van piekspreiding in MijnOmnibuzz, de weergave van synoniembenamingen (bijvoorbeeld afdelingen/ingangen) zodat klanten kunnen kiezen en het tonen van stremmingsmeldingen.

Daarnaast heeft Omnibuzz in 2025 ingezet op de promotie van MijnOmnibuzz. Op de website van Omnibuzz is aandacht geschonken aan MijnOmnibuzz en er is een artikel verschenen in onze nieuwsbrief. Daarnaast wordt voor klanten die hun e-mailadres registreren, standaard een MijnOmnibuzz-account aangemaakt. Diegene die dit activeren, krijgen automatisch de videomailing van 8 weken.

In 2025 zijn er 919 nieuwe accounts aangemaakt voor MIjnOmnibuzz. Het aantal ritten dat via MijnOmnibuzz is gereserveerd is gedurende het jaar gestaag gegroeid. In januari was dit 6,61% van het totaal aantal gereden ritten. In december was dit 7,66%.

Gevonden voorwerpen

Vanaf 1 juli 2025 hanteren wij een hoger tarief voor het terugbrengen van gevonden voorwerpen naar klanten die deze vergeten zijn tijdens de rit. In eerste instantie proberen wij met duidelijke communicatie dit aantal tot een minimum te beperken. Deze aanpak genereert hogere opbrengsten voor gemeenten. De invoering is geruisloos verlopen en er zijn geen klachten hierover binnengekomen.

Instroom ander doelgroepenvervoer

In 2025 ziet Omnibuzz een duidelijke verschuiving in het doelgroepenvervoer door de instroom van nieuwe vervoerscategorieën. Naast het traditionele Wmo-vervoer neemt het aantal ritten voor andere doelgroepen, zoals leerlingenvervoer, jeugdwetvervoer en aanvullend vervoer, toe. Deze ontwikkeling vraagt om een flexibele inzet van capaciteit, slimme planning en nauwe samenwerking met gemeenten en vervoerders. Door de groeiende diversiteit in vervoersvragen wordt het steeds belangrijker om systemen en processen, zoals reserveringsmodules en data-analyse, optimaal te benutten. Het doel is om kwaliteit en stiptheid te waarborgen, terwijl tegelijkertijd wordt ingespeeld op veranderende behoeften en toekomstige aanbestedingen.

Het inspelen op de groeiende vervoersvragen zal een belangrijke plek gaan innemen in de nieuwe aanbesteding. In toekomstige raamovereenkomsten zullen wij rekening moeten houden met groeiende vervoersvragen en dus toenemend vervoersvolume en met eventuele krimp van het volume per perceel vanwege eventuele landelijke ontwikkelingen in voorliggende voorzieningen of publieke mobiliteit.

Implementatie en opvolging leerlingenvervoer

Op 19 augustus 2024 is Omnibuzz gestart met de uitvoering van het leerlingenvervoer voor 6 Midden-Limburgse gemeenten (Echt-Susteren, Maasgouw, Nederweert, Roerdalen, Roermond en Weert) en het gym-zwemvervoer voor Roermond. Beide vervoersstromen zijn nu een reguliere taak conform de dienstverleningsovereenkomst (DVO) en het productenboek. In 2025 heeft de nadruk gelegen op intensiever relatiebeheer met gemeenten en vervoerders om kwaliteit te borgen. Er vinden structureel overleggen plaats ter ondersteuning en borging van de uitvoering. Deze overleggen zijn op ambtelijk niveau met de deelnemende gemeenten en met de bestuurlijke commissie leerlingenvervoer, waarin de wethouders van de deelnemende gemeenten zitting hebben.

Inmiddels maken 717 unieke leerlingen gebruik van dit vervoer en ongeveer 1.093 leerlingen (inclusief begeleiders) van het gym- en zwemvervoer. Het gym- en zwemvervoer vindt vaak een keer per week per klas plaats. Het leerlingenvervoer vindt bij veel leerlingen 5 dagen in de week plaats waarbij er sprake is van een heen- en een terugrit. Dit is afhankelijk per leerling en kan gedurende het schooljaar ook wijzigen. Een leerling die 5 dagen in de week gebruikmaakt van het leerlingenvervoer staat garant voor ongeveer 400 ritten; 2 ritten per dag, 5 maal in de week en 40 schoolweken per jaar. Bij honderd leerlingen gaat het om 40.000 ritten per jaar.

Wij zien dat het aantal leerlingen gedurende het schooljaar fluctueert. Soms vallen er leerlingen weg, maar er komen ook regelmatig nieuwe leerlingen bij. De tendens laat zien dat het aantal gedurende het schooljaar toeneemt. Bij aanvang van een nieuw schooljaar starten wij met een lager aantal dan waarmee wij geëindigd zijn. Dit heeft ermee te maken dat leerlingen doorstromen naar het middelbaar onderwijs of in staat zijn om met OV te reizen of eigen vervoersmiddelen.

Bij de start van het schooljaar 2024-2025 is er sprake van een chauffeurstekort. Omdat wij alle leerlingen op tijd naar en van school willen laten reizen, is samen met gemeenten en vervoerders gezocht naar een oplossing. Dit heeft geleid tot het inzetten van een touringcar en dit bleek een efficiënte maatregel. De leerlingen melden zich op een vast tijdstip bij een opstaphalte en reizen vanuit deze halte met de touringcar naar hun school. Bij de terugrit worden ze weer bij hun opstaphalte afgezet. In de touringcar is vaste begeleiding aanwezig. Leerlingen, ouders, gemeente, vervoerders en Omnibuzz waren dusdanig positief over de inzet van een touringcar dat wij bij de start van het schooljaar 2025-2026 voor een andere route een tweede touringcar hebben ingezet.

Omnibuzz en gemeenten zijn inmiddels ook aan het kijken of er op meerdere plekken een touringcar ingezet kan worden. In praktijk is gebleken dat het vervoer veel beter voorspelbaar is en tijdig, dat kinderen rustig op school aankomen en dat het vervoer als zeer prettig wordt ervaren. Het inzetten van een touringcar is zinvol vanaf 17 leerlingen per rit omdat het dan financieel rendabel en efficiënt is wat betreft inzet van chauffeurs en begeleiders. Omnibuzz zal op verzoek van gemeenten in andere regio’s de instroom van het leerlingenvervoer onderzoeken. Daarnaast lopen voorbereidingen voor de aanbestedingen van Wmo-en leerlingenvervoer met als doel deze in de toekomst beter op elkaar af te stemmen. Dit wordt gezien als kans om efficiëntie te vergroten en risico’s zoals personeelstekorten te verminderen.

Implementatie en opvolging jeugdwetvervoer

Eind 2024 hebben de gemeenten Weert, Nederweert, Maasgouw en Echt-Susteren het jeugdwetvervoer opgedragen aan Omnibuzz. Dit vervoer is op 1 augustus 2025 gestart. Deze nieuwe taak is toegevoegd aan de bestaande dienstverlening. In de eerste helft van 2025 heeft Omnibuzz de aandacht met name gericht op de integratie in systemen zoals Tamis en SmartWheels, zodat ritten efficiënt kunnen worden gepland en gecombineerd met Wmo- en leerlingenvervoer. Daarnaast is intensief afgestemd met gemeenten en zorgaanbieders om maatwerk te kunnen bieden en de continuïteit van het vervoer te waarborgen. Er is ook voorbereidend werk verricht om het jeugdwetvervoer een structurele plek te geven in toekomstige aanbestedingen, met specifieke aandacht voor capaciteit en kostenbeheersing.

Voor het borgen van de kwaliteit van het vervoer en het bespreken van casussen vinden elke zes weken overleggen plaats met vervoerders en zo nodig met gemeenten. Omnibuzz zal inzetten op doorontwikkeling richting datagedreven werken, waarbij ritdata en rapportages worden benut om trends te signaleren en beleidsvorming te ondersteunen.

Per 1 januari 2026 is de gemeente Roermond in het jeugdwetvervoer contract ingestroomd. Instroom van jeugdwetvervoer is voor andere gemeenten op aanvraag mogelijk.

Pijler 3: Omnibuzz als slimme organisatie

Omnibuzz is in de eerste plaats een uitvoeringsorganisatie met reguliere werkzaamheden als ritaanname, klantenadministratie, klachtafhandeling, facturering, klantcommunicatie etc. Als wij het totale vervoer beheersbaar willen houden, is aanvullend beleid nodig. Om adequaat te kunnen reageren op de groeiende uitdagingen in het vervoer en de juiste (landelijke) randvoorwaarden voor een toekomstbestendig vervoerssysteem te creëren, is een sterke, innovatieve en flexibele organisatie nodig. Vanuit inhoudelijke kennis en ontwikkeling van nieuwe ideeën kan Omnibuzz gemeenten optimaal adviseren.

Intern optimaliseren klantenservice

Omdat het leerlingenvervoer is toegevoegd aan onze dienstverlening, was het noodzakelijk om naast de bestaande klantenservice voor het Wmo-vervoer, ook de ouders en begeleiders van leerlingen, te woord te staan. Ter bevordering van de klantgerichtheid zijn de klantenservice Wmo-vervoer en de klantenservice leerlingenvervoer daarom in 2025 grotendeels samengevoegd, met uitzondering van enkele essentiële basistaken en de aanvangstijden van de diensten. De diensten starten om 07.00 uur en om 07.45 uur. Bij afwezigheid van één van de afdelingen kunnen de desbetreffende werkzaamheden zonder belemmeringen worden overgenomen.

Deze klantenservice beantwoordt tussen 09.00 en 17.00 uur vragen en telefoontjes voor zowel het Wmo-vervoer en het leerlingenvervoer. Door de gedeeltelijke samenvoeging van beide afdelingen zijn medewerkers flexibel inzetbaar op beide werkgebieden. Dit stelt hen in staat om in te springen wanneer één of meerdere collega’s uitvallen. Deze werkwijze heeft de kwetsbaarheid van de afdeling leerlingenvervoer aanzienlijk verminderd.

Optimalisatie finance

In 2025 heeft de afdeling finance belangrijke stappen gezet in professionalisering, digitalisering en het versterken van de interne beheersing. De optimalisatie van de financiële administratie stond hierbij centraal. Door verdere digitalisering, het actualiseren van de Exact software en de gekoppelde maatwerkapplicaties en het stimuleren van incassomachtigingen, zijn processen efficiënter geworden, foutkansen verminderd en is de administratie toekomstbestendiger ingericht. De update naar Exact Globe+ heeft voor een actualisatie van de laatste technieken en beveiliging gezorgd. Daarnaast is het geactualiseerde en afgeslankte addendum met de vervoerders voor 2025 en verder in de processen verwerkt.

Uit de interne audit blijkt dat de financiële administratie adequaat is en voldoet aan wettelijke en interne richtlijnen. Verder droeg finance bij aan organisatiebrede ontwikkelingen op het gebied van informatiebeveiliging, waaronder de doorontwikkeling van het ISMS. Hiermee is de dataveiligheid in financiële processen verder geborgd.

Daarnaast is de Zoho Creator en Zoho Books app geïmplementeerd. Deze app legt de financiële controles en correcties op het vervoer vast en geeft de factuurverzending efficiënter vorm in een systeem. Dit geldt zowel voor het leerlingenvervoer (inclusief touringcarvervoer) jeugdwetvervoer en het gym- en zwemvervoer. Specifiek voor het jeugdwetvervoer zijn de contractuele afspraken van de Europese aanbesteding per 1 augustus 2025 geïmplementeerd. Ook zijn in 2025 de voorbereidingen getroffen en afgerond om het per 1 januari 2026 verplicht zijnde JSON-format voor de IV3 aangifte te hanteren.

Als laatste is het debiteurensaldo structureel laag gebleven en is ruim € 2.000,- afgeschreven ten opzichte van een facturatie van meer dan € 3,8 miljoen. Concreet is er 0,06% afgeschreven aan oninbare vorderingen.

Gezamenlijk hebben deze inspanningen geleid tot verdere modernisering, digitalisering, versterking van controles en meer transparantie in financiële sturing en verantwoording. Hiermee is een solide basis gelegd voor de continuïteit, efficiëntie en betrouwbaarheid van de financiële processen in de komende jaren.

Implementatie Wmebv

In 2025 heeft Omnibuzz verdere stappen gezet in de implementatie van de Wet modernisering elektronisch bestuurlijk verkeer (Wmebv). Deze wet richt zich op het borgen van digitale en toegankelijke communicatie tussen overheid en burger. Nadat in 2024 de zorgplicht binnen de Wmebv formeel was vastgesteld, is in 2025 het aanwijzingsbesluit elektronische kanalen publieke dienstverlening voor formele berichten vastgesteld. Hiermee voldoet Omnibuzz aan alle eisen van deze wet, die sinds 1 januari 2026 van kracht is.

In het kader van de doorontwikkeling van de digitale dienstverlening zijn de eisen van de Wmebv geïntegreerd in de ontwikkeling van de nieuwe website en in MijnOmnibuzz. Daarnaast is de toepassing van de wet uitgebreid naar het e-mailverkeer en de digitale formulieren, zodat ook deze communicatiekanalen voldoen aan de gestelde normen. De benodigde aanwijzingsbesluiten zijn voor formele vaststelling voorgelegd aan het bestuur.

Op het gebied van digitale toegankelijkheid zijn belangrijke maatregelen getroffen. Documenten in de Omnibuzz Maatwerk Applicatie (OMA) zijn drempelvrij gemaakt. Ook is in november 2025 een toegankelijkheidsinspectie van de vernieuwde website uitgevoerd, waarbij getoetst is aan de eisen van WCAG 2.2 AA. Het bevorderen van bewustwording en kennisopbouw onder medewerkers maakte eveneens onderdeel uit van de implementatie. In dit kader zijn trainingen verzorgd over digitale toegankelijkheid en het toepassen van begrijpelijke taal op B1-niveau.

Tot slot is ingezet op een zorgvuldige afstemming met andere relevante wetgeving, waaronder de Wet open overheid (Woo) en de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG). Door deze integrale benadering wordt geborgd dat de digitalisering van processen en communicatie niet alleen voldoet aan de Wmebv, maar ook aansluit bij bredere eisen op het gebied van transparantie, toegankelijkheid en privacy.

Digitaal archief

In 2025 heeft Omnibuzz verdere stappen gezet in het borgen van een zorgvuldig en duurzaam informatiebeheer volgens de Archiefwet. De archiefinspecteur van het RegioArchief Sittard-Geleen voerde in mei 2025 toezicht uit, waarbij aandacht was voor informatiebeleid, ordening, vernietiging en digitale duurzaamheid. De bevindingen bevestigen dat Omnibuzz structureel werkt aan verbetering van haar informatiehuishouding.

Het programma Informatie op orde, gestart in 2024, vormde ook in 2025 de basis voor de doorontwikkeling van het archiefbeheer. Belangrijke onderdelen waren het duurzaam toegankelijk maken van informatie en het jaarlijks verantwoorden aan zowel de gemeentearchivaris als de Provincie Limburg.

Daarnaast is gewerkt aan een compliant werkwijze voor de vernietigingsplicht. Om betrouwbare managementinformatie te kunnen blijven genereren, is in 2025 een doorlopende machtiging verkregen voor het geautomatiseerd anonimiseren van rit- en klantdata en het vernietigen van gekoppelde documenten. Deze procedure voldoet aan de eisen uit de Archiefwet en de AVG en sluit aan op het informatiebeleid van Omnibuzz. Dit proces wordt vanaf 2025 structureel toegepast op de data.

Met deze stappen heeft Omnibuzz haar informatiebeheer verder geprofessionaliseerd en de wettelijke borging van archief- en privacy-verplichtingen versterkt.

Ontwikkelen nieuwe website

Omnibuzz heeft in 2025 de nieuwe website verder ontwikkeld. Op 22 september 2025 is de vernieuwde website opgeleverd en live gezet. Hierbij is gekozen voor een modernere vormgeving en een andere indeling, zodat de website beter aansluit op de huidige en toekomstige dienstverlening van Omnibuzz. De website bestaat uit verschillende achterliggende onderdelen die voor de gebruiker één geheel vormen. Hierdoor kan informatie per doelgroep, zoals de pagina’s voor het Wmo-vervoer, het nieuwe onderdeel routevervoer en leerlingenvervoer en de ReisWijzer, die sinds 1 januari 2025 inzicht biedt in al het lokale aanvullende vervoer per gemeente, beter worden ingericht. Deze vernieuwde structuur maakt het voor klanten en gemeenten eenvoudiger om snel de juiste informatie te vinden.

Bij de bouw van de website is digitale toegankelijkheid vanaf het begin als uitgangspunt genomen. De toegankelijkheidsinspectie staat gepland voor eind 2025 en wordt naar verwachting begin 2026 afgerond. De verwachting is dat de website volledig zal voldoen aan de WCAG 2.2 AA eisen. Daarnaast is de website voorbereid op toekomstige wettelijke verplichtingen, zoals het actief openbaar maken van documenten onder de Wet open overheid (Woo) en het toegankelijk aanbieden van vergaderstukken en beleidsinformatie. Hiervoor is een passend publicatieplatform opgenomen in de technische inrichting.

Voorafgaand aan de livegang hebben collega’s van de klantenservice, ritreservering en het meldpunt klachten de website getest. Hun opmerkingen zijn, waar mogelijk, verwerkt in de definitieve versie. Bij de lancering zijn klanten, bestuurders, contactambtenaren en communicatieadviseurs van de deelnemende gemeenten geïnformeerd over de nieuwe website en over de wijzigingen in structuur en navigatie.

Begrijpelijke taal

In 2025 heeft Omnibuzz verdere stappen gezet in het toepassen van begrijpelijke taal in de communicatie met klanten en partners. Het uitgangspunt blijft dat alle communicatie zo toegankelijk en laagdrempelig mogelijk moet zijn, waarbij duidelijke teksten op B1-niveau de standaard vormen.

Bij de doorontwikkeling van digitale middelen, zoals de nieuwe website, MijnOmnibuzz en het debiteurenportaal, is nadrukkelijk rekening gehouden met begrijpelijke taal. In ons jaarplan is opgenomen dat wij systemen en klantprocessen inrichten met gebruiksvriendelijke, helder geformuleerde teksten die beter aansluiten bij de diversiteit van de doelgroepen van Omnibuzz.

Daarnaast is in 2025 verder gewerkt aan professionalisering van de schrijfvaardigheid van medewerkers. De communicatieadviseur ondersteunt teams actief bij het toepassen van heldere taal. Schrijfvaardigheidstrainingen maken structureel deel uit van de interne ontwikkelagenda. Deze aanpak is ook opgenomen in de planning van 2026.

Omnibuzz blijft zich inzetten voor begrijpelijke en toegankelijke communicatie die aansluit bij de behoeften van haar klanten.

Implementatie gedragsverandering

Gedragsverandering is een structureel terugkerend thema en dus een belangrijke pijler voor de verdere professionalisering van de organisatie bij de uitwerking van ons beleid, onze communicatie en onze dienstverlening. Wij onderzoeken per project de gedragingen, behoeften en persoonskenmerken van klanten en gaan na wat verschillende klantgroepen motiveert of juist hindert in hun reis.

Gedragsverandering is ook een essentiële bouwsteen geweest voor de ontwikkeling van publieke mobiliteit. Bij de voorbereiding van pilots (zoals de Regio Deal pilot in Noord-Limburg) is gekeken naar:

  • Hoe reizigers (Wmo- en andere doelgroepen) keuzes maken in mobiliteit.
  • Welke gedragsprikkels nodig zijn om klanten beter te begeleiden richting OV of andere alternatieven.
  • Hoe medewerkers en partners beter kunnen inspelen op beperktere zelfregie van bepaalde groepen.

Deze inzichten droegen bij aan effectievere interventies, betere klantbegeleiding en een betere aansluiting van de dienstverlening op de beperkte zelfregie van bepaalde klantgroepen.

Andere dienstverlening en advisering gemeenten

De dienstverlening van Omnibuzz aan de deelnemende gemeenten is vastgelegd in een DVO en een uitgebreid productenboek als bijlage. Deze bijlage beschrijft gedetailleerd welke taken Omnibuzz voor de gemeenten uitvoert en de kwaliteitseisen die hiervoor gelden. Dit productenboek is in 2025 geëvalueerd en leggen wij begin 2026 voor aan het bestuur.

Informatie, communicatie en relatiebeheer

In 2024 hebben zeven Zuid‑Limburgse gemeenten Omnibuzz verzocht bezuinigingsvoorstellen uit te werken met het oog op het verwachte ravijnjaar 2026. Omnibuzz heeft dit verzoek uiterst serieus genomen en direct een inventarisatie uitgevoerd van alle mogelijke besparingsrichtingen. Vervolgens heeft het algemeen bestuur een uitwerkingsrichting vastgesteld. Hierin wordt benadrukt dat samenwerking en centralisatie waar mogelijk kunnen bijdragen aan kostenreductie. Eerdere ervaringen laten zien dat dit op onderdelen haalbaar is, zoals bij archief en salarisadministratie. Omnibuzz staat open voor een verdere verkenning in een door het bestuur geopperde regionale werkgroep. Overigens zijn wij nog steeds in afwachting van de start van deze werkgroep. Daarnaast zijn al interne beheersmaatregelen ingezet om externe inhuur structureel te minimaliseren.

De uitwerkingsrichting benadrukt dat substantiële besparingen alleen verantwoord kunnen worden bereikt via gerichte maatregelen die aansluiten op de gemeentelijke context, zoals het terugdringen van excessen in vervoer, het bieden van alternatieven voor veelgebruikers, verdere digitalisering en efficiëntere indicatiestelling. Omnibuzz kan dat niet alleen en is hierbij afhankelijk van de gemeenten. Dit geeft duidelijk aan dat het vervoer het beste aangestuurd wordt vanuit een gezamenlijke verantwoordelijkheid. Omnibuzz blijft dit in nauwe samenwerking met gemeenten verder uitwerken en monitoren.

Eerdergenoemde samenwerking bevordert verder de onderlinge uitwisseling van ideeën en zorgt ervoor dat gemeenten de meerwaarde van Omnibuzz optimaal kunnen benutten om hun beleid vorm te geven. Om die wisselwerking op gang te houden, informeren wij via overleg, bijeenkomsten, bestuursinformatiebrieven en periodieke rapportages bestuurders, ambtenaren en ook raadsleden over belangrijke onderwerpen en betrekken hen vroegtijdig bij belangrijke keuzes. Dit leidt tot gedragen voorstellen die wij met zorg uitwerken en voorleggen ter besluitvorming. Op deze wijze proberen wij de samenwerking zo goed en transparant mogelijk vorm te geven. Wij investeren in de relatie met individuele gemeenten door bijvoorbeeld nieuwe bestuurders en contactambtenaren uit te nodigen voor een kennismakingsgesprek. Zo blijft de continuïteit bij de gemeente geborgd en blijven de lijnen met Omnibuzz kort.

Op het gebied van klantcommunicatie heeft Omnibuzz in 2025, net als in eerdere jaren, zowel interne als externe communicatiewerkzaamheden uitgevoerd. Naast de uitvoering van reguliere communicatietaken is ook strategisch communicatieadvies verleend om de kwaliteit en consistentie van de informatievoorziening te waarborgen. De werkzaamheden omvatten onder meer het informeren van klanten via (nieuws)brieven, het vervangen van taxipoints, het actueel houden van de website en het vervaardigen van nieuw fotomateriaal. Ook is invulling gegeven aan Omnibuzz in cijfers, waarin actuele kerncijfers inzichtelijk worden gemaakt en zijn mediacontacten onderhouden, zowel proactief als reactief, om een heldere en betrouwbare beeldvorming richting de buitenwereld te ondersteunen.

Omgaan met verward gedrag en dementie

Omnibuzz bemerkt een steeds grotere zorgzwaarte bij de Wmo-klanten. Dit heeft grote invloed op de uitvoering van het Wmo-vervoer en op de duur van de telefoongesprekken bij de klantenservice en het callcenter. Agressie komt steeds vaker voor en wordt heviger. Naast inhoudelijke vragen, heeft Omnibuzz in 2025 meermaals contact gehad met de gemeenten over klachten die betrekking hadden op verward gedrag of agressie.

Het is van belang dat onze medewerkers kunnen omgaan met verward gedrag of dementie. Daarom hebben zij in 2025 fysieke trainingen gevolgd bij Alzheimer Limburg en hebben wij opnieuw het certificaat Samen dementievriendelijk ontvangen.

De indicaties extra zorg, persoonlijke overdracht en verplichte begeleiding zorgen ervoor dat het vervoer voor klanten met (beginnende) dementie of andere vormen van beperkte zelfregie aansluit op de behoeften van de klant en van de vervoerder. In 2025 hebben 25 klanten de indicatie extra zorg, 42 klanten persoonlijke overdracht en 340 verplichte begeleiding gekregen. In totaal is dit nog een heel klein aandeel van het totale aantal pashouders, namelijk 1,01%, hetgeen een lichte daling is ten opzichte van 2024 (1,06%).

In de advisering aan gemeenten blijven wij inzetten op bewustwording en signalering. Het is complex om een goede balans te vinden tussen maatwerk, zorgen dat vervoerspecificaties voor klanten passend zijn en het beheersbaar houden van het vervoer. Ook is er in het afgelopen jaar aandacht gevraagd voor het Meldpunt verward gedrag (dementie), de reisbudgetten en de kosten van maatwerk en aanvullende reisspecificaties.

Klachten

Omnibuzz behandelt iedere klacht zorgvuldig. Contact met gemeenten en vervoerders is daarbij erg belangrijk. Wij kunnen gemeenten adviseren in het opleggen van een sanctie, zoals het tijdelijk vervoersverbod. Als het gaat om agressie in het vervoer, treedt het agressieprotocol in werking en nemen wij altijd contact op met de gemeente om de specifieke casus te bespreken. Aangezien dit veel uiteenlopende oorzaken kan hebben, is maatwerk een vereiste.

Over het Wmo-vervoer zijn er in 2025 in totaal 2.736 klachten ingediend. Dit is een daling van 1,5% ten opzichte van 2024. Van 29 klachten is de status niet duidelijk omdat deze nog niet beoordeeld zijn of niet beoordeeld kunnen worden (beoordelingscategorie geen oordeel). In 2025 zijn 270 klachten in deze categorie ingediend. Dit is een stijging van 13,92% ten opzichte van 2024. Van de 2.437 klachten die wél zijn beoordeeld, zijn er 1.306 gegrond verklaard (53,6%). Op 1.028.433 ritten betekent dit ongeveer 1,3 gegronde klacht per 1.000 ritten. Deze cijfers laten een daling zien ten opzichte van 2024. Toen was 65% van de klachten gegrond en betrof het 1,6 gegronde klacht per 1.000 ritten. Ook in 2025 blijven de klachten ruim onder de afgesproken kwaliteitsnorm van (maximaal) 3 gegronde klachten op 1.000 ritten. De klachten richten zich doorgaans op reguliere zaken zoals te laat of niet opgehaald, te lang in het voertuig of opmerkingen over de chauffeur.

Over het leerlingenvervoer zijn er in totaal 290 klachten ingediend in 2025. In de categorie geen oordeel kent het leerlingenvervoer 77 klachten op jaarbasis. Van de 213 klachten die wél zijn beoordeeld, zijn er 185 (deels) gegrond verklaard (86,85%). Op 216.249 ritten betekent dit ongeveer 0,9 gegronde klacht per 1.000 ritten. In 2025 blijven de klachten ruim onder de afgesproken kwaliteitsnorm van (maximaal) 3 gegronde klachten op 1.000 ritten. De klachten richten zich doorgaans op reguliere zaken zoals te laat of niet opgehaald, de route of klachten over het gedrag van de chauffeur.

Voor zowel het Wmo-vervoer als het leerlingenvervoer wordt op basis van de soort klachten samen met de vervoerder gekeken naar een eventueel verbeterplan, zodat de klachten zich bij deze klanten niet opstapelen. Zo voorkomen wij groeiende onvrede of escalatie en kunnen wij structurele knelpunten in de dienstverlening minimaliseren.

In 2025 heeft er geen zitting van de klachtencommissie plaatsgevonden. Om excuses aan te bieden of omdat er onterecht is gehandeld in het Wmo-vervoer, hebben wij of de vervoerder in 2025 in totaal 22 attenties naar klanten gestuurd. Bij het leerlingenvervoer zijn er geen attenties gestuurd.

Kwaliteitsbeleid

In 2025 heeft Omnibuzz het kwaliteitsbeleid verder doorontwikkeld door beter inzicht te krijgen structureel inzicht te krijgen in de kwaliteit van onze organisatie en de samenwerking met vervoerders. Het medewerkerstevredenheidsonderzoek (MTO) werd voor de tweede keer gehouden en gaf met een respons van 73% een betrouwbaar beeld. Medewerkers waardeerden Omnibuzz met een 8,0. Een lichte daling ten opzichte van 2024 (8,4), vooral veroorzaakt door de hoge werkdruk tijdens de opstart van het leerlingenvervoer. Desondanks blijft de algemene tevredenheid hoog en vormt het MTO een belangrijk instrument voor interne verbeterpunten.

Parallel daaraan werd opnieuw het opdrachtnemerstevredenheidsonderzoek (OTO) uitgevoerd onder de vervoerders. De resultaten tonen een positieve waardering voor communicatie, samenwerking en ondersteuning door Omnibuzz. Daarnaast biedt het onderzoek concrete aanknopingspunten voor verdere professionalisering, zoals aandacht voor de bonus-malusregeling en de toenemende zorgtaken van chauffeurs. Omnibuzz wordt door de vervoerders gewaardeerd met een 8,0.

Klanttevredenheidsonderzoek

In 2025 heeft Omnibuzz opnieuw deelgenomen aan de landelijke benchmark van het Continu Klanttevredenheidsonderzoek (CKTO), uitgevoerd door onderzoeksbureau Moventem. In deze benchmark worden de resultaten van het Wmo-vervoer van meer dan vijftien andere regio’s, waaronder Avan, PlusOV, Regiotaxi Haaglanden, Taxbus Eindhoven en RegioRijder vergeleken.

Uit de benchmark van 2025 blijkt dat Omnibuzz zich op vrijwel alle onderdelen in de bovenste regionen bevindt. De scores zijn stabiel door het grote aantal respondenten, wat resulteert in een kleine foutmarge en daarmee een hoge betrouwbaarheid van de resultaten. In 2025 zijn 5.311 mensen gevraagd naar hun ervaringen tijdens de rit. In 2024 waren dit 4.628 mensen. Dit zorgt voor betrouwbare en representatieve resultaten. De gemiddelde waardering van de klanten is een 8,2 en is vergelijkbaar met voorgaand jaar (8,3).

De benchmark laat zien dat Omnibuzz op alle hoofdonderdelen, zoals tevredenheid over de rit, stiptheid en klantcontact, bovengemiddeld scoort. Alleen bij het onderdeel duidelijkheid van de ophaaltijd wordt incidenteel een lagere score zichtbaar, iets wat bij de deelnemende regio’s als nieuw aandachtspunt wordt gemonitord. Omdat wij steeds meer doen aan benchmarking en resultaten vergelijken op tevredenheid met andere regio’s in Nederland, levert dit nuttige contacten op. Bovendien zien wij hier een bevestiging van de positieve resultaten in ons vervoersgebied.

De benchmark laat zien dat Omnibuzz op alle hoofdonderdelen, zoals tevredenheid over de rit, stiptheid en klantcontact, bovengemiddeld scoort.

Privacy en informatiebeveiliging

Door de toename van cyberdreigingen neemt het belang van privacy en informatiebeveiliging toe. Met preventieve maatregelen en zorgvuldig handelen bij incidenten zorgen wij voor veilige en betrouwbare dienstverlening.

Omnibuzz werkt met een jaarlijks privacyplan om planbare, projectmatige activiteiten in het kader van privacy op te leveren. Sinds de intrede van de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) dient Omnibuzz verantwoording af te leggen aan het bestuur. Sinds 2021 ziet Daadkracht voor ons toe op de naleving van de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG ) met de inzet van de functionaris gegevensbescherming. Daarnaast adviseert Daadkracht in privacy- en informatiebeveiligingsvraagstukken.

In 2025 zijn 11 beveiligingsincidenten geregistreerd. Het betrof incidenten door menselijk handelen. Alle incidenten zijn opgelost met de betreffende betrokkene(n). Er waren geen technische inbreuken.

Omnibuzz heeft in 2025 geïnvesteerd in de uitvoering van een aantal langlopende projecten, zoals het op orde brengen van de informatiehuishouding, duurzame opslag ritgegevens en het realiseren van het Information Security Management System (ISMS).

Concreet is er rondom het thema privacy en informatieveiligheid het volgende gebeurd:

  • Vaststellen informatiebeleid Omnibuzz. Dit beleid is gericht op een actuele en transparante beschrijving van gebruik en delen informatie.
  • Doorvoeren van Advies bewaren ritgegevens; geanonimiseerd archiveren van ritgegevens, zodat Omnibuzz de gegevens zonder privacyrisico kan blijven gebruiken voor analyse.
  • Nieuwe verwerkersovereenkomsten in het kader van leerlingenvervoer en uitgebreide dienstverlening.
  • Realisatie van het Information Security Management System (ISMS). Invullen van de controls, bewijslast en verantwoordelijkheden binnen Omnibuzz.
  • Aanwijzingsbesluit vastgesteld voor de Wet modernisering elektronisch bestuurlijk verkeer (Wmebv).

De samenhang van de projecten heeft gezorgd voor meer inzicht in de informatievoorziening en het doorvoeren van maatregelen om informatie die niet meer nodig is te vernietigen en te bewaren informatie op een verantwoorde duurzame wijze op te slaan. Dit heeft in mei 2025 geleid tot een positieve reactie van de archiefinspectie op de werkwijze van Omnibuzz in het kader van informatiebeheer.

In 2026 staat een aantal grote taken en projecten op het programma. Hiervoor zijn in de laatste maanden van 2025 voorbereidingen getroffen. Voor volgend jaar staat bijvoorbeeld het actualiseren van de DVO, het verwerkingenregister en de invloed van de nieuwe cyberbeveiligingswet op het programma.

Voor een uitgebreide toelichting op de privacy activiteiten in 2025 brengt de functionaris gegevensbescherming een jaarverslag 2025 uit (februari 2026) als verplicht onderdeel van de AVG.

Omnibuzz in cijfers Wmo-vervoer

Ontwikkeling klantenbestand

In 2025 is het Wmo-klantenbestand van Omnibuzz afgenomen van 40.177 naar 40.159 klanten (- 0,04 %). Op gemeenteniveau zien wij forse verschillen. In een aantal gemeenten neemt het aantal klanten, soms zelfs vrij sterk, toe. Het betreft de gemeente Beesel (+ 9,09%) en de gemeente Echt-Susteren (+ 8,35%). Waar de gemeente Gulpen-Wittem in 2024 een daling kende van maar liefst 14,5%, is in 2025 een stijging te zien van iets meer dan 10%. In de gemeente Valkenburg aan de Geul steeg het aantal klanten (+ 7,81%) en in de gemeente Peel en Maas ook (+ 6 ,73%). De gemeente Weert heeft haar klantenbestand in 2025 opgeschoond, hetgeen een daling van het klantenbestand opleverde van maar liefst – 21,49%.

Voor Elkaar Pas

Van onze Wmo-klanten is 23,4% in het bezit van een Voor Elkaar Pas (VEP) en 86,2% van hen heeft de bijbehorende begeleiderspas. In 2025 is ingezet op het vergroten van de aantrekkelijkheid en de bekendheid van de VEP. Dit is echter nog niet terug te zien in de cijfers, want het percentage van klanten met een VEP is gedaald met 0,1%, terwijl het percentage klanten met een begeleiderspas is gestegen met een kleine 0,2%. Het percentage klanten met een VEP-pas varieert van 13,1% in de gemeente Brunssum tot 31% in Maastricht. Deze verschillen kunnen verklaard worden door de dekkingsgraad van het OV en een actief lokaal beleid om OV-gebruik te stimuleren.

Ontwikkeling vervoersvolume

In 2025 zijn in totaal 1.028.433 ritten voor het Wmo-vervoer gereden. Dat is een daling van – 0,35% ten opzichte van voorgaand jaar. Geconcludeerd kan worden dat het vervoer weer stabiel is en 2019 niet meer als vergelijksjaar opgenomen zal worden in dit jaarverslag.

Tabel overzicht aantal ritten Wmo-vervoer

In 2023 is de afrekening niet meer op zones gebaseerd maar op kilometers. Vanaf dat moment zijn enkel de kilometers inzichtelijk in het jaarverslag. Opmerkelijk is dat de procentuele daling ten opzichte van 2025 in kilometers vrijwel gelijk (-0,86%) is aan de procentuele daling in ritten (-0,35%).

Tabel overzicht aantal ritten Wmo-vervoer
Per maand202520242025 t.o.v. 2024
Januari87.85386.3641,72%
Februari82.33980.2322,63%
Maart84.09790.3746,95%
April86.97786.9790,00%
Mei86.93688.463-1,73%
Juni82.86285.612-3,21%
Juli81.92582.649-0,88%
Augustus82.73181.2511,82%
September88.15886.6141,78%
Oktober91.27791.0950,20%
November88.60988.5210,10%
December84.66983.9350,87%
Totaal1.028.4331.032.089-0,35%
Tabel overzicht kilometers per maand
Per maand202520242025 t.o.v. 2024
Januari556.527544.9072,13%
Februari531.355515.6033,06%
Maart558.539590.824-5,46%
April571.628566.0530,98%
Mei573.547583.980-1,79%
Juni545.825574.145-4,93%
Juli539.432549.689-1,87%
Augustus550.195542.0191,51%
September567.136574.542-1,29%
Oktober588.761598.637-1,65%
November574.380575.750-0,24%
December552.872551.9940,16%
Totaal6.710.1976.768.143-0,86%
Tabel overzicht kilometers per gemeente voor Wmo-vervoer
Per gemeente202520242025 t.o.v. 2024
Beek83.54882.1641,68%
Beekdaelen224.928241.688-6,93%
Beesel64.55069.613-7,27%
Bergen61.64765.269-5,55%
Brunssum251.996254.533-1,00%
Echt-Susteren243.307233.5454,18%
Eijsden-Margraten189.696213.796-11,27%
Gennep76.57985.162-10,08%
Gulpen-Wittem128.104126.2771,45%
Heerlen719.077703.1072,27%
Horst ad Maas184.492178.5713,32%
Kerkrade481.946468.5492,86%
Landgraaf376.167360.4014,37%
Leudal165.540174.483-5,13%
Maasgouw145.276153.149-5,14%
Maastricht841.301864.616-2,70%
Meerssen164.784170.095-3,12%
Nederweert38.85750.013-22,31%
Peel en Maas176.629170.0713,86%
Roerdalen81.43689.409-8,92%
Roermond194.460202.972-4,19%
Simpelveld62.21552.63518,20%
Sittard-Geleen747.466729.4252,47%
Stein104.923103.2891,58%
Vaals81.17679.5911,99%
Valkenburg ad Geul164.396178.369-7,83%
Venlo321.315330.148-2,68%
Venray150.100147.8061,55%
Voerendaal65.04366.713-2,50%
Weert119.245122.681-2,80%
Totaal6.710.1976.768.144-0,86%

De gemeente Simpelveld kent de grootste stijging (18,20%) en steekt hiermee ook boven de rest uit. Gemiddeld is er bij gemeenten een stijging rond de 2%. Er is bij 17 gemeenten een daling te zien, variërend van 1% tot maar liefst 22 %. De gemeente Nederweert kent de grootste daling van 22,3%.

Kwaliteitscontroles vervoerders

Omnibuzz verricht dagelijks kwaliteitscontroles en houdt permanent de belangrijkste kwaliteitsindicatoren bij, zoals klachten, dataterugkoppeling, no shows etc. Afwijkingen van de afgesproken normen signaleren wij tijdig. Naar aanleiding hiervan zetten wij verbetertrajecten met het desbetreffende taxibedrijf in gang.

Punctualiteit

In 2025 was er in het Wmo-vervoer sprake van een goede performance bij de vervoerders. Dit heeft geleid tot de volgende malussen en bonussen:

Overzicht bonussen en malussen Wmo-vervoer
Maand 2025Aantal bonussenAantal malussen
Januari80
Februari70
Maart60
April80
Mei20
Juni40
Juli60
Augustus30
September22
Oktober12
November10
December50
Totaal534

Ritten zonder data

Het percentage dataterugkoppeling moet minimaal 95% bedragen. In 2025heeft er van 1509 ritten geen dataterugkoppeling plaatsgevonden. Dit komt overeen met een percentage van 0,15%. Ten opzichte van 2024 is dit een daling van 0,44%.

Emissienorm

Hierbij is rekening gehouden met de huidige ontwikkelingen en beschikbaarheid van elektrische (en andere duurzame) voertuigen.

Perceel 4 en 5 hebben de duurzaamheidsdoelen niet behaald wegens te veel defecte voertuigen en lange wachttijden voor de onderdelen die hiervoor nodig waren. Daarnaast zien wij ook dat een aantal vervoerders ruim boven de afgesproken norm zit. Wij zullen dit jaar en de komende contractjaren groei in het percentage zero emissie blijven stimuleren.

Emissienorm per perceel
PerceelAfgesproken duurzaamheidspercentageGerealiseerde duurzaamheidspercentage december 2025
Perceel 127,036,6
Perceel 228,033,2
Perceel 325,026,9
Perceel 431,030,9
Perceel 530,028,9
Perceel 630,049,9
Perceel 720,037,7
Perceel 822,025,1

No Show

Ondanks dat Omnibuzz actief klanten waarvan de ritten frequent zijn loos gemeld benaderd, bedraagt het aantal no shows in 2025 in totaal 23.282 ritten. Dit is 2,26% ten opzichte van het streefcijfer 2%. Het percentage loosmeldingen is iets afgenomen ten opzichte van 2024 (2,38%). De oorzaak voor de loosmeldingen ligt in de meeste gevallen niet bij de vervoerder, maar bij de klant die bijvoorbeeld fouten maakt bij het boeken van ritten of vergeet dat een rit is geboekt. Dit is voor de vervoerders dubbel nadelig, want deze ritten worden niet afgerekend. Er zijn geen significante verschillen tussen de percelen.

In 2025 is het Wmo-klantenbestand van Omnibuzz afgenomen van 40.177 naar 40.159 klanten (- 0,04 %). Op gemeenteniveau zien wij forse verschillen.

Omnibuzz in cijfers leerlingenvervoer

Ontwikkeling klantenbestand

In 2025 hadden wij gemiddeld 704 unieke leerlingen.

Tabel overzicht leerlingen
MaandAantal leerlingen
Januari693
Februari714
Maart723
April746
Mei757
Juni767
Juli772
Augustus638
September648
Oktober658
November668
December674

Tabel overzicht leerlingen per gemeente op de laatste schooldag van het jaar

Wij nemen de laatste schooldag van het schooljaar, omdat het aantal leerlingen per maand fluctueert.

Tabel overzicht leerlingen per gemeente op de laatste schooldag van het jaar
GemeenteAantal leerlingen
Echt-Susteren143
Maasgouw102
Nederweert77
Roerdalen110
Roermond148
Weert94
Totaal674

Ontwikkeling vervoersvolume

In 2025 zijn in totaal 226.095 ritten in het leerlingenvervoer gereden.

Tabel overzicht aantal ritten leerlingenvervoer
MaandAantal ritten
Januari24.265
Februari24.763
Maart19.251
April17.933
Mei20.953
Juni25.149
Juli4.434
Augustus10.208
September22.540
Oktober18.983
November21.435
December16.181
Totaal226.095
Tabel aantal ritten per gemeente voor leerlingenvervoer
GemeenteAantal ritten
Echt-Susteren48.267
Maasgouw33.973
Nederweert24.118
Roerdalen38.213
Roermond51.826
Weert29.698
Totaal226.095

Kwaliteitscontroles vervoerders

Ook bij het leerlingenvervoer voeren wij dagelijks kwaliteitscontroles uit. Afwijkingen van de afgesproken normen signaleren wij tijdig. Naar aanleiding hiervan zetten wij verbetertrajecten met het desbetreffende taxibedrijf in gang.

Punctualiteit

Voor het leerlingenvervoer is de bonus-malus over 2025 wel opgelegd, echter nog niet geïncasseerd. Ten aanzien van de bonus-malusregeling waren er veel discussies met de vervoerders en onduidelijkheden in de data. Samen met adviesbureau Forseti werkt Omnibuzz aan de uitwerking van de bonus-malusregeling van het leerlingenvervoer. Wij verwachten in het eerste halfjaar van 2026 de malussen van 2025 te incasseren op basis van het programma van eisen, echter wel met een verfijnde werkinstructie en de mogelijkheid om data te corrigeren. Tevens zullen wij in Q1 van 2026 direct over de voorgaande maanden de bonus dan wel malus uitbetalen of opleggen.

Ritten zonder data

In het leerlingenvervoer zijn 48.193 ritten waarvan geen data zijn teruggekoppeld, hetgeen overeenkomt met een percentage van 22,29%.

Het aantal ritten zonder data is te hoog. Dit heeft te maken met het te laat aanleveren van data. Als ritdata na 00.00 wordt aangeleverd, worden deze gegevens niet meer geautomatiseerd meegenomen in ons systeem. De reden dat data niet per direct wordt aangeleverd kan verschillen. De meest voorkomende reden is dat de rit is weggezet bij een onderaannemer.

Momenteel beoordelen wij zowel de kwaliteit als de omvang van de beschikbare data. Daarbij leggen wij vast hoe deze datastroom kan worden verbeterd en waar nodig in een later stadium kan worden aangevuld.

No shows

Voor het leerlingenvervoer bedraagt het aantal no shows in 2025 in totaal 120 ritten. Dit is 0,06% ten opzichte van het streefcijfer 2%. Er is een piek te zien in de maanden september en november.

Ook bij het leerlingenvervoer voeren wij dagelijks kwaliteitscontroles uit. Afwijkingen van de afgesproken normen signaleren wij tijdig. Naar aanleiding hiervan zetten wij verbetertrajecten met het desbetreffende taxibedrijf in gang.

Overlegstructuren

Bestuur

Het algemeen bestuur van Omnibuzz bestaat uit de wethouders van de 30 aangesloten gemeenten. Conform artikel 9 van de Gemeenschappelijke Regeling bestaat een dagelijks bestuur uit 7 leden; drie uit Noord- en Midden-Limburg en vier uit Zuid-Limburg. De heer Zwijnenberg, wethouder Roermond, is in 2022 als voorzitter benoemd. De volledige samenstelling van beide besturen in 2025 staat in onderstaande overzichten.

Leden algemeen bestuur
GemeenteNaam verantwoordelijk wethouder
BeekMarcel Meurkens
BeeselLinda Nijssen-van den Beucken
BeekdaelenJeanette Quadvlieg
BergenWouter Bollen
BrunssumVérénice Hermans
Echt-SusterenGeert Frische
Eijsden-MargratenChris Piatek
GennepPatrick Hoenselaar
Gulpen-WittemFrans Derksen
HeerlenArlette Vrusch (vice-voorzitter)
Horst aan de MaasRoy Bouten
KerkradeJo Paas
LandgraafAlex Schiffeler
LeudalHuub van Helden
MaasgouwRob Cretskens
MaastrichtJeroen Hoenderkamp
MeerssenInge Smeets
NederweertJorik Franssen (plaatsvervangend lid)
Peel en MaasThijs van Lierop
RoerdalenLoes Vestjens
RoermondVincent Zwijnenberg (voorzitter)
SimpelveldAndrea Ernes
Sittard-GeleenIvo Tillie
SteinJoep Ummels
VaalsErica Jaegers
ValkenburgJef Kleijnen
VenloJacques Smeets
VenrayMartin Leenders
VoerendaalPatrick Leunissen
WeertMichèle Ferrière
Leden dagelijks bestuur Omnibuzz
GemeenteNaam verantwoordelijk wethouder
Gulpen-WittemFrans Derksen
HeerlenArlette Vrusch (vice-voorzitter)
Horst aan de MaasRoy Bouten
MaastrichtJeroen Hoenderkamp
RoermondVincent Zwijnenberg (voorzitter)
Sittard-GeleenIvo Tillie
VenloJacques Smeets

Commissie Leerlingenvervoer

De Commissie Leerlingenvervoer (LLV) is een bestuurlijke adviescommissie waarin wethouders van deelnemende gemeenten samenwerken. Ze adviseren het bestuur van de GR Omnibuzz over het beleid, uitvoering, financiën en organisatie van het leerlingenvervoer. Het bestuurlijke platform bereidt alle belangrijke besluiten over het leerlingenvervoer voor en stemt deze af en monitort ze.

In 2025 zagen wij dat er rust was ontstaan in het leerlingenvervoer. Alle partners wisten elkaar goed te vinden en waren gewend aan deze samenwerking. Dit vertaalde zich in rust in het vervoer, betere performance en aanmerkelijk minder klachten. De commissie vergaderde op 24 maart, 15 mei, 2 oktober en 26 november 2025. Op 11 juni heeft er een gezamenlijk overleg tussen de bestuurders LLV en vervoerders plaatsgevonden. Doel van dit overleg was kennismaken en het bespreken van actuele thema’s.

Leden commissie leerlingenvervoer
GemeenteNaam verantwoordelijk wethouder
Echt-SusterenInge Minkenberg
MaasgouwRob Cretskens
NederweertJorik Franssen
RoerdalenLoes Vestjens
RoermondVincent Zwijnenberg
WeertHans Füchs

Ambtelijk overleg

De deelnemende gemeenten zijn zelf verantwoordelijk voor hun doelgroepenvervoerbeleid. Omnibuzz is beschikbaar voor advies, toelichting, vragen of andere ondersteuningsbehoeften. De bestuursvergaderingen worden telkens voorbereid met alle contactambtenaren.

Er zijn drie ambtelijke overleggen:

  • De commissie van advies (dagelijks bestuur).
  • Het coördinatorenoverleg (algemeen bestuur).
  • De ambtelijke commissie leerlingenvervoer (bestuurlijke commissie leerlingenvervoer).

In deze overleggen worden de stukken besproken die in de respectievelijke bestuurlijke overleggen op de agenda staan. Op deze wijze kunnen de ambtenaren de bestuurders goed ondersteunen en adviseren. Indien nodig organiseert Omnibuzz aanvullende ambtelijke bijeenkomsten waarvoor, afhankelijk van het onderwerp, ook financiële contactpersonen worden uitgenodigd. Het actief betrekken van ambtenaren bij belangrijke onderwerpen leidt doorgaans tot gedragen voorstellen.

Cliëntenpanel

Het cliëntenpanel van Omnibuzz heeft een onafhankelijke status. Veel leden hebben jarenlange ervaring met doelgroepenvervoer. Omdat het panel bestaat uit een vertegenwoordiging van verschillende subgroepen, zoals senioren, jeugdigen, mensen met visuele, lichamelijke, verstandelijke en meervoudige beperkingen, leden uit Wmo-raden en burgeradviesraden houden wij goed contact met de verscheidene klantgroepen. Zij vormen een brug tussen de klanten en Omnibuzz. Elk afzonderlijk lid levert een actieve bijdrage en communiceert naar de eigen achterban. Dit verloopt voor alle partijen tot dusver voortvarend. De vergaderingen vinden drie tot vier keer per jaar plaats.

In 2025 zijn verschillende onderwerpen bij het cliëntenpanel de revue gepasseerd. Zo is gesproken over MijnOmnibuzz, publieke mobiliteit, de overgang van zones naar kilometer en piekspreiding.

Stakeholdermanagement

Omnibuzz organiseert digitale informatiebijeenkomsten voor gemeenteraadsleden, waarin wij relevante onderwerpen toelichten en de raadsleden vragen kunnen stellen. In 2025 hebben wij opnieuw geconstateerd dat de opkomst voor deze informatiebijeenkomst erg mager is, ondanks dat raadsleden hebben aangegeven dat zij deze laagdrempelige opzet als zeer prettig ervaren.

Omnibuzz is, samen met verschillende gemeenten en gemeenschappelijke regelingen, aangesloten bij een controllersoverleg dat periodiek plaatsvindt. Hier komen relevante onderwerpen aan bod zoals de rechtmatigheidsverantwoording. Aanvullend voert Omnibuzz desgewenst overleg met zorgorganisaties, instellingen of vertegenwoordigingen van andere subgroepen binnen het klantenbestand. Dit levert veel onderling begrip op en knelpunten worden sneller aangekaart en opgepakt.

Omnibuzz onderhoudt ook contact met organisaties als de Provincie Limburg, FNV en andere landelijke organisaties en overheden. Wij zoeken proactief (landelijke) sparringpartners op, bijvoorbeeld op het gebied van duurzaamheid, veilig vervoer, elektrisch rijden en laadinfrastructuur om invloed uit te oefenen op de landelijke regelgeving, richtlijnen en protocollen. In de afgelopen jaren is het onderwerp publieke mobiliteit steeds belangrijker geworden. Hierover is Omnibuzz intensief in gesprek gegaan met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. In 2024 en 2025 is Omnibuzz ook aangesloten bij het koplopersoverleg publieke mobiliteit. Op deze manier dragen wij bij aan de financiële continuïteit én een toekomstbestendig vervoerssysteem.

Andersom benaderen partijen en samenwerkingsverbanden uit Nederland ons steeds vaker voor advies en ondersteuning. Dit bevestigt dat onze inhoudelijke expertise belangrijk wordt gevonden en dat ons netwerk deze waardevol vindt.

Verder heeft Omnibuzz nog op het gebied van externe communicatie contacten met:

  • Het algemeen bestuur en het dagelijks bestuur.
  • Bestuurlijke commissie leerlingenvervoer.
  • Bestuurlijke commissie jeugdwetvervoer.
  • Colleges van B&W van 30 gemeenten.
  • De gemeenteraadsleden van 30 gemeenten (raadsinformatiebijeenkomsten).
  • De contactambtenaren/coördinatoren van 30 gemeenten (Wmo-vervoer, leerlingenvervoer en jeugdwetvervoer).
  • De communicatieadviseurs van 30 gemeenten.
  • De regionaal mobiliteitsadviseurs in Limburg.
  • Scholen (leerlingenvervoer).
  • Zorginstellingen (jeugdwetvervoer).
  • Ouders /verzorgers (leerlingenvervoer, jeugdwetvervoer).
  • Taxibedrijven.
  • Chauffeurs.
  • Cliëntenpanel.
  • Algemeen publiek.
  • Media.

Deelname platform opdrachtgevers in het doelgroepenvervoer (VDVN)

Het platform is een landelijke samenwerking van gemeenten op het gebied van doelgroepenvervoer (Wmo-, leerlingen-, jeugdwet- en dagbestedingsvervoer). Via het platform worden de belangen van gemeenten behartigd. Het is namens gemeenten gesprekspartner voor landelijke partners: de taxisector (KNV) en betrokken ministeries. Er is een nauwe samenwerking met de VNG. Het is uniek en belangrijk omdat de specifieke belangen van gemeenten voor doelgroepenvervoer niet elders landelijk zijn belegd. Voor Omnibuzz en de deelnemende gemeenten betekent dit platform:

  1. Het professioneel delen en beschikbaar maken van kennis en informatie. Het platform is een professioneel georganiseerd platform voor kennis- & informatiedeling tussen zowel de opdrachtgevers onderling, als tussen de opdrachtgevers en bestaande kennisorganisaties (CROW, PIANO, etc.).
  2. Coördinatie op thema’s waar een landelijke en/of grootschalige aanpak nodig is. Via het platform werken gemeenten samen op landelijke thema’s. Denk hierbij aan verduurzaming van het doelgroepenvervoer en integratie van openbaar vervoer en doelgroepenvervoer. Het geeft gecoördineerde (niet-bindende, maar wel dringende) beleidsadviezen. Via dit platform werken gemeenten ook samen als acute aanpak nodig is.
  3. Behartiging van gedeelde belangen. Het vertegenwoordigt gemeenten en is gesprekspartner bij landelijke essentiële overleggen met ministeries en de taxisector. Ze is hierin veel slagvaardiger dan gemeenten afzonderlijk. Denk hierbij aan landelijk beleid met betrekking tot de jaarlijkse NEA-index.

De VDVN heeft in 2025, net zoals in 2024, veel aandacht besteed aan publieke mobiliteit. Dit werd een groot thema binnen de vervoerssector, mede door de invloeden van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. Om de belangen van het Wmo-vervoer te behartigen, heeft VDVN een standpunt ingenomen ten aanzien van publieke mobiliteit en kenbaar gemaakt wat het belang van maatwerk vervoer is voor de Wmo-klant.

Personeel

Personeelsbeleid

In 2025 is er een vervolg aan de online dilemmatraining gegeven nadat de directie begin 2022 de wens had uitgesproken dit thema verder handen en voeten te geven.

Daarnaast is gewerkt aan het onderdeel vitaliteit door het organiseren van een vitaliteitsweek en het verder onder de aandacht brengen van de leasefiets.

In het kader van arbo- en vitaliteitsbeleid is het plan dat in 2024 is opgesteld voor een gedeelte opgevolgd. In 2026 wordt dit verder opgepakt.

Opleidingen en ontwikkeling

Ook in 2025 hebben medewerkers weer gebruik kunnen maken van de diverse trainingen, onder andere van de IGOM-academie. Daarnaast heeft er voor de geïnteresseerden een reanimatiecursus plaatsgevonden. Er is binnen de organisatie veel aandacht voor de ontwikkeling en, indien mogelijk, doorstroom van medewerkers. Ook in 2025 zijn enkele medewerkers binnen de organisatie van functie veranderd.

Ziekteverzuim

Na een kleine verhoging van het ziekteverzuim in 2024 (7,9%) is het in 2025 weer wat gedaald naar 7,1%. Dit verzuim bestaat zowel uit kort- als langdurige ziekte.

Overig

Het personeelshandboek is verder geactualiseerd. Dit zal ook in 2026 nog de nodige tijd vergen.

Per 1 januari 2025 is de gemeente Sittard-Geleen omgeschakeld van Visma/Raet naar AFAS. Omdat de salarisadministratie van Omnibuzz door de gemeente Sittard-Geleen uitgevoerd wordt, heeft ook Omnibuzz per 1 januari 2025 deze switch gemaakt. In 2025 zijn verder voorbereidingen getroffen om ook met de verlofregistratie in januari 2026 naar AFAS over te gaan.

In de tweede helft van 2025 is er een wervingsactie geweest om het aantal BHV’ers uit te breiden. Er hebben zich 7 nieuwe BHV’ers aangemeld, die ook allemaal de cursus hebben gevolgd. Hiermee is de BHV-organisatie weer op orde.

Verder is er aandacht geweest voor de huisvestingssituatie van Omnibuzz. Er heeft een inventarisatie van de markt plaatsgevonden en ter vergelijking zijn panden in de omgeving bezocht. Het huidige pand is onder de loep genomen waarbij mogelijke verbeteringen in kaart zijn gebracht.

Programmaverantwoording

De programmarekening

Voor de verdeling van baten/lasten naar taakvelden is aansluiting gezocht bij hetgeen het BBV hierover voorschrijft. Uitgangspunt is dat lasten en baten zoveel mogelijk direct worden toegerekend aan de betreffende taken/activiteiten. Alle bedrijfskosten die direct verbonden zijn aan activiteiten/taken/producten die gericht zijn op de externe klant, moeten in de betreffende taakvelden worden geregistreerd.

Omnibuzz kent slechts een beperkt aantal taakvelden. Onder het taakveld 0.4 Overhead zijn, conform de definitie van overhead volgens het kader van BBV, alle kosten opgenomen die betrekking hebben op sturing en ondersteuning van het primaire proces. Hierbij is onderscheid aangebracht in Wmo-, jeugdwet- of leerlingenvervoer gerelateerde overheadkosten.

Tot de kosten van overhead worden in ieder geval de volgende zaken gerekend:

Programmarekening — Begroting 2025
OnderdeelBatenLastenSaldo
Programma Vervoer
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ –€ 5.276.718€ 5.276.718
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ –€ 25.350.700€ 25.350.700
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ –€ 180.682€ 180.682
Algemene dekkingsmiddelen
0.5 Treasury€ 75.000€ 18.504€ -56.496
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ 5.276.718€ –€ -5.276.718
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ 25.344.204€ –€ -25.344.204
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ 180.682€ –€ -180.682
Overhead
0.4 Overhead Wmo€ 2.963.414€ 2.963.414€ –
0.4 Overhead jeugdwet€ 6.293€ 6.293€ –
0.4 Overhead leerlingenvervoer€ 59.996€ 59.996€ –
Onvoorzien
0.8 Overige baten en lasten€ –€ 50.000€ 50.000
Stuctureel saldo van baten en lasten€ 33.906.308€ 33.906.308€ –
Incidenteel
Toevoegingen aan de reserves€ –€ –€ –
Onttrekkingen aan de reserves
– Algemene reserve€ –€ –€ –
– Bestemmingsreserve ICT€ 6.125€ –€ -6.125
– Bestemmingsreserve Data-analyse€ –€ –€ –
Incidenteel saldo van baten en lasten€ 6.125€ –€ -6.125
Structureel en reëel evenwicht€ 33.912.433€ 33.906.308€ -6.125
Programmarekening — Begroting 2025-1
OnderdeelBatenLastenSaldo
Programma Vervoer
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ –€ 4.665.223€ 4.665.223
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ –€ 24.561.752€ 24.561.752
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ –€ 623.030€ 623.030
Algemene dekkingsmiddelen
0.5 Treasury€ 125.000€ 18.576€ -106.424
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ 4.665.223€ –€ -4.665.223
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ 24.499.203€ –€ -24.499.203
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ 623.030€ –€ -623.030
Overhead
0.4 Overhead Wmo€ 3.207.932€ 3.207.932€ –
0.4 Overhead jeugdwet€ 8.137€ 8.137€ –
0.4 Overhead leerlingenvervoer€ 58.441€ 58.441€ –
Onvoorzien
0.8 Overige baten en lasten€ –€ 50.000€ 50.000
Bestemmingsreserve ICT——€ –
0.10 Mutatie reserve—€ -6.125€ -6.125
Stuctureel saldo van baten en lasten€ 33.186.965€ 33.186.965€ –
Incidenteel
Toevoegingen aan de reserves€ –€ –€ –
Onttrekkingen aan de reserves
– Algemene reserve€ –€ –€ –
– Bestemmingsreserve ICT€ –€ –€ –
– Bestemmingsreserve Data-analyse€ –€ –€ –
Incidenteel saldo van baten en lasten€ –€ –€ –
Structureel en reëel evenwicht€ 33.186.965€ 33.186.965€ –
Programmarekening — Realisatie 2025
OnderdeelBatenLastenSaldo
Programma Vervoer
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ –€ 4.202.904€ 4.202.904
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ 639.690€ 24.281.380€ 23.641.690
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ –€ 304.660€ 304.660
Algemene dekkingsmiddelen
0.5 Treasury€ 179.921€ 19.115€ -160.806
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ 4.665.223€ –€ -4.665.223
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ 24.245.369€ –€ -24.245.369
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ 624.031€ –€ -624.031
Overhead
0.4 Overhead Wmo€ 3.207.932€ 3.186.543€ -21.389
0.4 Overhead jeugdwet€ 8.137€ 2.076€ -6.061
0.4 Overhead leerlingenvervoer€ 58.441€ 57.714€ -727
Onvoorzien
0.8 Overige baten en lasten€ –€ –€ –
Stuctureel saldo van baten en lasten€ 33.628.743€ 32.054.392€ -1.574.351
Incidenteel
Toevoegingen aan de reserves€ –€ –€ –
Onttrekkingen aan de reserves
– Algemene reserve€ –€ –€ –
– Bestemmingsreserve ICT€ 6.125€ –€ -6.125
– Bestemmingsreserve Data-analyse€ 18.196€ –€ -18.196
Incidenteel saldo van baten en lasten€ 24.320€ –€ -24.320
Structureel en reëel evenwicht€ 33.653.063€ 32.054.392€ -1.598.671
  • Financiën, toezicht en controle gericht op de eigen organisatie.
  • Personeel en organisatie.
  • Inkoop (inclusief aanbesteding en contractmanagement).
  • In- en externe communicatie met uitzondering van klantcommunicatie.
  • Juridische zaken.
  • Bestuurszaken en bestuursondersteuning.
  • Informatievoorziening en automatisering.
  • Facilitaire zaken en huisvesting.
  • Documentaire informatievoorziening.
  • Managementondersteuning van het primaire proces.
  • Leidinggevenden primair proces (hiërarchisch).

Onder 0.5 Treasury zijn de rente– en bankkosten/opbrengsten opgenomen. Voor het jaar 2025 bestaat dit bedrag uit bankkosten en renteopbrengsten. De kosten direct toe te rekenen aan het Wmo-doelgroepenvervoer zijn opgenomen onder het taakveld 6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo). Dit zijn de vervoerslasten inclusief de lasten van de continuïteitafspraken met de vervoerders en de lasten van de afdeling uitvoering (regie), exclusief de manager uitvoering. De lasten van de manager uitvoering worden, conform de definitie overhead, onder overhead opgenomen. Ook zijn hierin de lasten meegenomen van de afdeling klantenservice en de lasten gekoppeld aan klachtenmanagement, klanttevredenheid, de bonus-malus en dergelijke. De hieronder opgenomen lasten bestaan uit loon– en beheerkosten.

De baten voor taakveld 0.4 bestaan volledig uit gemeentelijke bijdragen. De baten voor taakveld 6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo) bestaan uit opbrengsten van VEP-ritten, ritten van de klanten boven budget en eveneens enkele pgb-klanten. De baten voor taakveld 6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo) bestaan daarnaast uit gemeentelijke bijdragen, wat eveneens geldt voor het taakveld 4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken en voor het taakveld 6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet).

In 2025 zijn er geen toevoegingen aan de reserves gedaan die de exploitatie rechtstreeks raken.

In 2025 is in totaal een bedrag van € 24.320,– onttrokken aan de bestemmingsreserves ICT en Data-analyse. Deze onttrekking is ook in de voorliggende jaarrekening verwerkt. Het algemeen bestuur heeft hiermee ingestemd inzake dekking van de afschrijvingslasten van investeringen uit het verleden en dekking van onderzoek en rapportering, data-analyse, data-architectuur en digitale autonomie.

Voor de splitsing tussen de structurele en incidentele baten en lasten en het daarbij behorende structureel en reëel evenwicht wordt verwezen naar de tabel Rekening per programma.

Tevens is er in de tabel Rekening per programma een splitsing gemaakt tussen het Wmo-, jeudwet- en leerlingenvervoer. Het jeugdwetvervoer wordt verantwoord onder de noemer 6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet) en het leerlingenvoer, inclusief gym- en zwemvervoer, wordt verantwoord onder de noemer 4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken.

Beleidsindicatoren

Conform het Besluit begroting en verantwoording dienen decentrale overheden de voor hun van toepassing zijnde beleidsindicatoren op te nemen. Deze beleidsindicatoren lichten de effecten van het beleid toe. Hieronder zijn de voor Omnibuzz van toepassing zijnde beleidsindicatoren over het boekjaar 2025 opgenomen.

Overzicht verplichte BBV-indicatoren
Indicator2025EenheidBron
Formatie0,056Fte per 1.000 inwonersEigen gegevens
Bezettting0,056Fte per 1.000 inwonersEigen gegevens
Apparaatskosten€ 2,88Kosten per inwonerEigen jaarrekening
Externe inhuur1,5%Kosten als % van totale loonsom + totale kosten inhuur externenEigen jaarrekening
Overhead10,1%% van totale lastenEigen jaarrekening

Verplichte paragrafen

In het kader van artikel 9 van het Besluit begroting en verantwoording zijn de volgende paragrafen opgenomen:

  • Weerstandsvermogen en risicomanagement.
  • Financiering.
  • Bedrijfsvoering – rechtmatigheidsverantwoording.

Weerstandsvermogen en risicomanagement

Het weerstandsvermogen kan gedefinieerd worden als het vermogen dat nodig is om incidentele niet voorziene tegenvallers te kunnen opvangen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties schrijft in artikel 11 van het nieuwe Besluit begroting en verantwoording het volgende voor:

Het weerstandsvermogen bestaat uit de relatie tussen:

  • De weerstandscapaciteit, zijnde de middelen en mogelijkheden waarover de Gemeenschappelijke Regeling beschikt of kan beschikken om niet begrote kosten te dekken.
  • Alle risico’s waarvoor geen maatregelen zijn getroffen en die van materiële betekenis kunnen zijn in relatie tot de financiële positie.

De weerstandsratio is een verhoudingsgetal, tussen de beschikbare weerstandscapaciteit en het op basis van de risicoanalyse bepaalde benodigde weerstandsvermogen. De weerstandscapaciteit, geconfronteerd met de risico’s, leidt tot een weerstandsratio van 0,96.

Risicomanagement

Bij het opstellen van het bedrijfsplan is een inventarisatie gemaakt van de belangrijkste risico’s waarmee Omnibuzz kan worden geconfronteerd. Voor deze risico’s zijn vervolgens ook maatregelen benoemd om deze zo goed mogelijk te beheersen. Op basis van deze risico-inventarisatie en de bijbehorende beheersmaatregelen is een inschatting gemaakt van de financiële impact en de kans dat de risico’s zich voordoen. Gedurende 2024 is een actualisatie van deze risico-inventarisatie gemaakt waarbij rekening is gehouden met actuele ontwikkelingen. Dit vormt de basis voor het bepalen van het weerstandsvermogen. De belangrijkste geïdentificeerde risico’s zijn:

Het beleid van Omnibuzz is zodanig ingericht dat minimaal één keer per 5 jaar de nota Reserves en Voorzieningen geactualiseerd dient te worden. De meest recente actualisering heeft in 2023 plaatsgevonden en is vastgesteld door het algemeen bestuur van Omnibuzz op 20 december 2023.

Op basis van een risico-inventarisatie en impactanalyse is het minimale (€ 550.000,–) en maximale (€ 760.000,–) benodigde weerstandvermogen en hiermee de hoogte van de algemene reserve berekend. Risicomanagement maakt onderdeel uit van de planning & control cyclus binnen Omnibuzz. In dit kader wordt regelmatig getoetst of de aanwezige weerstandscapaciteit afdoende is om de risico’s waarmee Omnibuzz geconfronteerd wordt af te dekken.

Primo 2025 was het saldo van de algemene reserve € 725.949–. Na akkoord van het algemeen bestuur op 2 juli 2025 is € 1.700,– gedoteerd aan de algemene reserve. Ultimo 2025 bedraagt het saldo € 727.649,–. Het saldo van de algemene reserve ligt hiermee binnen de in december 2023 vastgestelde bandbreedte.

Naast de algemene reserve is er sprake van de bestemmingsreserve ICT welke primo 2025 € 24.499,– bedroeg. In 2025 heeft geen dotering aan deze reserve plaatsgevonden. Voor het boekjaar 2025 heeft een onttrekking uit de bestemmingsreserve ICT plaatsgevonden ter financiering van hiertoe geoormerkte kosten, die goedgekeurd zijn in het algemeen bestuur:

Risicomatrix — bestuurlijk en proces
Risico’sPolitiekStrategischProcesPersoneel
Economische kwetsbaarheid taxibedrijven———
Gebrek aan kennis omtrent nieuw doelgroepenvervoer——
Afhankelijkheid leveranciers ICT
Digitale dreigingen
Risicomatrix — systemen, financiën en kwaliteit
Risico’sICTFinancieelKwaliteit
Economische kwetsbaarheid taxibedrijven
Gebrek aan kennis omtrent nieuw doelgroepenvervoer——
Afhankelijkheid leveranciers ICT——
Digitale dreigingen——
  • Dekking afschrijvingskosten van investeringen.

Hiermee is een bedrag gemoeid van totaal € 6.125,–.

Het resterende saldo ultimo 2025 ad € 18.374,– zal in zijn geheel besteed worden aan de dekking van toekomstige afschrijvingen.

Naast de bestemmingsreserve ICT is er tevens sprake van de bestemmingsreserve Data-analyse ad € 41.192,- primo 2025. Na goedkeuring van het algemeen bestuur op 18 december 2024 zijn de hiertoe geoormerkte kosten onttrokken:

  • Onderzoek en rapportering data-analyse

Hiermee is een bedrag gemoeid van totaal € 18.196,–.

Het resterende saldo ultimo 2025 ad € 22.997,– zal besteed worden aan toekomstig data gerelateerd onderzoek.

Sinds 2022 hebben medewerkers, conform de Cao SGO, recht op verlofsparen. In 2025 heeft een aantal medewerkers concreet aangegeven dat zij verlof willen storten in hun spaarverlof. Hiervoor is een voorziening gevormd ad € 80.340,–.Het algemeen bestuur heeft ingestemd met vorming van de voorziening verlofsparen in haar vergadering van 17 december 2025.

Het verloop van deze verschillende reserves en voorziening is in bijgevoegde tabel inzichtelijk gemaakt.

Tabel staat van reserves
Alle bedragen in €Saldo aan het begin van het dienstjaarBestemming van het resultaat voorgaand boekjaarVermeerderingen wegens bijboeking van renteOverige vermeerderingenVerminderingen/ beschikking over de reserve/voorz.Saldo aan het einde van het dienstjaarNog te bestemmen resultaat 2025Bestemming van het resultaat 2025Reserves na bestemming ultimo 2025
Reserves
Algemene reserve
Algemene reserve725.9491.700–––727.649––727.649
Totaal algemene reserve725.9491.700–––727.649––727.649
Bestemmingsreserves Programma Wmo-vervoer
Bestemmingsreserve
– Bestemmingsreserve ICT24.499–––6.125-18.374––18.374
– Bestemmingsreserve Data-analyse41.192–––18.196-22.997––22.997
Totaal bestemmingsreserves65.691–––24.321-41.371––41.371
Resultaat voor bestemming
Resultaat boekjaar
– Te bestemmen resultaat Wmo-vervoer279.359–––279.359-–767.753–767.753
– Te bestemmen resultaat jeugdwetvervoer15.256–––15.256-–327.795–327.795
– Te bestemmen resultaat leerlingenvervoer336.489–––336.489-–503.124–503.124
Totaal resultaat voor bestemming631.104–––631.104-–1.598.671–1.598.671
Voorzieningen
– Voorziening verlofsparen–––80.340–80.340––80.340
Totaal voorzieningen–––80.340–80.340––80.340
– Voorziening verlofsparen1.422.7441.700–80.340655.425-849.3601.598.671–2.448.031

Financiële kengetallen

Omnibuzz neemt op grond van het BBV in de paragraaf weerstandsvermogen een zestal financiële kengetallen op. De stand van zaken van deze kengetallen geeft samen met het weerstandsvermogen inzicht in de financiële positie. Het gaat om de volgende financiële kengetallen:

  • Netto schuldquote.
  • Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen.
  • Solvabiliteitsratio.
  • Structurele exploitatieruimte.
  • Grondexploitatie.
  • Belastingcapaciteit.

Netto schuldquote

Dit kengetal geeft een indicatie van de druk van schuldenlast (rente/aflossing) op de eigen middelen.

Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen

De quote wordt berekend door de netto schuld te delen door het totaal aan jaarlijkse baten. De gecorrigeerde schuldquote wordt vervolgens berekend door ook rekening te houden met aan derden verstrekte leningen.

Solvabiliteitsratio

Dit kengetal geeft inzicht in de mate waarin Omnibuzz aan haar financiële verplichtingen kan voldoen. Hiertoe wordt de omvang van het eigen vermogen gerelateerd aan de totale omvang van het vermogen (dus het eigen en het vreemde vermogen).

Structurele exploitatieruimte

Dit kengetal geeft weer hoeveel structurele ruimte er is om de eigen lasten te dragen, ook als bijvoorbeeld de baten afnemen of lasten in de toekomst gaan toenemen. De ruimte wordt berekend door het structurele saldo (verschil tussen structurele baten en lasten) te delen door het totaal aan jaarlijkse baten.

Grondexploitatie (niet van toepassing voor Omnibuzz)

Dit kengetal geeft aan hoe groot de grondpositie is (de totale waarde van de gronden in eigendom) in relatie tot het totaal aan jaarlijkse baten.

Belastingcapaciteit (niet van toepassing voor Omnibuzz)

Met het vaststellen van het opcenten tarief wordt bepaald hoeveel extra ruimte er is om eigen lasten te dragen. Het BBV bevat geen normen voor deze kengetallen.

In bijgevoegde tabel zijn de uitkomsten van de zes kengetallen opgenomen.

Uit de tabel blijkt dat de netto schuldquote negatief is. Een negatieve uitkomst geeft aan dat Omnibuzz geen schulden heeft.

De solvabiliteitsratio stijgt ten opzichte van de begroting 2025-1 als gevolg van een positief resultaat voor de gemeenten qua resultaatbestemming 2025. In 2025 is de structurele exploitatieruimte bij Omnibuzz 5% vanwege het positief gerealiseerde saldo van de structurele baten en lasten. De structurele baten en lasten worden volledig afgedekt door de Omnibuzz-gemeenten. Tekorten worden aangevuld en enige overschotten vloeien terug naar de gemeenten.

De kengetallen voor grondexploitatie en belastingcapaciteit zijn niet van toepassing voor Omnibuzz.

Kengetallen
OnderdeelVerloop van de kengetallen
KengetallenJaarverslag 2024Begroting 2025-1Jaarverslag 2025
Netto schuldquote-4%1%-6%
Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen-4%1%-6%
Solvabiliteitsratio16%10%20%
Structurele exploitatieruimte2%0%5%
Grondexploitatienvtnvtnvt
Belastingcapaciteitnvtnvtnvt

Financiering

De financiering van Omnibuzz vindt plaats door een bijdrage van de deelnemende gemeenten. Ten aanzien van de financiering is het kasgeldlimiet en de renterisiconorm van belang. Hieronder komen deze aspecten nader aan de orde.

Kasgeldlimiet

De kasgeldlimiet geeft aan tot welk bedrag korte financiering mogelijk is. Onder korte financiering wordt in de Wet FIDO verstaan leningen met een rente typische looptijd korter dan één jaar.

De kasgeldlimiet wordt bepaald als een percentage van het begrotingstotaal. Bij ministeriële regeling is dit percentage voor de Gemeenschappelijke Regeling Omnibuzz vastgesteld op 8,2%.

Concreet betekent dit dat de netto vlottende schuld per kwartaal de kasgeldlimiet niet mag overschrijden.

De kasgeldlimiet ziet er als volgt uit:

Omnibuzz is in 2025 ruim binnen de kasgeldlimiet gebleven, omdat Omnibuzz meer vlottende middelen dan vlottende schulden tot haar beschikking had. Daarnaast stijgen de vlottende schuld en vlottende middelen in Q4 2025 grotendeels evenredig in verband met de reeds ontvangen voorschotten Wmo-, jeugdwet- en leerlingenvervoer van de gemeenten inzake Q1 2026.

Berekening kasgeldlimiet per kwartaal
Onderdeel(1) Vlottende schuld(2) Vlottende middelen(3) Netto vlottende schuld
Kwartaal 1€ 2.064.274€ 3.929.676€ -1.865.402
Kwartaal 2€ 1.690.990€ 3.526.931€ -1.835.941
Kwartaal 3€ 2.131.722€ 4.539.572€ -2.407.850
Kwartaal 4€ 9.502.506€ 11.658.754€ -2.156.248
(4) Gemiddelde van kwartalen€ 3.847.373€ 5.913.733€ -2.066.360
(6) Ruimte onder kasgeldlimiet€ 2.066.360——
(5) Berekening kasgeldlimiet
(7) Omvang begroting per 1 januari 2025—€ 33.186.965—
(8) in procenten van de grondslag—8,2%—
(5) = (7) x (8) Kasgeldlimiet:—€ 2.721.331—
Ruimte (+) / overschrijding (-) (6) + (5)€ 4.787.691—

Rente risiconorm

De renterisiconorm is direct gerelateerd aan het budgettaire risico en heeft als doel het renterisico bij herfinanciering te beheersen. De renterisiconorm houdt in dat de jaarlijks verplichte aflossingen en de renteherzieningen niet meer mogen bedragen dan 20% van het begrotingstotaal. Aangezien Omnibuzz op dit moment geen gebruik maakt van externe financiering, voldoet zij aan deze norm.

Schatkistbankieren

Op grond van de Wet financiering decentrale overheden en de ministeriële regeling Schatkistbankieren decentrale overheden zijn gemeenschappelijke regelingen in de vorm van een openbaar lichaam verplicht om hun overtollige middelen in de schatkist aan te houden. Onderdeel van de regeling is de rekening-courantovereenkomst die iedere decentrale overheid heeft met de Staat der Nederlanden. Hierdoor worden overtollige publieke middelen aangehouden in de Nederlandse schatkist. Hierdoor zal de Nederlandse staat minder geld hoeven te lenen op de financiële markten en kan de staatsschuld worden verlaagd.

Decentrale overheden krijgen op de deposito’s een rente vergoed die gelijk is aan de rentes die de Nederlandse staat betaalt op leningen die ze op de markt aangaat. Voor decentrale overheden is het gevolg hiervan dat uitstaande beleggingen bij het onttrekken niet kunnen worden herbelegd en naar de rekening courant gaan. Daar kunnen ze hoogstens als deposito worden weggezet tegen de dan geldende rente op Nederlandse staatsobligaties. Omnibuzz mag een drempelbedrag buiten de schatkist aanhouden van maximaal € 1.000.000,–. Het feitelijke bedrag is voor Omnibuzz gemiddeld rond de € 934.000,–. Dit saldo wordt daarmee niet als overtollig beschouwd.

De Wet houdbare overheidsfinanciën (Wet Hof)

De Europese eisen en afspraken over reductie van het begrotingstekort en de staatsschuld vormen de basis van de Wet Hof. De middellange termijndoelstelling is het op termijn verkrijgen van begrotingsevenwicht in stappen van 0,5% bbp per jaar. Omdat ook gemeenten, provincies, waterschappen en Gemeenschappelijke Regelingen bijdragen aan het begrotingstekort van de collectieve sector, bepaalt het wetsvoorstel dat niet alleen het Rijk maar ook de decentrale overheden zich moeten houden aan de doelstellingen uit het aangescherpte Stabiliteits- en Groeipact.

Het EMU-saldo volgt uit de tabel:

EMU-saldo
NrOmschrijving2025 x € 1.000 Verslagjaar2025-1 x € 1.000 Huidig begrotingsjaar (na wijziging)Begroting 2025 x € 1.000 Huidig begrotingsjaar
1Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c)1.57400
2Afschrijvingen ten laste van de exploitatie565650
3Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie000
4Investeringen in (im)materiële vaste activa die op de balans worden geactiveerd2800
5Baten uit bijdragen van andere overheden, de Europese Unie en overigen, die niet op de exploitatie zijn verantwoord en niet al in mindering zijn gebracht bij post 4000
6Desinvesteringen in (im)materiële vaste activa:———
—Baten uit desinvesteringen in (im)materiële vaste activa (tegen verkoopprijs), voor zover niet op exploitatie verantwoord000
7Aankoop van grond en de uitgaven aan bouw, woonrijp maken e.d. (alleen transacties met derden die niet op de exploitatie staan)000
8Baten bouwgrondexploitatie:000
—Baten voorzover transacties niet op exploitatie verantwoord000
9Lasten op balanspost Voorzieningen voorzover deze transacties met derden betreffen000
10Lasten i.v.m. transacties met derden, die niet via de onder post 1 genoemde exploitatie lopen, maar rechtstreeks ten laste van de reserves (inclusief fondsen en dergelijke) worden gebracht en die nog niet vallen onder één van bovenstaande posten000
11Verkoop van effectenOnderdeelOnderdeelOnderdeel
aGaat u effecten verkopen? (ja/nee)NeeNeeNee
bZo ja, wat is bij verkoop de verwachte boekwinst op de exploitatie000
—Berekend EMU-saldo1.6025650

Bedrijfsvoering

In 2025 heeft Omnibuzz verder ingezet op het versterken van een efficiënte, transparante en toekomstbestendige bedrijfsvoering. De nadruk lag op het optimaliseren van interne processen, het verbeteren van de informatievoorziening en het borgen van continuïteit in de ondersteuning van de primaire taken.

Procesoptimalisatie

Gedurende het verslagjaar zijn meerdere werkprocessen geanalyseerd en opnieuw ingericht met als doel de doorlooptijden te verkorten en de administratieve lasten te verminderen. Door standaardisatie en verdere digitalisering is de kwaliteit van de interne dienstverlening verhoogd en zijn handmatige handelingen teruggebracht.

Informatievoorziening en ICT

De organisatie heeft geïnvesteerd in stabiliteit en veiligheid van de ICT omgeving. De focus lag op het vergroten van de cyberweerbaarheid, het actualiseren van systemen en het verbeteren van datakwaliteit. Daarnaast is verdere vooruitgang geboekt in het professionaliseren van applicatiebeheer en technisch beheer, waarmee de beschikbaarheid en performance van systemen zijn verbeterd. Ook zijn stappen gezet in de invoering van een ISMS (Information Security Management System).

HRM en organisatieontwikkeling

In 2025 is gewerkt aan het versterken van kennis en vaardigheden van medewerkers, onder andere via gerichte trainingen. Aandachtspunten waren onder meer integriteit en vitaliteit. Thuiswerken en hybride werken worden verder geïntegreerd in de organisatie, waarbij nadruk ligt op flexibiliteit, welzijn en productiviteit.

Financiële bedrijfsvoering

De financiële processen zijn verder geoptimaliseerd, met extra focus op tijdige rapportages, risicobeheersing en transparantie in de begrotingscyclus. De interne controlemaatregelen zijn aangescherpt om de betrouwbaarheid van financiële informatie verder te verhogen. Voor verdere details wordt verwezen naar hoofdstuk 6 Pijler 3: Omnibuzz als slimme organisatie.

Rechtmatigheidsverantwoording

Vanaf verslagjaar 2023 legt het dagelijks bestuur door middel van de rechtmatigheidsverantwoording in de jaarrekening verantwoording af over het rechtmatig handelen aan het algemeen bestuur.

Om dit te kunnen realiseren is in 2025 de interne audit uitgevoerd en zijn er meerdere verordeningen en protocollen aangepast. Daarnaast zijn dit jaar enkele processen en vormen van informatievoorziening geoptimaliseerd om ook zo de onderbouwing van de rechtmatigheidsverantwoording te versterken. Op basis hiervan is het dagelijks bestuur van mening dat de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties rechtmatig tot stand zijn gekomen binnen de daarvoor gestelde grens. Er zijn hierbij geen afwijkingen geconstateerd die de verantwoordingsgrens hebben overschreden.

In het kader van de rapportagetolerantie (€ 100.000,-) zijn er geen afwijkingen te vermelden. Er is geactualiseerd financieel beleid opgesteld. In 2025 zijn diverse beleidsdocumenten geactualiseerd waaronder de financiële verordening en het controleprotocol. Daarnaast is in 2025 een frauderisico analyse opgesteld en vastgesteld door het dagelijks bestuur.

Bedrijfsvoering

Ziekteverzuim

Na een kleine verhoging van het ziekteverzuim in 2024 (7,9%) is het in 2025 weer wat gedaald naar 7,1%. Dit verzuim bestaat zowel uit kort- als langdurige ziekte.

Bedrijfsvoering

Voor de realisatie en de stand van zaken omtrent de beleidsvoornemens op het vlak van bedrijfsvoering verwijzen wij naar het jaarverslag.

Balans

Balans — Activa
Activa31-dec-2431-dec-25
Vaste activa
Materiële vaste activa:
Investeringen met een economisch nut325.801291.783
Financiële vaste activa––
Totaal vaste activa325.801291.783
Vlottende activa
Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar:
– Uitzettingen in ‘s Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar7.178.2309.982.302
– Overige vorderingen427.275570.557
Overlopende passiva:
Liquide middelen897.271978.856
Overlopende activa202.276127.039
Totaal vlottende activa8.705.05311.658.754
Totaal generaal9.030.85411.950.537
Balans — Passiva
Passiva31-dec-2431-dec-25
Vaste passiva
Algemene reserve725.949727.649
Egalisatiereserve––
Bestemmingsreserve65.69141.371
Resultaat voor bestemming Wmo279.359767.753
Resultaat voor bestemming jeugdwet15.256327.795
Resultaat voor bestemming LLV336.489503.124
Voorzieningen–80.340
Langlopende schulden––
Totaal vaste passiva1.422.7442.448.031
Vlottende passiva
Netto-vlottende schulden:
– Overige schulden2.324.5431.916.812
Te betalen verplichtingen973.622607.767
Voorschotbedragen: Overige Nederlandse overheidslichamen4.309.9456.977.927
Totaal vlottende passiva7.608.1109.502.506
Totaal generaal9.030.85411.950.537
Tabel Staat van geactiveerde kapitaaluitgaven – productenrekening 2025
Alle bedragen in €Huidig dienstjaar
Omschrijving van de kapitaaluitgavenOorspronkelijk bedrag van de kapitaaluitgaven (aanschafwaarde) aan het begin van het dienstjaarVermeerderingen in het dienstjaarVerminderingen (anders dan door afschr. of afl.) in het dienstjr.Oorspronkelijk bedrag van de kapitaaluitgaven (aanschafwaarde) aan het einde van het dienstjr. (kol. 2+3-4)% of andere maatstaf van afschr.Totaal van de afschrijving / aflossing op de kapitaaluitgaven aan het begin van het dienstjr.(Extra) afschrijvingen van kapitaaluitgaven in het dienstjr.(Extra) aflossingen op kapitaalverstrekkingen in het dienstjr.Boekwaarde aan het begin van het dienstjr. (kol. 2-7)Boekwaarde aan het einde van het dienstjr. (kol. 10-8-9)
Kolom 1Kolom 2Kolom 3Kolom 4Kolom 5Kolom 6Kolom 7Kolom 8Kolom 9Kolom 10Kolom 11
Programma Wmo
Inventaris92.572—–92.57210,00%–24.236–92.57268.336
Hardware43.46427.728–71.19233,33%–17.898–43.46453.294
Inrichting en verbouwing84.836—–84.8364,00%–4.398–84.83680.438
Technische installaties75.462––75.4626,67%–8.266–75.46267.196
Software29.467––29.46710,00%–6.949–29.46722.518
Totaal Wmo- vervoer325.80127.728–353.529Onderdeel–61.747–325.801291.783
Totaal-generaal325.80127.728–353.529—–61.747–325.801291.783

Toelichting op de balans

Activa

De debetzijde van de balans bestaat uit de materiële vaste activa en de vlottende activa. Deze posten komen hieronder aan de orde.

Materiële vaste activa (ad € 291.783,-)

De materiële vaste activa hebben primo 2025 een waarde van € 325.801,–. Gedurende 2025 is er voor € 27.728,– geactiveerd, voornamelijk voor laptops, telefoons en beeldscherm monitoren.

Rekening houdende met de afschrijvingen in 2025 ad € 61.747,– resteert een saldo ultimo 2025 ad € 291.783,–. Bovenstaand is een overzicht opgenomen van de activa. Deze investeringen behoren tot de categorie investeringen met economisch nut.

Financiële vaste activa (ad € 0,–)

Gedurende 2025 zijn geen financiële vaste activa geactiveerd, derhalve bedraagt het saldo € 0,–.

Vlottende activa (ad € 11.658.754,-)

De vlottende activa bestaan uit uitzettingen in ‘s Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar, overige vorderingen, liquide middelen en overlopende activa.

Deze posten worden hierna verder toegelicht.

Uitzettingen in ‘s Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar (ad 9.982.302,-)

Dit betreft de gelden welke op de ministerie van Financiën rekening staan in het kader van Schatkistbankieren. Het positieve saldo op deze rekening wordt verklaard door het positieve resultaat van 2025 (Wmo-, jeugdwet- en leerlingenvervoer) en voornamelijk door de reeds ontvangen voorschotten van de gemeenten inzake Q1 2026. Uit deze gelden ultimo 2025 zullen tevens betalingen in 2026 worden gedaan om december 2025 af te wikkelen.

Overige vorderingen (ad € 570.557,-)

Dit betreft nog te innen bedragen van debiteuren, hoofdzakelijk klanten. Het overgrote merendeel van de vorderingen is in 2026 ontvangen c.q. verwachten wij te ontvangen.

Liquide middelen (ad € 978.856,-)

Het saldo liquide middelen van Omnibuzz ultimo boekjaar 2025 bedraagt in totaal € 978.856,–. De gelden zijn direct opvraagbaar. Het saldo is als volgt opgebouwd:

Omnibuzz blijft binnen het maximaal toegestane bedrag volgens de regeling inzake Schatkistbankieren (€ 1.000.000,–). In tabel Berekening benutting drempelbedrag Schatkistbankieren is dit verder weergegeven.

Liquide middelen
TypeSaldo
Betaalrekening BNG Wmo-vervoer€ 500.628
Betaalrekening BNG jeugdwetvervoer€ 170.486
Betaalrekening BNG LLV€ 301.140
Betaalrekening Rabobank€ 6.601
Totaal€ 978.856

Tabel berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren

Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren (bedragen x € 1000)

Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren
Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren (bedragen x € 1000)
(1)Drempelbedrag1000
OnderdeelOnderdeelKwartaal 1Kwartaal 2Kwartaal 3Kwartaal 4
(2)Kwartaalcijfer op dagbasis buiten ’s Rijks schatkist aangehouden middelen904919933978
(3a) = (1) > (2)Ruimte onder het drempelbedrag96816722
(3b) = (2) > (1)Overschrijding van het drempelbedrag––––
(1) Berekening drempelbedrag
Verslagjaar
(4a)Begrotingstotaal verslagjaar33.187
(4b)Het deel van het begrotingstotaal dat kleiner of gelijk is aan € 500 miljoen33.187
(4c)Het deel van het begrotingstotaal dat € 500 miljoen te boven gaat—
(1) = (4b)*0,02 + (4c)*0,002 met een minimum van €1.000.000,- als het begrotingstotaal kleiner of gelijk is aan 500 miljoen. Als begrotingstotaal groter dan € 500 miljoen is, met een drempelbedrag gelijk aan € 10 miljoen, vermeerderd met 0,2% van het deel van het begrotingstotaal dat € 500 miljoen te boven gaat.Drempelbedrag1000
(2) Berekening kwartaalcijfer op dagbasis buiten ‘s Rijks schatkist aangehouden middelen
OnderdeelOnderdeelKwartaal 1Kwartaal 2Kwartaal 3Kwartaal 4
(5a)Som van de per dag buiten ’s Rijks schatkist aangehouden middelen (negatieve bedragen tellen als nihil)81.37383.67485.84689.989
(5b)Dagen in het kwartaal90919292
(2) – (5a) / (5b)Kwartaalcijfer op dagbasis buiten ’s Rijks schatkist aangehouden middelen904919933978

Overlopende activa (ad € 127.039,-)

De overlopende activa betreft voor een groot deel nog te factureren omzet. Dit zijn onder andere nog te ontvangen bijdragen van klanten voor de Voor Elkaar Pas en de renteopbrengsten Q4 2025. Het restant saldo bestaat voornamelijk uit transitorische posten die in 2026 zullen aflopen.

Passiva

De creditzijde van de balans bestaat uit het eigen vermogen, voorzieningen en (langlopende) schulden. Een toelichting op deze posten is hierna opgenomen.

Eigen vermogen en voorziening (ad € 2.448.031,-)

Het eigen vermogen bestaat uit de algemene reserve, de bestemmingsreserves en het resultaat voor bestemming. Het resultaat voor bestemming is gesplitst in het resultaat voor bestemming Wmo, resultaat voor bestemming jeugdwetvervoer en resultaat voor bestemming leerlingenvervoer, inclusief gym- en zwemvervoer. Een overzicht inclusief de voorziening hiervan is in onderstaande tabel opgenomen.

Tabel Staat van Reserves en voorziening – productenrekening 2025
Alle bedragen in €Saldo aan het begin van het dienstjaarBestemming van het resultaat voorgaand boekjaarVermeerderingen wegens bijboeking van renteOverige vermeerderingenVerminderingen/ beschikking over de reserve/voorz.Saldo aan het einde van het dienstjaarNog te bestemmen resultaat 2025Bestemming van het resultaat 2025Reserves na bestemming ultimo 2025
Reserves
Algemene reserve
Algemene reserve725.9491.700–––727.649––727.649
Totaal algemene reserve725.9491.700–––727.649––727.649
Bestemmingsreserves Programma Wmo
Bestemmingsreserve
– Bestemmingsreserve ICT24.499–––6.125-18.374––18.374
– Bestemmingsreserve Data-analyse41.192–––18.196-22.997––22.997
Totaal Bestemmingsreserves65.691–––24.321-41.371––41.371
Resultaat voor bestemming
Resultaat boekjaar
– Te bestemmen resultaat Wmo279.359–––279.359-–767.753–767.753
– Te bestemmen resultaat jeugdwet15.256–––15.256-–327.795–327.795
– Te bestemmen resultaat LLV336.489–––336.489-–503.124–503.124
Totaal resultaat voor bestemming631.104–––631.104-–1.598.671–1.598.671
Voorzieningen
– Voorziening verlofsparen–––80.340–80.340––80.340
Totaal voorzieningen–––80.340–80.340––80.340
– Voorziening verlofsparen1.422.7441.700–80.340655.425-849.3601.598.671–2.448.031

Algemene reserve (ad € 727.649,-)

Primo 2025 was het saldo van de algemene reserve € 725.949–. Na akkoord van het algemeen bestuur op 2 juli 2025 is € 1.700,– gedoteerd aan de algemene reserve. Ultimo 2025 bedraagt het saldo € 727.649,–. Het saldo van de algemene reserve ligt hiermee binnen de in december 2023 vastgestelde bandbreedte.

Bestemmingsreserve ICT (ad € 18.374,-)

De bestemmingsreserve ICT bedroeg primo 2025 € 24.499,–. In 2025 heeft geen dotering aan deze reserve plaatsgevonden. Voor het boekjaar 2025 heeft een onttrekking uit de bestemmingsreserve ICT plaatsgevonden ter financiering van hiertoe geoormerkte kosten, die goedgekeurd zijn in het algemeen bestuur:

  • Dekking afschrijvingskosten van investeringen.

Hiermee is een bedrag gemoeid van totaal € 6.125,–.

Het resterende saldo ultimo 2025 ad € 18.374,– zal in zijn geheel besteed worden aan de dekking van toekomstige afschrijvingen.

Bestemmingsreserve Data-analyse (ad € 22.997,-)

Naast de bestemmingsreserve ICT is er tevens sprake van de bestemmingsreserve Data-analyse ad € 41.192,- primo 2025. Na goedkeuring van het algemeen bestuur op 18 december 2024 zijn de hiertoe geoormerkte kosten onttrokken:

  • Onderzoek en rapportering data-analyse, data-architectuur en digitale autonomie.

Hiermee is een bedrag gemoeid van totaal € 18.196,–.

Het resterende saldo ultimo 2025 ad € 22.997,– zal besteed worden aan toekomstig datagerelateerd onderzoek.

Gerealiseerd resultaat voor bestemming Wmo-vervoer (ad € 767.753,-)

Het resultaat over 2025 bedraagt, mede als gevolg van de gedaalde directe vervoerskosten, een positief bedrag ad € 767.753,–. De bestemming van het resultaat wordt ter vaststelling voorgelegd aan het algemeen bestuur. Voor het resultaat per gemeente wordt verwezen naar Bijlage 1: Bijdrage deelnemende gemeenten Wmo.

Gerealiseerd resultaat voor bestemming jeugdwet (ad € 327.795,-)

Het resultaat over 2025 bedraagt voor het jeugdwetvervoer een positief bedrag van € 327.795,–. Dit saldo heeft betrekking op het jeugdwetvervoer van de gemeenten Echt-Susteren, Maasgouw, Nederweert, Roermond en Weert. Dit resultaat wordt veroorzaakt door een lagere vervoersvraag. Voor het resultaat per gemeente wordt verwezen naar Bijlage 3: Bijdrage deelnemende gemeenten jeugdwetvervoer.

Gerealiseerd resultaat voor bestemming leerlingenvervoer (ad € 503.124,-)

Het resultaat over 2025 bedraagt voor het leerlingenvervoer, inclusief het gym- en zwemvervoer van de gemeente Roermond, een positief bedrag van € 503.124,–. Dit saldo heeft betrekking op 6 Midden-Limburgse gemeenten en wordt veroorzaakt door een lagere vervoersvraag dan de geëxtrapoleerde data uit 2024 voor de begroting 2025-1.

Voor het resultaat per gemeente wordt verwezen naar Bijlage 5: Deelnemende gemeenten leerlingenvervoer.

De bestemming van het resultaat wordt ter vaststelling voorgelegd aan het algemeen bestuur.

Voorziening (ad € 80.340,-)

Sinds 2022 hebben medewerkers, conform de Cao SGO, recht op verlofsparen. In 2025 heeft een aantal medewerkers concreet aangegeven dat zij verlof willen storten in hun spaarverlof. Hiervoor is een voorziening gevormd.

Het algemeen bestuur heeft de voorziening verlofsparen vastgesteld in haar vergadering van 17 december 2025.

Langlopende schulden (ad € 0,–)

Omdat in 2025 geen langlopende schulden zijn aangegaan, bedraagt het saldo € 0,–.

Vlottende passiva (ad € 9.502.506,-)

De vlottende passiva bestaan uit de overige schulden, te betalen verplichtingen en voorschotbedragen van overige Nederlandse overheidslichamen.

Overige schulden (ad € 1.916.812,-)

De overige schulden bedragen ultimo 2025 € 1.916.812,– en betreffen de eigen bijdrage Wmo-klanten, ontvangen namens de gemeenten Q4 2025. Daarnaast is het saldo van de crediteurenpost opgenomen onder de overige schulden. Deze heeft voornamelijk betrekking op de afrekening vervoerders december 2025 en een diversiteit aan crediteuren. Zowel de uitbetaling eigen bijdrage klanten aan de gemeenten als de afrekening vervoerders en de overige crediteuren zijn begin 2026 uitbetaald.

Te betalen verplichtingen (ad € 607.767,-)

De te betalen verplichtingen bestaan uit nog te betalen facturen en de tussenrekening vervoerders. Deze lopen in 2026 af vanwege de betaaldatum begin 2026.

Voorschotbedragen van overige Nederlandse overheidslichamen (ad € 6.977.927,-)

Dit betreft reeds ontvangen voorschotbedragen over Q1 2026 van zowel Wmo-, jeugdwet- als leerlingenvervoer gemeenten.

Niet uit de balans blijkende verplichtingen

Met ingang van 12 juni 2017 is Omnibuzz een huurcontract met Buval BV aangegaan voor het pand Geerweg 3 in Sittard-Geleen (eind 2017 is het pand en de huurovereenkomst overgenomen door Two Guys Estate BV). Dit contract heeft een initiële looptijd van 10 jaar waarbij de looptijd is verlengd met 10 jaar. De opzegtermijn voor dit contract bedraagt 12 maanden.

Eind 2021 is een overeenkomst aangegaan met Detron Business Communications BV (thans Esprit ICT Unified Communications BV) voor het onderhoud en support van de telefooncentrale. In 2025 is deze voor de duur van 3 jaar verlengd.

In 2017 heeft Omnibuzz ook een contract afgesloten met Arriva inzake de Voor Elkaar Pas. Deze overeenkomst eindigt van rechtswege op 13 december 2031.

Vanaf 1 december 2018 heeft Omnibuzz de ritreserveringssoftware Tamis geïmplementeerd. Hiertoe is met Neone Nederland BV een contract aangegaan voor de duur van 3 jaar. Deze is stilzwijgend verlengd.

Daarnaast is met Neone Nederland BV per 1 februari 2019 een service level agreement voor de duur van 3 jaar afgesloten. Deze is stilzwijgend verlengd.

In 2018 is Omnibuzz met Toshiba Tec Netherlands BV een copyrent overeenkomst aangegaan voor een multifunctional voor de duur van 5 jaar. In 2021 is een copyrent overeenkomst aangegaan voor een andere multifunctional met Sharp Electronics Benelux BV voor de duur van 5 jaar.

In 2019 heeft Omnibuzz het collectief vraagafhankelijk vervoer in het kader van de Wmo aanbesteed voor de 30 Limburgse gemeenten. Als resultaat van deze aanbesteding zijn rechtstreeks contracten afgesloten met zes taxibedrijven die per 1 januari 2020 zijn ingegaan. Deze overeenkomsten hebben een looptijd van vijf jaar tot en met 31 december 2024 met een mogelijke verlenging van nog drie jaar (einddatum 31 december 2027). Deze mogelijk verlenging is in 2023 bekrachtigd door het dagelijks bestuur van Omnibuzz. Dit betekent dat de contracten tot en met 31 december 2027 doorlopen.

Gedurende de COVID-19 periode heeft Omnibuzz continuïteitsafspraken met de vervoerders gemaakt die in een addendum met de vervoerders zijn vastgelegd. Dit addendum had een looptijd tot en met 31 december 2024. Per 1 januari 2025 zijn hernieuwde addendum afspraken gemaakt, die beperkter in kosten zijn vanuit gemeentelijk perspectief ten opzichte van voorgaande addenda. De looptijd van dit hernieuwde addendum is tot en met 31 december 2027.

In juli 2022 is met Detron ICT Beheer BV (thans Esprit ICT Digital Workspace and cloud BV) een raamovereenkomst ten behoeve van levering van diensten ICT-beheer en -onderhoud afgesloten voor de duur van 4 jaar, met 2 keer 1 jaar optie tot verlenging.

WNT-verantwoording 2025 Omnibuzz

Sinds 1 januari 2013 is de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semi-publieke sector (WNT) van kracht. De WNT is op Omnibuzz van toepassing. Deze wet regelt onder meer dat overheidsinstellingen jaarlijks bezoldigingsgegevens en eventuele ontslagvergoeding van hun functionarissen dienen te publiceren. Voor topfunctionarissen en gewezen topfunctionarissen worden deze gegevens, ongeacht de hoogte, gepubliceerd. Voor het jaar 2025 is de generieke maximum bezoldigingsnorm voor Omnibuzz vastgesteld op € 246.000,–. Dit is inclusief belaste kostenvergoedingen, pensioen en de werkgeverslast.

Publicatie van bezoldigingsgegevens dienen onder meer openbaar te worden gemaakt via het financieel jaarverslag. Bij de definiëring van topfunctionarissen gaat het om personen die tot de hoogste uitvoerende en toezichthoudende organen van een rechtspersoon of instelling behoren en/of hoogst leidinggevenden binnen een rechtspersoon of instelling zijn. Hieronder vallen de leden van het algemeen en dagelijks bestuur en de functionarissen die formeel lid zijn van een (centraal) management- of directieteam.

Op basis van de Wet normering topinkomens (WNT) publiceren wij de bezoldiging aan topfunctionarissen. Binnen Omnibuzz gelden de volgende personen als topfunctionaris: de directeur en de bestuursleden. We kennen geen toezichthouders (RvC/RvT) zoals in de WNT omschreven. Onze bestuursleden ontvangen geen bezoldiging.

Tabel WNT-verantwoording
NaamFunctieFtePeriodeBezoldiging
Dhr. G.M.F. VreulsDirecteur1,02025€ 174.683

De bezoldiging bestaat uit de volgende componenten:

Uit bovenstaande blijkt dat de topfunctionarissen binnen Omnibuzz het bezoldigingsmaximum van de WNT niet overschreden hebben. Alle leden die in 2025 zitting hebben gehad in het dagelijks bestuur en algemeen bestuur van Omnibuzz zijn onbezoldigd geweest.

WNT-verantwoording — componenten
Component20252024
Beloning€ 139.650€ 134.554
Belastbare en variabele onkostenvergoedingen€ 12.082€ 12.061
Voorzieningen (pensioen)€ 22.951€ 23.308
Totale bezoldiging€ 174.683€ 169.923
WNT-verantwoording — functionaris
Bedragen x € 1Dhr G.M.F. Vreuls
FunctiegegevensDirecteur
Aanvang en einde functievervulling in 202501/01 – 31/12
Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)1
Dienstbetrekking?Ja
Bezoldiging
Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen€ 151.732
Beloningen betaalbaar op termijn€ 22.951
Subtotaal€ 174.683
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum€ 246.000
Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedragN.v.t
Totale bezoldiging 2025€ 174.683
Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaanN.v.t
Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betalingN.v.t
Gegevens 2024
Aanvang en einde functievervulling in 202401/01 – 31/12
Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)1
Dienstbetrekking?Ja
Bezoldiging
Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen€ 146.616
Beloningen betaalbaar op termijn€ 23.308
Bezoldiging 2024€ 169.923
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum€ 233.000
Totaal bezoldiging 2024€ 169.923
Leden dagelijks bestuur Omnibuzz
GemeenteNaam verantwoordelijk wethouder
BeekMarcel Meurkens
BeeselLinda Nijssen-van den Beucken
BeekdaelenJeanette Quadvlieg
BergenWouter Bollen
BrunssumVérénice Hermans
Echt-SusterenGeert Frische
Eijsden-MargratenChris Piatek
GennepPatrick Hoenselaar
Gulpen-WittemFrans Derksen
HeerlenArlette Vrusch (vice-voorzitter)
Horst aan de MaasRoy Bouten
KerkradeJo Paas
LandgraafAlex Schiffeler
LeudalHuub van Helden
MaasgouwRob Cretskens
MaastrichtJeroen Hoenderkamp
MeerssenInge Smeets
NederweertJorik Franssen (plaatsvervangend lid)
Peel en MaasThijs van Lierop
RoerdalenLoes Vestjens
RoermondVincent Zwijnenberg (voorzitter)
SimpelveldAndrea Ernes
Sittard-GeleenIvo Tillie
SteinJoep Ummels
VaalsErica Jaegers
ValkenburgJef Kleijnen
VenloJacques Smeets
VenrayMartin Leenders
VoerendaalPatrick Leunissen
WeertMichèle Ferrière
Leden dagelijks bestuur Omnibuzz
PlaatsnaamNaam verantwoordelijk wethouder
Gulpen-WittemFrans Derksen
HeerlenArlette Vrusch (vice-voorzitter)
Horst aan de MaasRoy Bouten
MaastrichtJeroen Hoenderkamp
RoermondVincent Zwijnenberg (voorzitter)
Sittard-GeleenIvo Tillie
VenloJacques Smeets

De programmarekening

Algemeen

Het algemeen bestuur heeft op 3 juli 2024 de eerste begroting 2025 en op 2 juli 2025 de eerste begrotingswijziging 2025-1 vastgesteld.

Grondslagen voor resultaatbepaling en waardering

De verslaggevingsvoorschriften die voor een Gemeenschappelijke Regeling gelden zijn weergegeven in het Besluit begroting en verantwoording provincie en gemeenten. Voor de resultaatbepaling wordt het raamwerk BBV gehanteerd.

De activa zijn gewaardeerd op basis van verkrijgingsprijs, zijnde de inkoopprijs met eventuele bijkomende kosten, minus de lineaire afschrijvingen. Deze lineaire afschrijvingen zijn conform de vastgestelde financiële verordening van Omnibuzz. De passiva zijn gewaardeerd tegen nominale waarden.

Controleverordening

De Controleverordening Omnibuzz 2023 e.v. is op 20 december 2023 vastgesteld door het algemeen bestuur.

In de vergadering van het algemeen bestuur van 17 december 2025 is het Controleprotocol 2025 e.v. vastgesteld. Beide verordeningen dienen als referentiekader voor de controle van de accountant.

Nota reserves en voorzieningen

In de vergadering van het algemeen bestuur van 20 december 2023 is de maximum omvang van de weerstandscapaciteit vastgesteld op € 760.000,– en de minimum omvang op € 550.000,–.

Daarnaast is voor diverse ICT-gerelateerde projecten een bestemmingsereserve ICT gevormd en voor onderzoek en rapportering qua data een bestemmingsreserve Data-analyse

Programmarekening — Begroting 2025
OnderdeelBatenLastenSaldo
Programma Vervoer
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ –€ 5.276.718€ 5.276.718
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ –€ 25.350.700€ 25.350.700
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ –€ 180.682€ 180.682
Algemene dekkingsmiddelen
0.5 Treasury€ 75.000€ 18.504€ -56.496
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ 5.276.718€ –€ -5.276.718
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ 25.344.204€ –€ -25.344.204
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ 180.682€ –€ -180.682
Overhead
0.4 Overhead Wmo€ 2.963.414€ 2.963.414€ –
0.4 Overhead jeugdwet€ 6.293€ 6.293€ –
0.4 Overhead leerlingenvervoer€ 59.996€ 59.996€ –
Onvoorzien
0.8 Overige baten en lasten€ –€ 50.000€ 50.000
Stuctureel saldo van baten en lasten€ 33.906.308€ 33.906.308€ –
Incidenteel
Toevoegingen aan de reserves€ –€ –€ –
Onttrekkingen aan de reserves
– Algemene reserve€ –€ –€ –
– Bestemmingsreserve ICT€ 6.125€ –€ -6.125
– Bestemmingsreserve Data-analyse€ –€ –€ –
Incidenteel saldo van baten en lasten€ 6.125€ –€ -6.125
Structureel en reëel evenwicht€ 33.912.433€ 33.906.308€ -6.125
Programmarekening — Begroting 2025-1
OnderdeelBatenLastenSaldo
Programma Vervoer
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ –€ 4.665.223€ 4.665.223
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ –€ 24.561.752€ 24.561.752
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ –€ 623.030€ 623.030
Algemene dekkingsmiddelen
0.5 Treasury€ 125.000€ 18.576€ -106.424
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ 4.665.223€ –€ -4.665.223
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ 24.499.203€ –€ -24.499.203
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ 623.030€ –€ -623.030
Overhead
0.4 Overhead Wmo€ 3.207.932€ 3.207.932€ –
0.4 Overhead jeugdwet€ 8.137€ 8.137€ –
0.4 Overhead leerlingenvervoer€ 58.441€ 58.441€ –
Onvoorzien
0.8 Overige baten en lasten€ –€ 50.000€ 50.000
Bestemmingsreserve ICT——€ –
0.10 Mutatie reserve—€ -6.125€ -6.125
Stuctureel saldo van baten en lasten€ 33.186.965€ 33.186.965€ –
Incidenteel
Toevoegingen aan de reserves€ –€ –€ –
Onttrekkingen aan de reserves
– Algemene reserve€ –€ –€ –
– Bestemmingsreserve ICT€ –€ –€ –
– Bestemmingsreserve Data-analyse€ –€ –€ –
Incidenteel saldo van baten en lasten€ –€ –€ –
Structureel en reëel evenwicht€ 33.186.965€ 33.186.965€ –
Programmarekening — Realisatie 2025
OnderdeelBatenLastenSaldo
Programma Vervoer
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ –€ 4.202.904€ 4.202.904
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ 639.690€ 24.281.380€ 23.641.690
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ –€ 304.660€ 304.660
Algemene dekkingsmiddelen
0.5 Treasury€ 179.921€ 19.115€ -160.806
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ 4.665.223€ –€ -4.665.223
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ 24.245.369€ –€ -24.245.369
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ 624.031€ –€ -624.031
Overhead
0.4 Overhead Wmo€ 3.207.932€ 3.186.543€ -21.389
0.4 Overhead jeugdwet€ 8.137€ 2.076€ -6.061
0.4 Overhead leerlingenvervoer€ 58.441€ 57.714€ -727
Onvoorzien
0.8 Overige baten en lasten€ –€ –€ –
Stuctureel saldo van baten en lasten€ 33.628.743€ 32.054.392€ -1.574.351
Incidenteel
Toevoegingen aan de reserves€ –€ –€ –
Onttrekkingen aan de reserves
– Algemene reserve€ –€ –€ –
– Bestemmingsreserve ICT€ 6.125€ –€ -6.125
– Bestemmingsreserve Data-analyse€ 18.196€ –€ -18.196
Incidenteel saldo van baten en lasten€ 24.320€ –€ -24.320
Structureel en reëel evenwicht€ 33.653.063€ 32.054.392€ -1.598.671

Toelichting op de rekening

In onderstaande tabel zijn de belangrijkste afwijkingen c.q. incidentele baten en lasten ten opzichte van de gewijzigde begroting opgenomen.

De totale afwijking batig saldo van € 1.598.671,– wordt veroorzaakt door enerzijds Wmo-gerelateerde kosten en opbrengsten. Dit batig saldo veroorzaakt door Wmo-gerelateerde kosten en opbrengsten:

Afwijkingen ten opzichte van de begrotingswijziging 2025-1
Afwijkingen ten opzichte van de begrotingswijziging 2025-1
Lasten Wmo
Overheadkosten€ -71.389
Indirecte vervoerskosten€ 290.084
Directe vervoerskosten Wmo€ -477.204
Totaal afwijking lasten Wmo€ -258.510
Baten Wmo
Indirecte vervoerskosten – bijdrage overig€ -484.923
Totaal afwijking baten Wmo€ -484.923
Vrijval bestemmingsreserve ICT€ -6.125
Vrijval bestemmingsreserve Data-analyse€ -18.196
Totaal afwijking batig saldo Wmo€ -767.753
Lasten jeugdwet
Overheadkosten€ -7.061
Indirecte vervoerskosten€ -21.323
Directe vervoerkosten jeugdwet€ -297.047
Totaal afwijking lasten jeugdwet€ -325.431
Baten jeugdwet
Indirecte vervoerskosten – bijdrage overig€ -2.364
Totaal afwijking baten jeugdwet€ -2.364
Totaal afwijking batig saldo jeugdwet€ -327.795
Lasten leerlingenvervoer
Overheadkosten€ -1.927
Indirecte vervoerskosten€ 24.724
Directe vervoerkosten leerlingenvervoer + gym- en zwemvervoer€ -499.425
Totaal afwijking lasten leerlingenvervoer€ -476.629
Baten leerlingenvervoer
Indirecte vervoerskosten – bijdrage overig€ -26.495
Totaal afwijking baten leerlingenvervoer€ -26.495
Totaal afwijking batig saldo leerlingenvervoer€ -503.124
Totaal afwijking batig saldo Wmo-, jeugdwet- en leerlingenvervoer€ -1.598.671
  • De onderschrijding van de overheadkosten ad € 71.389,–.
  • De overschrijding van de indirecte vervoerkosten ad € 290.084,–.
  • De onderschrijding van de directe vervoerkosten ad € 477.204,–.
  • De overschrijding baten van de indirecte vervoerskosten – overige bijdrage ad € 484.923,–.
  • De onttrekking vanuit de bestemmingsreserve ICT ad € 6.125,–.
  • De onttrekking vanuit de bestemmingsreserve Data-analyse ad € 18.196,–.

Anderzijds wordt dit batig saldo veroorzaakt door jeugdwetvervoer gerelateerde kosten en opbrengsten:

  • De onderschrijding van de overheadkosten ad € 7.061,–.
  • De onderschrijding van de indirecte vervoerkosten ad € 21.323,–.
  • De onderschrijding van de directe vervoerkosten ad € 297.047,–.
  • De overschrijding baten van de indirecte vervoerskosten – overige bijdrage ad € 2.364,–.

Daarnaast wordt dit batig saldo veroorzaakt door leerlingenvervoer gerelateerde kosten en opbrengsten:

  • De onderschrijding van de overheadkosten ad € 1.927,–.
  • De overschrijding van de indirecte vervoerkosten ad € 24.724,–.
  • De onderschrijding van de directe vervoerkosten van het leerlingenvervoer en gym- en zwemvervoer ad € 499.425,–.
  • De overschrijding baten van de indirecte vervoerskosten – overige bijdrage ad € 26.495,–.

De belangrijkste afwijkingen van lasten en baten ten opzichte van de begroting 2025-1 worden per post hierna toegelicht.

Toelichting lasten Wmo

Overheadkosten (ad – € 71.389,–)

De lager uitgevallen overheadkosten worden veroorzaakt door enkele overschrijdingen die ruimschoots gecompenseerd worden door enkele onderschrijdingen. De overschrijdingen hebben betrekking op hogere kosten van ICT-uitgaven (bijvoorbeeld uitfaseren van Citrix) en additioneel noodzakelijk onderhoud van het kantoorpand. De onderschrijding wordt grotendeels veroorzaakt doordat de Cao SGO lager is uitgevallen qua indexatie dan ten tijde van het opstellen van de begroting bekend was. Daarnaast heeft de begrote evaluatie van de GR in 2025 niet plaatsgevonden. De post overheadkosten dient bovendien in samenhang gezien te worden met de onttrekking aan de bestemmingsreserves ICT en Data-analyse.

Indirecte vervoerskosten (ad € 290.084,–)

De indirecte vervoerskosten aan de lastenkant laten een overschrijding zien welke gecompenseerd wordt met de bijbehorende opbrengsten aan de batenkant. Bij deze post zijn tevens enkele overschrijdingen en onderschrijdingen. De overschrijdingen hebben betrekking op de bonus-malus kosten, ondersteuning klachten en extra kosten voor de vereniging doelgroepenvervoer (VDVN), alsmede VEP- kosten die grotendeels aan de batenkant gedekt worden. De onderschrijdingen hebben betrekking op de lonen van de klantenservice en ritreservering, zoals bij het kopje overheadkosten toegelicht. Daarnaast valt de onregelmatigheidstoeslag lager uit dan bekend ten tijde van het opstellen van de begroting 2025-1.

Directe vervoerskosten Wmo-vervoer (ad – € 477.204,–)

De vervoerskosten zijn lager dan opgenomen in de begroting 2025-1.

De begroting 2025-1 is gebaseerd op het vervoersvolume van 2024, rekening houdend met een opslag van 5% en begrote continuïteitsafspraken. De kosten van 2025 zijn gebaseerd op de gerealiseerde vervoersvraag 2025, inclusief de kosten van het flexibel tarief (continuïteitsafspraken vervoerders).

Dit afsprakenkader, in combinatie met de licht gedaalde vervoersvraag op totaalniveau, alsmede een efficiencyslag qua toeslagen, heeft tot een onderschrijding van de begroting geleid waarbij verschillen te onderkennen zijn op gemeenteniveau, zowel in positieve als negatieve zin. Concreet hebben 23 gemeenten minder directe vervoerskosten dan de begroting 2025-1 en 7 gemeenten hebben meer directe vervoerskosten dan begroot in de begroting 2025-1.

Voor een aanvullende specificatie van het gerealiseerde vervoer, de verdeling in kilometers en de bijbehorende kosten op gemeenteniveau wordt verwezen naar Bijlage 1: Bijdrage deelnemende gemeenten Wmoen Bijlage 2: Gerealiseerde versus gebudgetteerde Wmo-vervoer.

Toelichting baten Wmo-vervoer

Bijdrage overig (ad € 484.923,–)

Het merendeel van deze hogere baten heeft betrekking op de baten van de Voor Elkaar Pas, inclusief vervoersopbrengsten en opbrengsten abonnement, boven budget ritten en de hoger uitgevallen rente opbrengsten.

Onttrekking bestemmingsreserve ICT (€ 6.125,–)

Voor het boekjaar 2025 heeft deze onttrekking uit de bestemmingsreserve ICT plaatsgevonden ter financiering van hiertoe geoormerkte kosten:

  • Dekking afschrijvingskosten van investeringen.

Hiermee is een bedrag gemoeid van totaal € 6.125,–.

Onttrekking bestemmingsreserve Data-analyse (€ 18.196,–)

Voor het boekjaar 2025 heeft deze onttrekking uit de bestemmingsreserve Data-analyse plaatsgevonden ter financiering van hiertoe geoormerkte kosten:

  • Onderzoek en rapportering data-analyse, data-architectuur en digitale autonomie.

Hiermee is een bedrag gemoeid van totaal € 18.196,–.

Toelichting lasten jeugdwetvervoer

Overheadkosten (ad – € 7.061,–)

Als gevolg van gezamenlijke investeringen voor het jeugdwet- en leerlingenvervoer zijn schaalvoordelen gerealiseerd voor beide administraties. Naar aanleiding van deze schaalvoordelen zijn de overheadkosten lager uitgevallen dan begroot.

Indirecte vervoerkosten (ad – € 21.323,–)

De begroting voorzag te ruim in de interne doorbelasting waardoor een positief resultaat is gerealiseerd op deze post. De gemeente Maasgouw dient in 2025 geen indirecte vervoerskosten te betalen op basis van de verdeelsleutel ritten, omdat voor die gemeente in 2025 geen ritten zijn verreden.

Directe vervoerkosten (ad – € 297.047,–)

De begroting 2025-1 is gebaseerd op ervaringsdata van Omnibuzz aangevuld met een inschatting van jeugdigen die in 2025 zouden instromen op basis van input gemeenten. In de praktijk is dit fors lager uitgevallen. Dit heeft er mee te maken dat het jeugdwetvervoer bewegelijk is omdat het over enkele tientallen jeugdigen gaat en de in- en uitstroom van enkele jeugdigen direct forse impact op de kosten heeft. Daarnaast is bij de directe vervoerskosten rekening gehouden met de diverse systematieken in 2025, waaronder verantwoording jeugdwetvervoer onder de raamovereenkomst Wmo, aangevuld met de Europese aanbesteding per 01-08-2025. Daarbij is onderscheid aangebracht tussen gemeenten die wél en niet aan deze Europese aanbesteding voor het boekjaar 2025 hebben deelgenomen en hierbij is rekening gehouden met de gemeenten welke per 01-08-2025 zijn ingestroomd.

Toelichting baten jeugdwetvervoer

Bijdrage overig (ad € 2.364,–)

Het bedrag heeft betrekking op additionele renteopbrengsten die Omnibuzz heeft ontvangen over gelden.

Toelichting lasten leerlingenvervoer

Overheadkosten (ad – € 1.927,–)

De begrote algemene post voor de overheadkosten is nagenoeg gerealiseerd conform begroting 2025-1, wat leidt tot een lichte onderschrijding. De onderschrijding wordt veroorzaakt omdat de overheadkosten Omnibuzz breed lager zijn uitgevallen wat betekent dat de toerekening van de overheadkosten van leerlingenvervoer ook lager uitvalt.

Indirecte vervoerkosten (ad € 24.724,–)

Hier is een overschrijding zichtbaar die met name ontstaat door advieskosten inzake bonus-malus en rapportages hieromtrent. Hiertegenover staan hogere renteopbrengsten welke zichtbaar zijn aan de batenkant, welke deze overschrijding compenseren.

In 2025 is geen bonus of malus met de leerlingenvervoer vervoerders afgerekend omdat het onderzoek en interpretatie naar de data van de bonus-malus ultimo 2025 nog niet was afgerond. Derhalve is het niet in de jaarrekening 2025 verwerkt.

In 2026 zal, na afstemming over de data met vervoerders, de externe adviseur en Omnibuzz, duidelijk worden welke afspraak en bijbehorend bedrag hieruit voortvloeit voor de jaarrekening 2026.

Directe vervoerkosten (ad – € 499.425,–)

Per 01-08-2024 is het leerlingenvervoer en gym- en zwemvervoer operationeel. De begroting 2025-1 is gebaseerd op de realisatie van 2024, geëxtrapoleerd naar een geheel jaar gezien instroom in de tweede helft van 2025. De praktijk laat een onderschrijding van bijna 5 ton zien omdat minder leerlingen in 2025 hiervan gebruikgemaakt hebben. Bij de directe vervoerskosten is rekening gehouden met de inzet van een tweetal touringcars binnen het leerlingenvervoer.

De directe vervoerskosten gym- en zwemvervoer voor de gemeente Roermond laten een lichte overschrijding zien hetgeen samenhangt met diverse patronen van de gym- en zwemlessen.

Toelichting baten leerlingenvervoer

Bijdrage overig (€ ad 26.495,–)

Het bedrag heeft betrekking op additionele renteopbrengsten die Omnibuzz heeft ontvangen over gelden naar aanleiding van de rentepercentages die vergoed worden.

NB: De Wmo-kosten en -opbrengsten voor de 30 Omnibuzz gemeenten worden in Bijlage 1: Bijdrage deelnemende gemeenten Wmoverantwoord.

De jeugdwetkosten en -opbrengsten worden in Bijlage 3: Bijdrage deelnemende gemeente jeugdwetvervoer verantwoord voor de gemeenten Nederweert, Roermond en Weert. De kosten en opbrengsten van het leerlingenvervoer worden in Bijlage 5: Deelnemende gemeenten leerlingenvervoer (LLV)voor de 6 Midden-Limburgse gemeenten verantwoord. Alle drie de vervoersvormen worden door Omnibuzz in separate administraties verantwoord.

Voorgaande kosten worden verdeeld over de gemeenten, conform de afgesproken verdeelsleutels in kilometers, ritten en inwoners. Hiervoor wordt eveneens naar de bijlagen verwezen.

Toelichting algemene dekkingsmiddelen

De bijgestelde bijdrage van de gemeenten in de eerste begrotingswijziging 2025-1 en de onttrekking uit de bestemmingsreserve ICT en Data-analyse blijken voldoende te zijn voor de dekking van de werkelijke kosten op totaalniveau. Voorgesteld wordt het totale positieve resultaat over 2025 te verdelen conform Voorstel resultaatbestemming 2025.

Rechtmatigheidsverklaring

Grondslagen voor de rechtmatigheidsverantwoording

De in de jaarrekening opgenomen rechtmatigheidsverantwoording is opgesteld op basis van de kaders zoals besloten in de Financiële verordening Gemeenschappelijke Regeling Omnibuzz en op basis van de ‘Kadernota rechtmatigheid 2025‘ van de Commissie BBV. Dat betekent dat:

  • De rechtmatigheidsverantwoording betrekking heeft op de financiële rechtmatigheid van baten, lasten, balansmutaties, en de baten en lasten met betrekking tot de specifieke uitkeringen op grond van art. 17 Financiële-verhoudingswet;
  • De financiële rechtmatigheid waaronder het voorwaardencriterium, het begrotingscriterium en het misbruik & oneigenlijk gebruik criterium vallen, omvat:
  • Voor het voorwaardencriterium bestaat de norm uit het normenkader conform bijlage 1 van het Controleprotocol accountantscontrole 2025 e.v., zoals op 17 december 2025 door het algemeen bestuur is vastgesteld. Voorwaarden die direct van invloed zijn op de verslaggeving en dus op het getrouwe beeld van de jaarrekening worden niet opgenomen in de rechtmatigheidsverantwoording. Deze zijn onderdeel van de accountantscontrole;
  • Voor het begrotingscriterium geldt dat alle overschrijdingen van lasten en investeringskredieten onrechtmatig zijn, waarbij voor een aantal scenario’s in de financiële verordening is beschreven wanneer deze overschrijdingen acceptabel zijn. Voor over- en onderschrijdingen van baten, onderschrijdingen van lasten en onderschrijdingen van investeringskredieten geldt dat deze als onrechtmatig zijn aangemerkt indien ze niet tijdig aan het algemeen bestuur zijn gemeld (de afspraken over tijdigheid zijn opgenomen in Financiële verordening 2025 die door de het algemeen bestuur is vastgesteld op 17 december 2025).
  • Ten aanzien van het M&O criterium is de Nota M&O beleid Omnibuzz (vastgesteld door het dagelijks bestuur op 25 september 2024) leidend bij het voorkomen en opsporen van misbruik en oneigenlijk gebruik. Omdat alleen bij misbruik sprake is van een onrechtmatigheid zijn eventuele gevallen van misbruik (mits cumulatief met andere fouten of onduidelijkheden boven de verantwoordingsgrens) opgenomen in de rechtmatigheidsverantwoording.

De rechtmatigheidsverantwoording is opgesteld binnen de kaders van de Kadernota rechtmatigheid 2025 van de Commissie BBV en onze eigen Financiële verordening 2025. Dit betekent dat:

  • Een verantwoordingsgrens van 2% van de totale lasten exclusief mutaties reserves is gehanteerd waarboven cumulatieve fouten en onduidelijkheden in de rechtmatigheidsverantwoording worden opgenomen;
  • Een rapporteringstolerantie van € 100.000,- is gehanteerd waarboven fouten en onduidelijkheden in de paragraaf bedrijfsvoering worden opgenomen.

Verantwoordelijkheid dagelijks bestuur

De baten en lasten alsmede de balansmutaties moeten getrouw in de jaarrekening worden opgenomen. Uit het getrouw opnemen van de baten en lasten alsmede de balansmutaties, blijken een drietal rechtmatigheidscriteria niet expliciet. Dit betreffen het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium. In deze rechtmatigheidsverantwoording licht het dagelijks bestuur toe in hoeverre bij de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium zijn nageleefd. Dit houdt in dat de verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties in overeenstemming zijn met door het algemeen bestuur vastgestelde kaders zoals de begroting en verordeningen en met bepalingen in de relevante wet- en regelgeving. Bij de waarderingsgrondslagen in de jaarrekening is het door het algemeen bestuur op 17 december 2025 vastgestelde normen- en toetsingskader (onderdeel van het Controleprotocol 2025 e.v.) van de relevante wet- en regelgeving verder toegelicht.

Deze verantwoording hanteert een grensbedrag omdat alleen de van belang zijnde aspecten in de verantwoording hoeven te worden betrokken. Deze grens is door het algemeen bestuur bepaald en bedraagt 2% van de totale lasten exclusief toevoegingen aan de reserves en is daarmee vastgesteld op € 641.088,-. De grondslag voor deze verantwoording is de Kadernota Rechtmatigheid 2025 van de Commissie BBV van september 2025.

Bevinding

Het dagelijks bestuur stelt vast dat alle in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties rechtmatig zijn.

Overige gegevens

Voorstel resultaatbestemming 2025

Het dagelijks bestuur stelt voor om het resultaat 2025 ad € 1.598.671,– als volgt te bestemmen:

  • Terugbetaling aan de deelnemende gemeenten € 1.536.471,–.
  • Dotering aan de te vormen Bestemmingsreserve verduurzaming pand € 25.000,–. (LED-verlichting).
  • Dotering aan de Bestemmingsreserve ICT € 35.000,- (automatiseren ritbevestiging bij callcenter).
  • Dotering aan de algemene reserve € 2.200,–.

De onderverdeling van het resultaat naar de individuele gemeenten is terug te vinden in Bijlage 1: Bijdrage deelnemende gemeenten Wmo, in Bijlage 3: Bijdrage deelnemende gemeente jeugdwetvervoeren in Bijlage 5: Deelnemende gemeenten leerlingenvervoer (LLV), waarbij qua terugbetaling rekening wordt gehouden met het onderscheid tussen het Wmo-, jeugdwet-, leerlingen- en gym- en zwemvervoer. Daarnaast dient opgemerkt te worden dat er ook gemeenten zijn die naar aanleiding van het resultaat 2025 aan Omnibuzz moeten betalen.

Reserves

Er wordt een voorstel ter dotering aan de algemene reserve ten gunste van de 30 gemeenten gedaan op basis van fiscale advisering inzake het jeugdwet- en leerlingenvervoer. Deze dotering vindt plaats op basis van de reeds gefactureerde winstopslag om zodoende de btw-systematiek te optimaliseren.

Het algemeen bestuur van Omnibuzz zal hierover op 1 juli 2026 een besluit nemen.

Controleverklaring van de onafhankelijke accountant

Aan: het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling Omnibuzz te Geleen

Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen jaarrekening 2025

Ons oordeel

Wij hebben de in deze jaarstukken opgenomen jaarrekening 2025 van gemeenschappelijke regeling Omnibuzz te Geleen gecontroleerd.

Naar ons oordeel geeft de in de jaarstukken opgenomen jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van de baten en lasten over 2025 en van het vermogen van de gemeenschappelijke regeling Omnibuzz op 31 december 2025 alsmede van de financiële rechtmatigheid over 2025 in overeenstemming met het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV), de begroting en de in de relevante wet- en regelgeving, waaronder de gemeenschappelijke verordeningen, opgenomen bepalingen zoals opgenomen in het normenkader dat bij besluit van 17 december 2025 door het algemeen bestuur is vastgesteld.

De jaarrekening bestaat uit:

  • Het overzicht van baten en lasten over 2025.
  • De balans per 31 december 2025.
  • De toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen.
  • De rechtmatigheidsverantwoording over 2025.
  • De bijlage met het overzicht van de gerealiseerde baten en lasten per taakveld.

De basis voor ons oordeel

Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden, het Besluit accountantscontrole decentrale overheden (Bado), het controleprotocol en het normenkader dat is vastgesteld door het algemeen bestuur van Omnibuzz d.d. 17 december 2025 en het Controleprotocol Wet normering bezoldiging topfunctionarissen (WNT) 2025 vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening.

Wij zijn onafhankelijk van de gemeenschappelijke regeling Omnibuzz zoals vereist in de Wet toezicht accountantsorganisaties (Wta), de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij Assurance opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA).

Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel.

Informatie ter ondersteuning van ons oordeel

Wij hebben onze controlewerkzaamheden bepaald in het kader van de controle van de jaarrekening als geheel en bij het vormen van ons oordeel hierover. Onderstaande informatie ter ondersteuning van ons oordeel en onze bevindingen moeten in dat kader worden bezien en niet als afzonderlijke oordelen of conclusies.

Materialiteit

Op basis van onze professionele oordeelsvorming hebben wij de materialiteit voor de jaarrekening als geheel bepaald op € 641.000. De bij onze controle toegepaste goedkeuringstolerantie bedraagt 2% van de totale lasten exclusief de toevoegingen aan reserves, zoals voorgeschreven in artikel 2 lid 1 en 3 Bado.

Daarbij zijn voor de controle van de in de jaarrekening opgenomen WNT-informatie de materialiteitsvoorschriften gehanteerd zoals vastgelegd in de Regeling Controleprotocol WNT 2025. Wij houden ook rekening met afwijkingen en/of mogelijke afwijkingen die naar onze mening voor de gebruikers van de jaarrekening om kwalitatieve redenen materieel zijn, zoals ook bedoeld in artikel 3 Bado.

Wij zijn met het algemeen bestuur overeengekomen dat wij aan het algemeen bestuur tijdens onze controle geconstateerde materiele afwijkingen boven de € 641.000 rapporteren alsmede kleinere afwijkingen die naar onze mening om kwalitatieve of WNT-redenen relevant zijn.

Naleving anticumulatiebepaling WNT niet gecontroleerd

In overeenstemming met de Regeling Controleprotocol WNT 2025 hebben wij de anticumulatiebepaling, bedoeld in artikel 1.6 sub a WNT en artikel 5, lid 1, sub n en o Uitvoeringsregeling WNT, niet gecontroleerd. Dit betekent dat wij niet hebben gecontroleerd of er wel of niet sprake is van een normoverschrijding door een leidinggevende topfunctionaris vanwege eventuele dienstbetrekkingen als leidinggevende topfunctionaris bij andere WNT-plichtige instellingen, alsmede of de in dit kader vereiste toelichting juist en volledig is.

Verklaring over de in de jaarstukken opgenomen andere informatie

De jaarstukken omvatten andere informatie, naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij. De andere informatie bestaat uit:

  • Het jaarverslag, waaronder de programmarekening en de paragrafen.
  • Overige gegevens.
  • Bijlage 1 tot en met 6.

Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat.

Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening.

Het dagelijks bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder het jaarverslag in overeenstemming met het BBV.

Beschrijving van verantwoordelijkheden met betrekking tot de jaarrekening

Verantwoordelijkheden van het dagelijks bestuur en algemeen bestuur voor de jaarrekening

Het dagelijks bestuur is verantwoordelijk voor het opmaken van de jaarrekening en getrouw weergeven van de grootte en de samenstelling van de baten en lasten over 2025 en van het vermogen op 31 december 2025 alsmede van de financiële rechtmatigheid over 2025 in overeenstemming met het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV), de begroting en de in de relevante wet- en regelgeving, waaronder gemeentelijke verordeningen, opgenomen bepalingen zoals opgenomen in het normenkader dat bij besluit van 17 december 2025 door het algemeen bestuur is vastgesteld.

In dit kader is het dagelijks bestuur tevens verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die het dagelijks bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening en de naleving van het normenkader voor de financiële rechtmatigheid mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude.

Bij het opmaken van de jaarrekening moet het dagelijks bestuur de veronderstellingen inzake de financiële risico’s in relatie tot de financiële positie onderbouwen en afwegen of de gemeenschappelijke regeling in staat is de financiële risico’s vanuit de reguliere exploitatie en onverwachte tegenvallers financieel op te vangen zonder tussenkomst van de toezichthouder. Het dagelijks bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de financiële risico’s kunnen worden opgevangen, toelichten in de jaarrekening.

Het algemeen bestuur is verantwoordelijk voor het vaststellen van het normenkader voor de financiële rechtmatigheid en het uitoefenen van toezicht op het proces van financiële verslaggeving van de gemeenschappelijke regeling.

Onze verantwoordelijkheid voor de controle van de jaarrekening

Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel.

Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate maar geen absolute mate van zekerheid waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle afwijkingen van materieel belang als gevolg van fraude of fouten ontdekken.

Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel.

Wij hebben deze accountantscontrole professioneel-kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, het Besluit accountantscontrole decentrale overheden (Bado), het controleprotocol inclusief het normenkader dat is vastgesteld door het algemeen bestuur op d.d. 17 december 2025, het Controleprotocol WNT 2025, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen. Onze controle bestond onder andere uit:

  • Het identificeren en inschatten van de risico’s dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fouten of fraude, het in reactie op deze risico’s bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing.
  • Het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de organisatie.
  • Het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door het dagelijks bestuur en de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan.
  • Het vaststellen dat de door het dagelijks bestuur gehanteerde veronderstellingen aanvaardbaar zijn inzake de afweging dat de gemeenschappelijke regeling in staat is de financiële risico’s vanuit de reguliere exploitatie en onverwachte tegenvallers financieel op te vangen zonder tussenkomst van de toezichthouder. Tevens het op basis van de verkregen controle-informatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden zijn waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan omtrent de financiële positie. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen. Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen echter van materiële betekenis zijn voor de financiële positie van de gemeenschappelijke regeling.
  • Het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen toelichtingen.
  • Het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties en gebeurtenissen.

Wij communiceren met het algemeen bestuur onder andere over de geplande reikwijdte en timing van de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing.

Rosmalen, 31 maart 2026 WHS Registeraccountants

H.H. van Santvoort MSc RA

Bijlagen

Rekening per programma

Programmarekening — Begroting 2025
OnderdeelBatenLastenSaldo
Programma Vervoer
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ –€ 5.276.718€ 5.276.718
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ –€ 25.350.700€ 25.350.700
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ –€ 180.682€ 180.682
Algemene dekkingsmiddelen
0.5 Treasury€ 75.000€ 18.504€ -56.496
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ 5.276.718€ –€ -5.276.718
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ 25.344.204€ –€ -25.344.204
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ 180.682€ –€ -180.682
Overhead
0.4 Overhead Wmo€ 2.963.414€ 2.963.414€ –
0.4 Overhead jeugdwet€ 6.293€ 6.293€ –
0.4 Overhead leerlingenvervoer€ 59.996€ 59.996€ –
Onvoorzien
0.8 Overige baten en lasten€ –€ 50.000€ 50.000
Stuctureel saldo van baten en lasten€ 33.906.308€ 33.906.308€ –
Incidenteel
Toevoegingen aan de reserves€ –€ –€ –
Onttrekkingen aan de reserves
– Algemene reserve€ –€ –€ –
– Bestemmingsreserve ICT€ 6.125€ –€ -6.125
– Bestemmingsreserve Data-analyse€ –€ –€ –
Incidenteel saldo van baten en lasten€ 6.125€ –€ -6.125
Structureel en reëel evenwicht€ 33.912.433€ 33.906.308€ -6.125
Programmarekening — Begroting 2025-1
OnderdeelBatenLastenSaldo
Programma Vervoer
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ –€ 4.665.223€ 4.665.223
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ –€ 24.561.752€ 24.561.752
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ –€ 623.030€ 623.030
Algemene dekkingsmiddelen
0.5 Treasury€ 125.000€ 18.576€ -106.424
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ 4.665.223€ –€ -4.665.223
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ 24.499.203€ –€ -24.499.203
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ 623.030€ –€ -623.030
Overhead
0.4 Overhead Wmo€ 3.207.932€ 3.207.932€ –
0.4 Overhead jeugdwet€ 8.137€ 8.137€ –
0.4 Overhead leerlingenvervoer€ 58.441€ 58.441€ –
Onvoorzien
0.8 Overige baten en lasten€ –€ 50.000€ 50.000
Bestemmingsreserve ICT——€ –
0.10 Mutatie reserve—€ -6.125€ -6.125
Stuctureel saldo van baten en lasten€ 33.186.965€ 33.186.965€ –
Incidenteel
Toevoegingen aan de reserves€ –€ –€ –
Onttrekkingen aan de reserves
– Algemene reserve€ –€ –€ –
– Bestemmingsreserve ICT€ –€ –€ –
– Bestemmingsreserve Data-analyse€ –€ –€ –
Incidenteel saldo van baten en lasten€ –€ –€ –
Structureel en reëel evenwicht€ 33.186.965€ 33.186.965€ –
Programmarekening — Realisatie 2025
OnderdeelBatenLastenSaldo
Programma Vervoer
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ –€ 4.202.904€ 4.202.904
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ 639.690€ 24.281.380€ 23.641.690
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ –€ 304.660€ 304.660
Algemene dekkingsmiddelen
0.5 Treasury€ 179.921€ 19.115€ -160.806
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken€ 4.665.223€ –€ -4.665.223
6.6 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)€ 24.245.369€ –€ -24.245.369
6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal (jeugdwet)€ 624.031€ –€ -624.031
Overhead
0.4 Overhead Wmo€ 3.207.932€ 3.186.543€ -21.389
0.4 Overhead jeugdwet€ 8.137€ 2.076€ -6.061
0.4 Overhead leerlingenvervoer€ 58.441€ 57.714€ -727
Onvoorzien
0.8 Overige baten en lasten€ –€ –€ –
Stuctureel saldo van baten en lasten€ 33.628.743€ 32.054.392€ -1.574.351
Incidenteel
Toevoegingen aan de reserves€ –€ –€ –
Onttrekkingen aan de reserves
– Algemene reserve€ –€ –€ –
– Bestemmingsreserve ICT€ 6.125€ –€ -6.125
– Bestemmingsreserve Data-analyse€ 18.196€ –€ -18.196
Incidenteel saldo van baten en lasten€ 24.320€ –€ -24.320
Structureel en reëel evenwicht€ 33.653.063€ 32.054.392€ -1.598.671

Bijlage 1: Bijdrage deelnemende gemeenten Wmo

Totaal bijdrage deelnemende gemeenten — voorschotten
GemeenteBegroting 2025Begroting 2025-1 Voorschot gemeentenTotaal betaalde voorschotten gemeenten inclusief afrekening vervoer
Beek€ 329.513€ 318.929€ 318.929
Beekdaelen€ 949.551€ 907.522€ 907.522
Beesel€ 236.972€ 262.053€ 262.053
Bergen€ 208.986€ 228.481€ 228.481
Brunssum€ 1.022.366€ 972.701€ 972.701
Echt-Susteren€ 841.047€ 862.860€ 862.860
Eijsden-Margraten€ 783.495€ 788.454€ 788.454
Gennep€ 379.075€ 357.313€ 357.313
Gulpen-Wittem€ 440.803€ 448.200€ 448.200
Heerlen€ 2.839.967€ 2.860.537€ 2.860.537
Horst aan de Maas€ 721.499€ 696.570€ 696.570
Kerkrade€ 1.965.526€ 1.911.046€ 1.911.046
Landgraaf€ 1.467.696€ 1.366.573€ 1.366.573
Leudal€ 648.085€ 649.311€ 649.311
Maasgouw€ 611.541€ 557.009€ 557.009
Maastricht€ 4.106.252€ 3.770.737€ 3.770.737
Meerssen€ 669.342€ 637.019€ 637.019
Nederweert€ 245.512€ 219.544€ 219.544
Peel en Maas€ 651.136€ 656.290€ 656.290
Roerdalen€ 329.566€ 347.962€ 347.962
Roermond€ 987.167€ 993.462€ 993.462
Simpelveld€ 202.947€ 206.143€ 206.143
Sittard-Geleen€ 2.978.561€ 2.890.037€ 2.890.037
Stein€ 422.143€ 419.231€ 419.231
Vaals€ 318.524€ 282.717€ 282.717
Valkenburg aan de Geul€ 698.297€ 649.005€ 649.005
Venlo€ 1.666.456€ 1.613.178€ 1.613.178
Venray€ 691.755€ 669.103€ 669.103
Voerendaal€ 250.239€ 258.580€ 258.580
Weert€ 643.598€ 652.735€ 652.735
TOTAAL€ 28.307.618€ 27.453.299€ 27.453.299
Totaal bijdrage deelnemende gemeenten — kosten en resultaat
GemeenteKosten 2025Onttrekking bestemmingsreserve ICTOnttrekking bestemmingsreserve Data-analyseTe bestemmen resultaat 2025
Beek€ 316.932€ 88€ 262€ 2.348
Beekdaelen€ 821.430€ 195€ 578€ 86.864
Beesel€ 243.410€ 73€ 218€ 18.935
Bergen€ 210.624€ 71€ 211€ 18.139
Brunssum€ 934.139€ 150€ 444€ 39.156
Echt-Susteren€ 875.286€ 175€ 521€ 11.729-
Eijsden-Margraten€ 686.573€ 142€ 423€ 102.446
Gennep€ 313.824€ 97€ 287€ 43.873
Gulpen-Wittem€ 445.156€ 76€ 226€ 3.346
Heerlen€ 2.841.129€ 475€ 1.412€ 21.296
Horst aan de Maas€ 695.960€ 241€ 715€ 1.565
Kerkrade€ 1.919.813€ 247€ 734€ 7.786-
Landgraaf€ 1.457.326€ 200€ 595€ 89.958-
Leudal€ 606.001€ 196€ 583€ 44.089
Maasgouw€ 517.446€ 133€ 395€ 40.092
Maastricht€ 3.681.708€ 683€ 2.028€ 91.739
Meerssen€ 600.747€ 100€ 298€ 36.670
Nederweert€ 180.992€ 95€ 283€ 38.930
Peel en Maas€ 662.378€ 249€ 741€ 5.099-
Roerdalen€ 320.966€ 113€ 336€ 27.445
Roermond€ 930.686€ 333€ 988€ 64.097
Simpelveld€ 235.547€ 56€ 166€ 29.182-
Sittard-Geleen€ 2.861.620€ 502€ 1.493€ 30.412
Stein€ 419.213€ 134€ 398€ 549
Vaals€ 277.020€ 54€ 162€ 5.913
Valkenburg aan de Geul€ 583.912€ 89€ 266€ 65.449
Venlo€ 1.531.639€ 565€ 1.678€ 83.782
Venray€ 658.603€ 243€ 723€ 11.466
Voerendaal€ 245.421€ 68€ 203€ 13.430
Weert€ 634.366€ 279€ 829€ 19.477
TOTAAL€ 26.709.868€ 6.125€ 18.196€ 767.753
Totaal bijdrage deelnemende gemeenten — voorschotten
GemeenteBegroting 2025Begroting 2025-1 Voorschot gemeentenTotaal betaalde voorschotten gemeenten inclusief afrekening vervoer
Beek€ 250.932€ 235.755€ –
Beekdaelen€ 747.351€ 692.292€ –
Beesel€ 178.030€ 194.752€ –
Bergen€ 157.710€ 170.270€ –
Brunssum€ 821.901€ 759.434€ –
Echt-Susteren€ 665.572€ 666.681€ –
Eijsden-Margraten€ 622.635€ 614.134€ –
Gennep€ 286.516€ 259.094€ –
Gulpen-Wittem€ 356.480€ 355.923€ –
Heerlen€ 2.223.316€ 2.184.533€ –
Horst aan de Maas€ 535.778€ 496.369€ –
Kerkrade€ 1.571.662€ 1.485.476€ –
Landgraaf€ 1.170.682€ 1.063.057€ –
Leudal€ 493.011€ 478.449€ –
Maasgouw€ 486.063€ 425.185€ –
Maastricht€ 3.161.883€ 2.802.880€ –
Meerssen€ 540.296€ 500.370€ –
Nederweert€ 174.214€ 144.668€ –
Peel en Maas€ 473.422€ 462.586€ –
Roerdalen€ 241.593€ 250.736€ –
Roermond€ 693.565€ 669.833€ –
Simpelveld€ 153.277€ 151.986€ –
Sittard-Geleen€ 2.351.631€ 2.220.716€ –
Stein€ 310.329€ 300.834€ –
Vaals€ 259.251€ 222.235€ –
Valkenburg aan de Geul€ 573.654€ 518.813€ –
Venlo€ 1.166.717€ 1.082.869€ –
Venray€ 493.748€ 454.731€ –
Voerendaal€ 189.636€ 191.852€ –
Weert€ 423.400€ 412.727€ –
Totaal€ 21.774.255€ 20.469.240€ –
Totaal bijdrage deelnemende gemeenten — kosten en resultaat
GemeenteKosten 2025Onttrekking bestemmingsreserve ICTOnttrekking bestemmingsreserve Data-analyseTe bestemmen resultaat 2025
Beek€ 235.755€ 228.829€ 6.511€ 415
Beekdaelen€ 692.292€ 606.720€ 17.264€ 68.308
Beesel€ 194.752€ 174.582€ 4.968€ 15.203
Bergen€ 170.270€ 151.161€ 4.301€ 14.807
Brunssum€ 759.434€ 712.313€ 20.269€ 26.852
Echt-Susteren€ 666.681€ 661.867€ 18.834€ 14.020-
Eijsden-Margraten€ 614.134€ 515.497€ 14.669€ 83.968
Gennep€ 259.094€ 219.317€ 6.241€ 33.537
Gulpen-Wittem€ 355.923€ 344.033€ 9.790€ 2.100
Heerlen€ 2.184.533€ 2.122.056€ 60.384€ 2.093
Horst aan de Maas€ 496.369€ 486.891€ 13.855€ 4.377-
Kerkrade€ 1.485.476€ 1.461.912€ 41.599€ 18.035-
Landgraaf€ 1.063.057€ 1.115.282€ 31.736€ 83.961-
Leudal€ 478.449€ 431.123€ 12.268€ 35.058
Maasgouw€ 425.185€ 382.109€ 10.873€ 32.203
Maastricht€ 2.802.880€ 2.677.534€ 76.190€ 49.157
Meerssen€ 500.370€ 460.510€ 13.104€ 26.756
Nederweert€ 144.668€ 108.695€ 3.093€ 32.880
Peel en Maas€ 462.586€ 458.672€ 13.052€ 9.138-
Roerdalen€ 250.736€ 221.330€ 6.298€ 23.108
Roermond€ 669.833€ 608.098€ 17.304€ 44.432
Simpelveld€ 151.986€ 172.605€ 4.912€ 25.531-
Sittard-Geleen€ 2.220.716€ 2.153.580€ 61.281€ 5.855
Stein€ 300.834€ 293.117€ 8.341€ 623-
Vaals€ 222.235€ 213.150€ 6.065€ 3.021
Valkenburg aan de Geul€ 518.813€ 452.956€ 12.889€ 52.968
Venlo€ 1.082.869€ 999.742€ 28.448€ 54.678
Venray€ 454.731€ 438.737€ 12.484€ 3.509
Voerendaal€ 191.852€ 176.776€ 5.030€ 10.046
Weert€ 412.727€ 389.701€ 11.089€ 11.937
Totaal€ 20.469.240€ 19.438.894€ 553.142€ 477.204
Uitsplitsing indirecte vervoerskosten
GemeenteBegroting 2025Begroting 2025-1 voorschot gemeentenIndirecte vervoerkosten 2025Resultaat indirecte vervoerskosten
Beek€ 35.151€ 36.229€ 35.676€ 553
Beekdaelen€ 106.058€ 111.727€ 96.211€ 15.516
Beesel€ 23.068€ 28.216€ 25.632€ 2.584
Bergen€ 16.046€ 20.462€ 18.240€ 2.222
Brunssum€ 126.088€ 133.709€ 123.742€ 9.967
Echt-Susteren€ 89.659€ 102.918€ 103.367€ 449-
Eijsden-Margraten€ 91.132€ 98.666€ 82.411€ 16.255
Gennep€ 44.914€ 46.831€ 38.004€ 8.827
Gulpen-Wittem€ 46.681€ 51.773€ 51.718€ 56
Heerlen€ 382.400€ 423.110€ 411.335€ 11.774
Horst aan de Maas€ 68.096€ 72.254€ 70.071€ 2.183
Kerkrade€ 272.506€ 294.129€ 287.741€ 6.388
Landgraaf€ 197.615€ 197.028€ 206.153€ 9.126-
Leudal€ 58.637€ 66.518€ 60.553€ 5.966
Maasgouw€ 60.110€ 61.023€ 55.213€ 5.809
Maastricht€ 608.813€ 604.711€ 572.796€ 31.915
Meerssen€ 79.293€ 83.307€ 74.960€ 8.347
Nederweert€ 24.449€ 24.259€ 19.695€ 4.564
Peel En Maas€ 55.758€ 61.066€ 60.923€ 143
Roerdalen€ 32.247€ 37.032€ 34.464€ 2.569
Roermond€ 130.911€ 146.697€ 132.230€ 14.467
Simpelveld€ 22.204€ 24.474€ 28.997€ 4.524-
Sittard-Geleen€ 378.781€ 402.055€ 385.349€ 16.705
Stein€ 45.541€ 47.158€ 48.078€ 920-
Vaals€ 32.166€ 31.541€ 29.499€ 2.042
Valkenburg aan de Geul€ 80.635€ 82.627€ 71.544€ 11.083
Venlo€ 221.756€ 229.826€ 209.549€ 20.276
Venray€ 78.387€ 84.882€ 80.729€ 4.153
Voerendaal€ 27.459€ 30.366€ 28.050€ 2.316
Weert€ 83.390€ 91.537€ 88.358€ 3.179
Totaal€ 3.519.950€ 3.726.127€ 3.531.289€ 194.839
Uitsplitsing overheadkosten
GemeenteBegroting 2025Begroting 2025-1 voorschot gemeentenOverheadkosten 2025Resultaat overheadkosten
Beek€ 43.429€ 46.944€ 45.916€ 1.029
Beekdaelen€ 96.142€ 103.503€ 101.235€ 2.268
Beesel€ 35.874€ 39.084€ 38.228€ 856
Bergen€ 35.231€ 37.749€ 36.922€ 827
Brunssum€ 74.378€ 79.558€ 77.815€ 1.743
Echt-Susteren€ 85.817€ 93.261€ 91.218€ 2.044
Eijsden-Margraten€ 69.728€ 75.654€ 73.996€ 1.658
Gennep€ 47.645€ 51.389€ 50.263€ 1.126
Gulpen-Wittem€ 37.641€ 40.503€ 39.615€ 888
Heerlen€ 234.251€ 252.895€ 247.354€ 5.542
Horst aan de Maas€ 117.625€ 127.947€ 125.144€ 2.804
Kerkrade€ 121.359€ 131.441€ 128.561€ 2.880
Landgraaf€ 99.399€ 106.488€ 104.155€ 2.333
Leudal€ 96.437€ 104.344€ 102.057€ 2.286
Maasgouw€ 65.368€ 70.802€ 69.251€ 1.551
Maastricht€ 335.557€ 363.145€ 355.188€ 7.957
Meerssen€ 49.753€ 53.342€ 52.173€ 1.169
Nederweert€ 46.850€ 50.617€ 49.508€ 1.109
Peel En Maas€ 121.956€ 132.637€ 129.731€ 2.906
Roerdalen€ 55.726€ 60.194€ 58.875€ 1.319
Roermond€ 162.691€ 176.932€ 173.055€ 3.877
Simpelveld€ 27.466€ 29.684€ 29.033€ 650
Sittard-Geleen€ 248.149€ 267.266€ 261.409€ 5.856
Stein€ 66.273€ 71.239€ 69.678€ 1.561
Vaals€ 27.108€ 28.941€ 28.307€ 634
Valkenburg aan de Geul€ 44.008€ 47.566€ 46.523€ 1.042
Venlo€ 277.983€ 300.484€ 293.899€ 6.584
Venray€ 119.620€ 129.490€ 126.653€ 2.837
Voerendaal€ 33.145€ 36.362€ 35.565€ 797
Weert€ 136.807€ 148.470€ 145.217€ 3.253
Totaal€ 3.013.414€ 3.257.932€ 3.186.543€ 71.389

Bijlage 2: Gerealiseerde versus gebudgetteerde Wmo-vervoer

Tabel vervoersvolume — Vervoersvolume BBV 2025-1
GemeenteRittenKilometersToeslagen km hoogToeslagen km laagMeereizend OV-erPersoonlijke overdracht
Beek10.45986.2723.67622.200921–
Beekdaelen32.255253.7722.25453.2821.610–
Beesel8.14673.0942.72819.703455–
Bergen5.90768.53383312.550229–
Brunssum38.601267.2602.34076.8561.755–
Echt-Susteren29.712245.2229.61664.8081.473–
Eijsden-Margraten28.484224.4863.63960.588938–
Gennep13.52089.4204.14323.070748–
Gulpen-Wittem14.947132.5917.36935.3151.031–
Heerlen122.150738.26318.351169.6215.327–
Horst aan de Maas20.859187.5004.34046.062869–
Kerkrade84.914491.97723.063127.6594.163–
Landgraaf56.881360.40120.207114.9422.780–
Leudal19.203183.2073.08750.209733–
Maasgouw17.617160.8075.04036.4481.087–
Maastricht174.577881.90944.626290.5377.489–
Meerssen24.050178.60010.28642.4611.246–
Nederweert7.00452.51428910.783222–
Peel En Maas17.630178.5747.32048.383856–
Roerdalen10.69193.8792.59922.077714–
Roermond42.351213.1211.26849.0811.906–
Simpelveld7.06555.26776513.745505–
Sittard-Geleen116.071765.89638.987192.4536.150–
Stein13.614108.4534.36532.2511.550–
Vaals9.10683.5711.06830.735576–
Valkenburg aan de Geul23.854187.28810.70460.001918–
Venlo66.350346.65619.54579.3062.848–
Venray24.505155.1963.83744.4551.279–
Voerendaal8.76670.0491.18417.943668–
Weert26.426128.8165.16438.772900–
TOTAAL1.075.7157.062.592262.6951.886.29651.942–
Tabel vervoersvolume — Vervoersvolume realisatie 2025
GemeenteRittenKilometersToeslagen km hoogToeslagen km laagMeereizend OV-erPersoonlijke overdracht
Beek10.39083.5482.46330.664659–
Beekdaelen28.020224.9283.89355.3411.246–
Beesel7.46564.5504.59320.9783691.006
Bergen5.31261.64732511.587170–
Brunssum36.038251.9964.91788.8021.280–
Echt-Susteren30.104243.30710.80473.9431.334–
Eijsden-Margraten24.001189.6964.95250.0466591.186
Gennep11.06876.5793.47422.7651.097–
Gulpen-Wittem15.062128.1047.05634.625760–
Heerlen119.795719.07715.914203.2854.876206
Horst aan de Maas20.407184.4925.79050.7509512.061
Kerkrade83.800481.94623.047155.6995.6582.106
Landgraaf60.039376.16727.323139.6322.6921.989
Leudal17.635165.5401.80849.1541.04897
Maasgouw16.080145.2765.08137.160770180
Maastricht166.818841.30151.072326.6956.3731.847
Meerssen21.831164.7848.99850.9131.770433
Nederweert5.73638.8571697.36585–
Peel En Maas17.743176.6298.71455.772923–
Roerdalen10.03781.4361.96725.6383932.333
Roermond38.510194.4602.41451.0801.706856
Simpelveld8.44562.2152.23712.832656–
Sittard-Geleen112.227747.46639.040230.7845.1891.948
Stein14.002104.9233.69633.2001.282–
Vaals8.59181.1761.76831.993377–
Valkenburg aan de Geul20.836164.39612.30044.9701.222331
Venlo61.028321.31518.58190.3902.726978
Venray23.511150.1007.33850.7361.08017
Voerendaal8.16965.04358320.000503–
Weert25.733119.2454.39544.3519091.503
TOTAAL1.028.4336.710.197284.7102.101.15248.76319.076
Tabel vervoersvolume — Afwijking realisatie t.o.v. BBV 2025-1
GemeenteRittenKilometersToeslagen km hoogToeslagen km laagMeereizend OV-erPersoonlijke overdracht
Beek69-2.724-1.213-8.464262-–
Beekdaelen4.235-28.844-1.6382.059364-–
Beesel681-8.544-1.8651.27486-1.006
Bergen595-6.886-508-963-59-–
Brunssum2.563-15.264-2.57711.946475-–
Echt-Susteren3921.915-1.1889.135139-–
Eijsden-Margraten4.483-34.790-1.31310.542-279-1.186
Gennep2.452-12.841-669-305-349–
Gulpen-Wittem1154.487-313-690-271-–
Heerlen2.355-19.186-2.437-33.664451-206
Horst aan de Maas452-3.008-1.4494.688822.061
Kerkrade1.114-10.031-17-28.0401.4952.106
Landgraaf3.15815.7677.11624.69088-1.989
Leudal1.568-17.668-1.279-1.054-31597
Maasgouw1.537-15.531-41713317-180
Maastricht7.759-40.608-6.44636.1581.116-1.847
Meerssen2.219-13.816-1.288-8.452524433
Nederweert1.268-13.657-120-3.418-137-–
Peel En Maas1141.945-1.3947.39067–
Roerdalen654-12.444-632-3.561321-2.333
Roermond3.841-18.661-1.1471.999200-856
Simpelveld1.3806.9481.472913-151–
Sittard-Geleen3.844-18.430-5438.331961-1.948
Stein3883.531-669-949268-–
Vaals515-2.395-7001.259199-–
Valkenburg aan de Geul3.018-22.892-1.59615.031-304331
Venlo5.322-25.341-964-11.084122-978
Venray994-5.097-3.5016.280199-17
Voerendaal597-5.006-601-2.057165-–
Weert693-9.571-770-5.57891.503
TOTAAL-47.282-352.39622.015214.856-3.17919.076
Tabel directe vervoerskosten — Vervoersvolume BBV 2025-1 in euro’s
GemeenteRitten / kilometersToeslagen km hoogToeslagen km laagMeereizend OV-erPersoonlijke overdracht
Beek€ 224.004€ 1.765€ 4.218€ 2.588€ –
Beekdaelen€ 667.225€ 1.082€ 10.124€ 4.523€ –
Beesel€ 185.794€ 1.309€ 3.744€ 1.278€ –
Bergen€ 164.545€ 400€ 2.385€ 643€ –
Brunssum€ 728.533€ 1.123€ 14.603€ 4.930€ –
Echt-Susteren€ 636.619€ 4.616€ 12.314€ 4.140€ –
Eijsden-Margraten€ 589.956€ 1.747€ 11.512€ 2.635€ –
Gennep€ 247.126€ 1.989€ 4.383€ 2.101€ –
Gulpen-Wittem€ 337.978€ 3.537€ 6.710€ 2.897€ –
Heerlen€ 2.099.059€ 8.809€ 32.228€ 14.968€ –
Horst aan de Maas€ 476.395€ 2.083€ 8.752€ 2.443€ –
Kerkrade€ 1.418.413€ 11.070€ 24.255€ 11.699€ –
Landgraaf€ 1.009.365€ 9.699€ 21.839€ 7.813€ –
Leudal€ 458.914€ 1.482€ 9.540€ 2.059€ –
Maasgouw€ 407.051€ 2.419€ 6.925€ 3.054€ –
Maastricht€ 2.667.405€ 21.420€ 55.202€ 21.043€ –
Meerssen€ 477.112€ 4.937€ 8.068€ 3.502€ –
Nederweert€ 139.907€ 139€ 2.049€ 623€ –
Peel En Maas€ 441.235€ 3.514€ 9.193€ 2.405€ –
Roerdalen€ 239.905€ 1.248€ 4.195€ 2.006€ –
Roermond€ 645.509€ 608€ 9.325€ 5.355€ –
Simpelveld€ 145.538€ 367€ 2.612€ 1.419€ –
Sittard-Geleen€ 2.118.198€ 18.714€ 36.566€ 17.281€ –
Stein€ 284.198€ 2.095€ 6.128€ 4.355€ –
Vaals€ 211.266€ 512€ 5.840€ 1.620€ –
Valkenburg aan de Geul€ 492.697€ 5.138€ 11.400€ 2.579€ –
Venlo€ 1.035.809€ 9.382€ 15.068€ 8.002€ –
Venray€ 434.714€ 1.842€ 8.447€ 3.594€ –
Voerendaal€ 183.410€ 568€ 3.409€ 1.877€ –
Weert€ 394.785€ 2.479€ 7.367€ 2.529€ –
TOTAAL€ 19.562.666€ 126.093€ 358.396€ 145.958€ –
Tabel directe vervoerskosten — Vervoerszones realisatie 2025 in euro’s
GemeenteRitten / kilometersToeslagen km hoogToeslagen km laagMeereizend OV-erPersoonlijke overdracht
Beek€ 218.389€ 1.622€ 6.967€ 1.852€ –
Beekdaelen€ 588.213€ 2.139€ 12.867€ 3.501€ –
Beesel€ 165.591€ 2.631€ 4.863€ 1.037€ 461
Bergen€ 148.003€ 179€ 2.501€ 478€ –
Brunssum€ 684.924€ 2.958€ 20.834€ 3.597€ –
Echt-Susteren€ 635.130€ 6.109€ 16.880€ 3.749€ –
Eijsden-Margraten€ 498.142€ 3.037€ 11.809€ 1.852€ 658
Gennep€ 208.791€ 2.187€ 5.256€ 3.083€ –
Gulpen-Wittem€ 330.006€ 3.944€ 7.948€ 2.136€ –
Heerlen€ 2.049.083€ 10.209€ 48.895€ 13.702€ 168
Horst aan de Maas€ 468.096€ 3.384€ 11.738€ 2.672€ 1.002
Kerkrade€ 1.392.940€ 14.566€ 37.460€ 15.899€ 1.048
Landgraaf€ 1.057.259€ 16.114€ 33.321€ 7.565€ 1.025
Leudal€ 416.240€ 1.020€ 10.869€ 2.945€ 50
Maasgouw€ 368.656€ 2.833€ 8.377€ 2.164€ 80
Maastricht€ 2.546.143€ 30.787€ 81.708€ 17.908€ 988
Meerssen€ 438.203€ 5.299€ 11.798€ 4.974€ 236
Nederweert€ 106.612€ 104€ 1.740€ 239€ –
Peel En Maas€ 438.134€ 5.186€ 12.759€ 2.594€ –
Roerdalen€ 212.363€ 1.123€ 5.729€ 1.104€ 1.011
Roermond€ 588.249€ 1.654€ 12.796€ 4.794€ 605
Simpelveld€ 166.576€ 1.273€ 2.913€ 1.843€ –
Sittard-Geleen€ 2.061.362€ 22.520€ 54.259€ 14.581€ 858
Stein€ 279.583€ 2.128€ 7.804€ 3.602€ –
Vaals€ 203.795€ 1.199€ 7.096€ 1.059€ –
Valkenburg aan de Geul€ 431.905€ 7.009€ 10.431€ 3.434€ 176
Venlo€ 957.461€ 11.508€ 22.447€ 7.660€ 667
Venray€ 419.383€ 4.271€ 12.033€ 3.035€ 15
Voerendaal€ 170.465€ 359€ 4.539€ 1.413€ –
Weert€ 372.540€ 2.584€ 11.209€ 2.554€ 814
TOTAAL€ 18.622.234€ 169.934€ 499.841€ 137.024€ 9.861
Tabel directe vervoerskosten — Afwijking realisatie t.o.v. BBV 2025-1 in euro’s
GemeenteRitten / kilometersToeslagen km hoogToeslagen km laagMeereizend OV-erPersoonlijke overdrachtTotaal
Beek€ 5.616-€ 143-€ 2.749€ 736-€ –€ 3.746-
Beekdaelen€ 79.012-€ 1.057€ 2.743€ 1.022-€ –€ 76.234-
Beesel€ 20.203-€ 1.321€ 1.119€ 241-€ 461€ 17.543-
Bergen€ 16.542-€ 221-€ 117€ 166-€ –€ 16.812-
Brunssum€ 43.609-€ 1.835€ 6.231€ 1.333-€ –€ 36.876-
Echt-Susteren€ 1.489-€ 1.494€ 4.566€ 391-€ –€ 4.180
Eijsden-Margraten€ 91.814-€ 1.290€ 297€ 783-€ 658€ 90.353-
Gennep€ 38.335-€ 199€ 873€ 982€ –€ 36.282-
Gulpen-Wittem€ 7.972-€ 407€ 1.238€ 762-€ –€ 7.089-
Heerlen€ 49.976-€ 1.400€ 16.667€ 1.266-€ 168€ 33.008-
Horst aan de Maas€ 8.299-€ 1.300€ 2.986€ 229€ 1.002€ 2.782-
Kerkrade€ 25.474-€ 3.495€ 13.204€ 4.200€ 1.048€ 3.525-
Landgraaf€ 47.893€ 6.414€ 11.482€ 248-€ 1.025€ 66.566
Leudal€ 42.674-€ 462-€ 1.329€ 885€ 50€ 40.872-
Maasgouw€ 38.395-€ 413€ 1.451€ 890-€ 80€ 37.340-
Maastricht€ 121.262-€ 9.367€ 26.506€ 3.135-€ 988€ 87.537-
Meerssen€ 38.910-€ 361€ 3.730€ 1.471€ 236€ 33.110-
Nederweert€ 33.295-€ 35-€ 308-€ 384-€ –€ 34.021-
Peel En Maas€ 3.101-€ 1.673€ 3.566€ 189€ –€ 2.326
Roerdalen€ 27.542-€ 124-€ 1.534€ 902-€ 1.011€ 26.023-
Roermond€ 57.260-€ 1.045€ 3.471€ 561-€ 605€ 52.700-
Simpelveld€ 21.038€ 906€ 301€ 424€ –€ 22.670
Sittard-Geleen€ 56.836-€ 3.806€ 17.693€ 2.700-€ 858€ 37.179-
Stein€ 4.616-€ 33€ 1.676€ 753-€ –€ 3.659-
Vaals€ 7.471-€ 687€ 1.256€ 560-€ –€ 6.088-
Valkenburg aan de Geul€ 60.792-€ 1.871€ 969-€ 855€ 176€ 58.859-
Venlo€ 78.348-€ 2.126€ 7.378€ 342-€ 667€ 68.518-
Venray€ 15.332-€ 2.429€ 3.586€ 559-€ 15€ 9.860-
Voerendaal€ 12.945-€ 210-€ 1.130€ 463-€ –€ 12.488-
Weert€ 22.245-€ 105€ 3.842€ 26€ 814€ 17.458-
TOTAAL€ 940.432-€ 43.841€ 141.445€ 8.934-€ 9.861€ 754.220-

Bijlage 3: Bijdrage deelnemende gemeente jeugdwetvervoer

Totaal bijdrage deelnemende gemeenten
GemeenteBegroting 2025Begroting 2025-1 voorschot gemeentenKosten 2025Te bestemmen resultaat 2025
Echt-Susteren€ –€ 151.622€ 35.594€ 116.028
Maasgouw€ –€ 16.566€ 272€ 16.294
Nederweert€ 36.353€ 29.976€ 38.532€ 8.557-
Roermond€ 150.622€ 215.916€ 156.282€ 59.634
Weert€ –€ 218.087€ 73.691€ 144.396
Totaal€ 186.976€ 632.166€ 304.372€ 327.795
Uitsplitsing directe vervoerskosten
GemeenteBegroting 2025Begroting 2025-1 voorschot gemeentenKosten regulier vervoer 2025Nacalculatorisch tariefSaldo directe vervoerskosten 2025
Echt-Susteren€ –€ 146.404€ 40.109€ 4.900-€ 111.195
Maasgouw€ –€ 14.493€ –€ –€ 14.493
Nederweert€ 33.878€ 27.469€ 43.630€ 5.330-€ 10.831-
Roermond€ 136.477€ 203.604€ 177.140€ 21.640-€ 48.103
Weert€ –€ 207.156€ 83.236€ 10.168-€ 134.088
Totaal€ 170.355€ 599.126€ 344.116€ -42.037€ 297.047
Uitsplitsing indirecte vervoerskosten
GemeenteBegroting 2025Begroting 2025-1 voorschot gemeentenIndirecte vervoerskosten 2025Resultaat indirecte vervoerskosten
Echt-Susteren€ –€ 3.612€ 26€ 3.586
Maasgouw€ –€ 807€ –€ 807
Nederweert€ 1.160€ 1.544€ 38€ 1.507
Roermond€ 9.166€ 9.447€ 101€ 9.345
Weert€ –€ 8.494€ 52€ 8.442
Totaal€ 10.327€ 23.904€ 217€ 23.686
Uitsplitsing overheadkosten
GemeenteBegroting 2025Begroting 2025-1 Voorschot gemeenten inclusief winstopslagOverheadkosten 2025Resultaat overheadkosten
Echt-Susteren€ –€ 1.605€ 358€ 1.247
Maasgouw€ –€ 1.267€ 272€ 995
Nederweert€ 1.315€ 963€ 195€ 768
Roermond€ 4.979€ 2.866€ 680€ 2.186
Weert€ –€ 2.437€ 571€ 1.866
Totaal€ 6.293€ 9.137€ 2.076€ 7.061

Bijlage 4: Gerealiseerde versus gebudgetteerde vervoer jeugdwetvervoer

Tabel vervoersvolume
OnderdeelVervoersvolume BBV 2025-1Vervoersvolume realisatie 2025Afwijking Realisatie t.o.v. BBV 2025-1
GemeenteRittenKilometersRittenKilometersRittenKilometers
Echt-Susteren84236.42556413.834278-22.591-
Maasgouw1883.640––188-3.640-
Nederweert3606.88782013.2474606.360
Roermond2.20244.1032.19943.1813-922-
Weert1.98049.6311.13025.335850-24.296-
Totaal5.572140.6864.71395.597859-45.089-
Tabel directe vervoerskosten — BBV 2025-1 in euro’s
GemeenteRitten / kilometersToeslagenMeereizend OV-er
Echt-Susteren€ 98.814€ 47.590€ –
Maasgouw€ 10.735€ 3.757€ –
Nederweert€ 20.347€ 7.122€ –
Roermond€ 129.443€ 71.261€ 2.900
Weert€ 141.540€ 65.181€ 436
Totaal€ 400.879€ 194.911€ 3.335
Tabel directe vervoerskosten — Realisatie 2025 in euro’s
GemeenteRitten / kilometersToeslagenMeereizend OV-er
Echt-Susteren€ 33.146€ 6.963€ –
Maasgouw€ –€ –€ –
Nederweert€ 34.397€ 9.233€ –
Roermond€ 110.311€ 65.082€ 1.747
Weert€ 62.900€ 20.229€ 107
Totaal€ 240.754€ 101.507€ 1.855
Tabel directe vervoerskosten — Afwijking realisatie t.o.v. BBV 2025-1 in euro’s
GemeenteRitten / kilometersToeslagenMeereizend OV-erTotaal
Echt-Susteren€ -65.668€ -40.628€ –€ 106.295-
Maasgouw€ -10.735€ -3.757€ –€ 14.493-
Nederweert€ 14.050€ 2.111€ –€ 16.161
Roermond€ -19.132€ -6.179€ -1.153€ 26.463-
Weert€ -78.640€ -44.951€ -328€ 123.920-
Totaal€ 160.126-€ 93.404-€ 1.481-€ 255.010-

Bijlage 5: Deelnemende gemeenten leerlingenvervoer (LLV)

Totaal bijdrage deelnemende gemeenten
GemeenteBegroting 2025Begroting 2025-1 Voorschot gemeenten inclusief winstopslagKosten 2025Te bestemmen resultaat 2025
Echt-Susteren€ 1.171.257€ 987.432€ 914.204€ 73.229
Maasgouw€ 602.048€ 623.804€ 550.394€ 73.410
Nederweert€ 596.511€ 497.776€ 464.932€ 32.844
Roerdalen€ 674.555€ 577.922€ 531.739€ 46.183
Roermond€ 1.109.679€ 1.008.335€ 953.388€ 54.947
Weert€ 1.182.664€ 1.028.395€ 805.884€ 222.510
Totaal€ 5.336.715€ 4.723.664€ 4.220.540€ 503.124
Totaal bijdrage deelnemende gemeenten — voorschotten
GemeenteBegroting 2025Begroting 2025-1 Voorschot gemeentenTotaal betaalde voorschotten gemeenten inclusief afrekening vervoer
Echt-Susteren€ 1.144.712€ 952.455€ –
Maasgouw€ 584.045€ 596.817€ –
Nederweert€ 581.100€ 480.454€ –
Roerdalen€ 657.723€ 550.392€ –
Roermond€ 1.069.790€ 896.754€ 67.591
Weert€ 1.155.917€ 994.835€ –
Totaal€ 5.193.287€ 4.471.707€ 67.591
Totaal bijdrage deelnemende gemeenten — kosten en resultaat
GemeenteKosten 2025Onttrekking bestemmingsreserve ICTOnttrekking bestemmingsreserve Data-analyseTe bestemmen resultaat 2025
Echt-Susteren€ 866.886€ –€ 13.018€ 72.551
Maasgouw€ 517.358€ –€ 6.617€ 72.842
Nederweert€ 454.337€ –€ -6.292€ 32.410
Roerdalen€ 507.880€ –€ -3.094€ 45.606
Roermond€ 849.175€ 72.774€ -11.760€ 54.155
Weert€ 768.962€ –€ 4.011€ 221.862
Totaal€ 3.964.598€ 72.774€ 2.501€ 499.425
Uitsplitsing indirecte vervoerskosten
GemeenteBegroting 2025Begroting 2025-1 Voorschot gemeentenIndirecte vervoerskosten 2025Resultaat indirecte vervoerskosten
Echt-Susteren€ 17.204€ 25.698€ 25.333€ 365
Maasgouw€ 10.904€ 19.894€ 19.611€ 283
Nederweert€ 10.298€ 12.194€ 12.020€ 173
Roerdalen€ 10.783€ 21.470€ 21.165€ 305
Roermond€ 22.371€ 26.565€ 26.188€ 377
Weert€ 11.873€ 18.905€ 18.636€ 269
Totaal€ 83.431€ 124.725€ 122.954€ 1.771
Uitsplitsing overheadkosten
GemeenteBegroting 2025Begroting 2025-1 Voorschot gemeenten inclusief winstopslagOverheadkosten 2025Resultaat overheadkosten
Echt-Susteren€ 9.341€ 9.280€ 8.967€ 313
Maasgouw€ 7.100€ 7.093€ 6.807€ 286
Nederweert€ 5.113€ 5.128€ 4.867€ 261
Roerdalen€ 6.049€ 6.060€ 5.787€ 273
Roermond€ 17.519€ 17.425€ 17.011€ 414
Weert€ 14.875€ 14.655€ 14.275€ 380
Totaal€ 59.997€ 59.641€ 57.714€ 1.927

Bijlage 6: Gerealiseerd vervoer leerlingenvervoer

Tabel vervoersvolume — Vervoersvolume BBV 2025-1
GemeenteRittenVerreden kilometersAantal uren gym- en zwemvervoer
Echt-Susteren51.185836.248–
Maasgouw39.625508.921–
Nederweert24.288408.810–
Roerdalen42.765430.372–
Roermond52.913741.6541.112
Weert37.655946.829–
Totaal248.4303.872.8331.112
Tabel vervoersvolume — Vervoersvolume realisatie 2025
GemeenteRittenVerreden kilometersToeslagenBoven 50 kilometersAantal uren gym- en zwemvervoer
Echt-Susteren48.267756.66415.22619.692–
Maasgouw33.973441.7723.384549–
Nederweert24.118385.42321.02216.441–
Roerdalen38.213404.4657.23613.239–
Roermond51.826696.25934.76834.2941.197
Weert29.698726.16111.05617.351–
Totaal226.0953.410.74392.692101.5671.197
Tabel vervoersvolume — Afwijking realisatie t.o.v. BBV 2025-1
GemeenteRittenVerreden kilometersAantal uren gym- en zwemvervoer
Echt-Susteren2.918-79.584-–
Maasgouw5.652-67.149-–
Nederweert170-23.387-–
Roerdalen4.552-25.907-–
Roermond1.087-45.394-85
Weert7.957-220.668-–
Totaal22.335-462.089-85
Tabel directe vervoerskosten — BBV 2025-1 in euro’s
GemeenteRitten / kilometersToeslagenMeereizend OV-er
Echt-Susteren952.455–—
Maasgouw596.817–—
Nederweert480.454–—
Roerdalen550.392–—
Roermond896.75467.591—
Weert994.835–—
Totaal4.471.70767.591—
Tabel directe vervoerskosten — Realisatie 2025 in euro’s
GemeenteRitten / kilometersToeslagenMeereizend OV-er
Echt-Susteren866.886–—
Maasgouw517.358–—
Nederweert454.337–—
Roerdalen507.880–—
Roermond849.17572.774—
Weert768.962–—
Totaal3.964.59872.774—
Tabel directe vervoerskosten — Afwijking realisatie t.o.v. BBV 2025-1 in euro’s
GemeenteRitten / kilometersToeslagenMeereizend OV-erTotaal
Echt-Susteren——85.569-–
Maasgouw——79.459-–
Nederweert——26.118-–
Roerdalen——42.512-–
Roermond——47.579-5.183
Weert——225.874-–
Totaal——507.109-5.183